PIRELLI VE ALFA ROMEO UZUN ÖMÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR

PIRELLI, HER ALFA ROMEO’NUN DİNAMİKLERİNİN ARKASINDAKİ SIRLARI AÇIĞA ÇIKARACAK “ALFA SÜRÜŞ AKADEMİSİ” ETKİNLİĞİNİN TEKNİK ORTAĞI OLDU

PIRELLI VE ALFA ROMEO UZUN ÖMÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR

Alfa Romeo ve Pirelli’nin geçmişten günümüze uzanan iş donanmasında bugün FCA Group’un Balocco test pistinde Pirelli’nin Alfa Romeo Sürüş Akademisi ile teknik ortak olmasıyla yeni bir sayfa açılıyor. Etkinlik, her Alfa Romeo’nun imzası olan çağdaş vasıta dinamiklerinin arkasındaki sırları ortaya çıkarıyor. Pist testleri ve teknik iç görüler (süspansiyondan lastiklere kadar), yeni nesil Alfa Romeo’ların premium otomobil kategorisinin en tepesindeki haklı yerlerini iyi mi tekrar kazandığını açıklıyor.

PIRELLI VE ALFA ROMEO İŞ BİRLİĞİ SAYESİNDE BİRÇOK REKOR KIRILDI

Bir Formula 1 yarışını ve şampiyonluğunu ele geçiren ilk otomobil olan 1950 model Alfa Romeo 158, Pirelli lastiklerle donatılmıştı. Efsane pilot Nino Farina’nın kullandığı Alfa, tıpkı derecede efsane olan Pirelli Stella Bianca lastiklerden yardımcı alıyordu. Alfa Romeo 4C, 2013 senesinde Pirelli P Zero Trofeo R lastikleri yardımıyla pek çok süper arabası geçip dünyanın en sıkıntılı parkurlarından Nürburgring-Nordschleife’da yeni bir rekora imza atarken, 2016’da Pirelli P Zero Corsa, Giulia Quadrifoglio’nun ikonik pistte en hızlı sedan araba bulunmasına yardım etti. Sadece bir yıl sonrasında bu kere Stelvio Quadrifoglio, P Zero lastikleriyle dünyanın en hızlı SUV’u olarak yeni bir üstün dereceli kırdı ve Nordschleife’yi fethetti.

2014’TEN BU YANA ALFA ROMEO İÇİN ÖZEL PIRELLI LASTİKLERİ ÜRETİLİYOR

İkisi de ünlü Milanolu şirketler olan Alfa Romeo ile Pirelli arasındaki uzun ömürlü ilişkide başarı öyküleri, zaferler, arabalar ve insanoğlu mühim bir yer tutuyor. Pirelli bu nedenlerle de 2014 yılında sadece Alfa Romeo için hususi olarak geliştirilmiş lastikleri tanımlamak amacıyla “AR” işaretli lastikleri tanıttı; üstelik bu iş birliği serinin sadece en güçlü otomobillerini değil tüm modelleri kapsadı. Şu an Alfa Romeo için otomobil ile lastikleri arasındaki paralel bir geliştirme programının sonucu şekilde yaratılmış 43 adet (OEM) homologasyonlu ve 33 adet “AR” işaretli Pirelli lastiği bulunuyor. Bu hususi üretim felsefesi, tüm önemli premium ve prestij otomobil üreticileri tarafından kullanılırken Pirelli tarafında üç yılı gören inceleme ve geliştirme emekleri ve binlerce saatlik iç ve hariç ortam testleri gerçekleştiriliyor, yaklaşık 180 prototip ve 4000 geliştirme lastiği üretiliyor. Bu süreç, üreticiyi belirten bir sembolle işaretlenmiş her lastik için uygulanıyor.

Yakın geçmişten 8C Competizione benzer biçimde en ikonik arabalar de dahil var Alfa Romeo serisindeki her model, Pirelli ve Alfa Romeo mühendisleri tarafından ortaklaşa geliştirilen özel Pirelli lastikleriyle donatılıyor. Özellikle Quadrifoglio serisinden Giulia ve Stelvio, orijinal donanım şekilde sadece Pirelli P Zero lastiklerini kullanıyor.

PIRELLI VE ALFA ROMEO: “MÜKEMMEL UYUM”

Pirelli’nin kendi deneme alanlarının yanı dizi, 1970’lerin başlangıcında Alfa Romeo tarafından inşa edilen ve hemen sonra FCA Grubuna dahil edilen Balocco test merkezi de Alfa otomobillerinin ve lastiklerin ortak geliştirme çalışmalarının gerçekleştiği yerlerden biriydi. Pirelli bu kere Alfa Romeo Sürüş Akademisi’nin teknik ortağı olarak Balocco’ya dönüyor. Test merkezi, çıplak gözle bile görülebilen işaretli ve işaretsiz lastikler arasındaki teknik farklılıkları vurgulamak için bir fırsat sunuyor zira işaretli lastiklerin yapıları, hamurları ve takviye malzemeleri her okazyon için sadece kullanıldıkları otomobillerin özelliklerini bütünlemek amacıyla hususi olarak tasarlanıyor. Mesele, sıfır aşama Nylon ve Kevlar ile özel bir yapıya sahip olan “AR” işaretli Pirelli Cinturato P7 yüksek süratte dengeli kullanım sunarken, öteki versiyonlarda daha fazla konfor için tek katman veya yumuşak kullanım manevralarını iyileştirmek için de çelik takviyeli çift katman kullanılıyor. Alfa Romeo için homologasyonlu Pirelli lastikleri, Cinturato P7 benzer biçimde yaz lastiklerinden P Zero ve P Zero Corsa benzer biçimde sportif lastiklere dek uzanıyor ve ek olarak kış lastikleri ile dört mevsim lastikleri de kapsıyor. Öte yandan, Run Flat (patlasa dahi yol alabilen) teknolojisi de kısa sürede Giulia’nın bazı versiyonlarında yer almaya başlanıyor.

Lastik üretimine bu hususi imal yaklaşımı, Pirelli’nin araştırma ve geliştirme departmanında çalışan 1800’den çok mühendis, üniversitelerle 31 meslek birliği ve her yıl yüksek değerli ürünlerden elde edilen gelirlerin %6,5’inin yine araştırma ve geliştirmeye yatırılmasıyla güvence edilmekte. Bunların tümü, Pirelli’nin her otomobile mümkün olan en iyi lastiği sunması için doğmuş ‘Mükemmel Uyum’ stratejisini mütevazi bir biçimde özetliyor.

"PIRELLI VE ALFA ROMEO UZUN ÖMÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere PIRELLI VE ALFA ROMEO UZUN ÖMÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PIRELLI VE ALFA ROMEO UZUN ÖMÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

ETİKETLER: ,
Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019