Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

ABONE OL
21 Kasım 2022, 15:27:51

Perma, saçların kıvırcık olması için yapılan özel işleme verilen isimdir. Saçlarınız sürekli düzse ve bu görüntüden sıkıldıysanız, saçlarınıza perma yaptırabilirsiniz. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için güzellik uzmanlarından yardım almanız gerekir. Permalı saçlarınızın kıvırcık ve güzel görüntüsü, saçlarınızı kestirene kadar kalıcı olur. Perma genellikle, saçlarının sürekli kıvırcık olmasını isteyen ve saçlarına işlem yaptırmak istemeyen bayanlar tarafından tercih edilir. Burada önemli olan nokta permalı saç bakımı yapılmasıdır. Permalı saçlarınızın doğal ve parlak görüntüsünü kaybetmemesi için mutlaka bakım yapmanız gerekir. Gelin permalı saç bakımı nasıl olmalı konusuna birlikte göz atalım;

Permalı Saçlar İçin Bakım

 • Perma, saçlarınıza geçici bir süre için uygulanmaktadır. Eğer bir yıl boyunca saçlarınızın kıvırcık olmasını istiyorsanız, 2 kez daha perma yaptırmanız gerekmektedir.
 • Permanın saçlarınızda kalabilme süresi en fazla 3 aydır.
 • Permalı saçlarınızın zarar görmemesi için yapmanız gereken ilk işlem onların narin bir şekilde yıkanmasını sağlamaktır. Saçlarınızın birbirine karışmasına izin vermeden yıkamanız gerekir.
 • Permalı saçlarınızı yıkarken mutlaka durulanan saç kremi kullanmanız gerekir. Bu krem, saçlarınızın zarar görmeden taranmasına ve daha yumuşak kalmasına neden olacaktır.
 • Banyodan sonra saçlarınız kurumadan, durulanmayan saç kremi ya da saç serumu kullanmanız da gerekir. Bu serumların, saçlarınızı beslendirici ve güçlendirici etkisi vardır.
 • Saç kremi ya da serum tercih etmiyorsanız, badem yağı, argan yağı gibi saçlarınızı yumuşatmaya yarayan yöntemler de deneyebilirsiniz.
 • Permalı saç bakımı, kuru saçlara sahip olan bayanlar için oldukça zordur. Bu tür saçlara sahip olur yine de perma kullanmak isteyen bayanlar saçlarıyla süreli olarak ilgilenmeli, günlük olarak bakımını yapmalıdır.
 • Eğer az yağlı veya yağlı saçlara sahipseniz, permayı daha rahat kullanabilirsiniz. Ancak bu tür saç tipleri çok daha narin ve kırılgan olduğu için fön çektirmemeli ya da yüksek ısıya sahip olan saç kurutma makineleri kullanmamalısınız.
 • Fazla güneş ışını, saçlarınızın kırılmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle permalı saçlarınız için yaz aylarında, koruyucu serum kullanmalısınız.
 • Permalı saçlarınızın şeklini uzun süre kullanabilmeniz için banyo sırasında ve sonrasında, kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmiş olan şampuan, serum ve saç kremi kullanmanız gerekir.
 • Saçlarınıza perma uygulandığında yüksek ısı ile karşı karşıya kalır. Bunun sonucunda ise saçlarınız mutlaka yıpranma gösterir. Saçlarınızın eski halini alabilmesi için ise B vitamini yüklemesi yapmanız gerekir.
 • Permalı saçlarınızı haftada en fazla şampuanla yıkamanız gerekir. Şampuanı fazla kullanmanız, saç köklerinizin yıpranmasına neden olacaktır.
 • Perma işleminden sonra saçlarınızda kırılma ve dökülme gibi sorunlar arttıysa, kuaförünüze giderek özel serum uygulaması yaptırabilir yada keratin yaptırabilirsiniz.
 • Permalı saç bakımı nasıl olmalı sorusuna verilecek bir başka cevap ise içerisinde shea yağı ve B vitamini olan doğal saç bakım yağlarını tercih etmenizdir.
 • Saçlarınız ağartılmış malzemeler ile işlem görmüşse veya saçlarınızda kına varsa, perma yaptırmanız doğru değildir. Çünkü saçlarınız çok daha fazla kırılabilir.

Evde doğal saç bakımı yapmak istiyorsanız, bir cezvenin içerisine zeytinyağını koyun ve ısıtın. Koyulaşan yağı parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak, saç diplerinize sürün. Ancak saç diplerinize zarar vermemek için zeytinyağını çok fazla ısıtmamaya dikkat edin. Bu işlemden sonra saçlarınızı toplayın ve bir havlu ya da bone yardımıyla sarın. Ardından 2 ile 3 saat arasında bekletin. Bu süre içerisinde saçlarınız zeytinyağını daha fazla emecektir. Bekleme süresinin ardından saçlarınızı, permalı saçlar için üretilen özel şampuanlar yıkayınız ve durulayınız. Permalı saçlarınız için zeytinyağının dışında kanola yağı veya badem yağı da kullanmanız tavsiye edilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments