yükleniyor...

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over nedir, polikistik over üreme çağındaki kadınların çoğunda görülen endokrin bir bozukluktur. Yaşam kalitesini hayli etkileyen bir problem olan polikistik over sendromunun tetikleyici faktörünün genetik ve çevresel faktörler olduğu bilinmektedir.Tipik polikistik overler, yani çok sayıda kist içeren over dokuları uzun süre yumurtlama olmaması sonucu oluşurlar. “Çok” anlamına gelen poli kelimesinden türeyen polikistik over adeta inci gibi yan yana dizilmiş kistleri tarif etmektedir.Bilhassa 30 yaş altı kadınlarda çok sık rastlanılan bir hastalık olan polikistik over sendromu kısaltma adıyla PKOS yahut PCOS olarak da bilinir. Pcos nedir yahut pko nedir sorularının yanıtını da aynı şekilde verebiliriz. Polikistik over sendromu, yani yumurtalıklarda normalden fazla yumurta olması durumudur. Polikistik over sendromu olan bir kadında adet düzensizliği, hiç adet görememe, tüylenme, insülin direnci gibi durumlar görülür.Beyinde hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının normalden fazla üretilmesi ile tetiklenen bir rahatsızlık olan polikistik over, yumurtalıklarda her ay düzenli yumurtlama olmasını engeller ve yumurtalıklardan erkeklik hormonu salgılanmasına neden olur. Pek çok hormonal hastalıkta olduğu gibi polikistik overde de hastalığın sebepleri tam olarak bilinemiyor.Uzun süre yumurtlama olmaması sonucunda ortaya çıkan polikistik over sendromu; kısırlık, adet düzensizliği, saç dökülmesi, sivilce ve akne, tüylenmede artış, rahim kanseri ve meme kanseri riskinde artış, kalp-damar rahatsızlıkları riskinde artış, şeker hastalığı riskinde artış gibi olumsuzluklara da sebep olabilmektedir.

Polikistik Over Belirtileri

yük bir kısmı adet düzensizliği yahut hiç adet görememe gibi belirtiler yüzünden hekime başvuruyor. Adet araları 35 günden fazla ise yahut yılda 10 seferden az adet görülüyorsa kişi mutlaka hekime başvuruyor ve netice büyük oranda polikistik over sendromu olarak telaffuz ediliyor.Polikistik over rahatsızlığı yaşayan kadınların mutlaka düzenli şekilde kontrol yaptırmaları gerekiyor.Polikistik over belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Adet düzensizliği, nadir olarak adet görme, adette gecikme
  • Aşırı tüylenme, kıllanma, bilhassa yüzde, çenede, göğüslerde ve göbek bölgesinde kıllanma problemi
  • Kilo artışı ve şişmanlık. Polikistik over hastalığında kişi genelde şişmandır.
  • Sivilce, akne gibi cilt problemleri
  • Hamile kalamama veya zor hamile kalma
  • Yumurtlamada düzensizlik yahut hiç yumurtlama olmaması

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over hastalarında her şeyden önce dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Kilo almak polikistik over belirtilerini daha da artırır ve ileriye dönük olumsuz yatırımlar yapılmasına sebep olur. Doymuş yağlardan fakir, doymamış yağ oranı zengin yağlar, glisemik indeksi düşük yiyecekler ve lif oranı yüksek gıdalarla beslenilmelidir.Polikistik over diyeti kan dolaşımındaki androjen yani erkeklik hormonunu azaltmaya yöneliktir. Rahim içi tabakanın korunması, ideal kilonun korunmasını sağlamak ve insülin direnci sonrasında çıkacak hastalıkları önlemek de tedavinin amaçlarındandır.Polikistik over nasıl tedavi edilir ve polikistik over tedavisinde kullanılan ilaçlar  hangileridir bir bakalım.Hastaya polikistik over teşhisi konulduysa ilk olarak eğer varsa fazla kilolar verilmelidir. Böylelikle diyabet, yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol gibi hastalıklar daha kolay tedavi edilebilir. Tedavi bittiğinde hastanın hamile kalabilme olasılığı da hayli yükselir.Tedavi sürecinde hekim genellikle ağız yoluyla alınabilen ilaçlar verir. Bunların büyük çoğunluğu doğum kontrol haplarıdır. Bu ilaçlar androjen üretimini düzenler, adet döngüsünü düzenli olmasını sağlar, aynı zamanda kısırlık sorununu da düzenler.Polikistik over nasıl tedavi edilir hususunda, bazı vakalarda cerrahi müdahale gerektiğini de belirtelim. Kistleri almak için yapılan ameliyat oldukça basit bir ameliyattır. Aynı zamanda  bu ameliyat kısırlığı tedavi etmek için de iyi bir seçenektir. Polikistik over hastalarının mutlaka çok düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekir.Polikistik over sendromu kişiyi asla endişeye ve umutsuzluğa sürüklememelidir; zira günümüzde tıptaki hızlı gelişmeler sayesinde bu rahatsızlıkla baş etmek oldukça kolay hale gelmiştir.Polikistik over bitkisel tedavi ile de kontrol altına alınabilir ama eğer başlangıç aşamasında ise ve hafif belirtilerle seyrediyorsa… Soğan kürleri ve benzeri bitkilerle hazırlanan karışımların düzenli tüketiminin de bu hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Ama yine de bir hekime danışmanın ve tıbbi tedavi almanın her zaman daha sağlıklı neticeler vereceği unutulmamalıdır.

Polikistik Over Sendromu Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Polikistik Over Sendromu Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla