yükleniyor...

Pekmezin Zararları Nelerdir?

Pekmez, dut, keçiboynuzu, hurmadan elde edilebilmektedir. Pekmez, genellikle üzüm veya dutunun ezilerek ve ardından kaynatılması ile ortaya çıkarılan bir sağlık deposudur. Pekmezin tadı oldukça tatlıdır ve yoğundur. Pekmezin tadının tatlı olmasına rağmen dut pekmezinin tadı biraz daha acımtıraktır.Pekmez denilince akıllara gelen ilk şey, kansızlığa iyi gelmesidir diyebiliriz. Ancak pekmezin yararları tabiki bununla kalmamaktadır.Önceleri bu sağlık deposu, hak ettiği değeri görememiş olsa da, son zamanlarda doktorların hastalarına önerdiği ilk şeylerden birisidir.Pekmezin birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlarının yanı sıra aynı zamanda bazı ciddi zararları da bulunmaktadır. Yazımızın devamında bulacak olduğunuz bu zararların belirtilerini gösteriyorsanız, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Çünkü, nadir olarak görülse de, bazı zararları ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.Bunlara ek olarak, pekmezin zararlarından korunmak için, pekmezin nasıl saklanması ve nasıl tüketilmesi gibi bazı bilgileri edinerek hareket etmeniz gerekmektedir. Yapacak olduğunuz birkaç basit işlem ile bu konuda gerekli olanları yapabilirsiniz.

Pekmez Nasıl Yapılır?

Pekmez çeşitlerinden en çok yapılan ve yenilmesi tercih edilen, üzüm pekmezidir. Pekmez yapımı sizlerin sandığı kadar zor değildir. Dilerseniz evlerinizde kolaylıkla kendi pekmezinizi yapabilirsiniz. Ancak bu noktada, pekmezin olası zararlarından etkilenmemek için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.Üzüm pekmezi yapmak istiyorsanız, ilk olarak siyah üzümleri bulundurmanız gerekmektedir. Üzümleri ayıklamanız ve güzelce yıkayıp, temizlendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra üzümleri ezerek suyunu çıkarmanız gerekmektedir. Bu suya, şıra adı verilmektedir. Bu elde ettiğiniz şırayı, içerisinde asit bulundurduğu için, su ile karıştırmamanız gerekmektedir. Su eklenmesi 20 litre üzüm suyuna 1 litre su olacak şekilde karıştırılmalıdır.Yeterli miktarda su ile karıştırdıktan sonra ise, kaynamaya bırakmanız gerekmektedir. Ancak dibi tutmaması için sürekli karıştırmaya özen gösteriniz. Köpükleri ise sürekli temizleyiniz. Kaynamaya başlayınca 6 saat gibi bir süre dinlenmeye bırakınız ve ardından tekrar kaynatarak yoğun halinin almasını sağlayınız.Pekmezlerinizin kolay bozulmaması için serin yerlerde, özellikle buzdolabında saklamaya özen gösteriniz.

Gün İçerisinde Ne Kadar Pekmez Tüketmemiz Gerekmektedir?

Pekmezin yararlarından faydalanabilmek için aşağıdaki durumlarda bulunan dozlarda tüketmeniz gerekmektedir.

  • Bir demir takviyesi olarak: Günde bir çorba kaşığı alın.
  • Bir kalsiyum takviyesi olarak: Günde iki çay kaşığı alın.
  • Uykuyu artırmaya yardımcı olmak için: Gece 2’den sonra 1 çorba kaşığı alın
  • Gri saç oluşumunu durdurmaya yardımcı olmak için: Günde 1-2 çorba kaşığı alın.

Hamile kadınlar veya adet gören kadınların demire daha çok ihtiyaçları vardır. Şeker pekmezi bu gibi durumlarda demir takviyesi olarak hizmet verebilir ve doğrudan alınması gerekmektedir. Bir iki gün içerisinde bir çay kaşığı pekmez almak sizlere yeterli olacaktır.

Pekmezin Zararları Nelerdir?

Bildiğiniz üzere pekmezin birçok yararı bulunmaktadır. Ancak, bozulmuş olan pekmez ve çok tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu olası zararda, pekmez tüketimini durdurmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca zararları için doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

1. Aşırı Şeker Tüketimi

Bir yemek kaşığı pekmez, yaklaşık 20 gram sükroz 5.88 g, fruktoz 2.56 g ve glikoz, 2.38 g içerir. Şeker bileşikleri kapsamında bu bileşim, rom için 55 bir glisemik indeksi ile sonuçlanır. Bu gerçekten düşük bir sayı değildir ve bu tatlandırıcıları aşırı kullanmanız ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.Aşırı şeker kullanımı ise, kalp ve damar sorunlarına, karaciğer problemlerine ve bağışıklık sisteminizde sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.Muhtemelen aşırı şeker tüketimi konusundaki tehlikelerin farkındasınızdır. Yeterli miktarların kişilerin fiziksel durumu ve yaşam tarzı ile alakalı olduğunu ve göreli olduğunu unutmayın. Çok aktif insanların, kalori yakmak için daha fazla şekere ihtiyaç duymaları mümkün olmaktadır. Bu arada, günlük fiziksel aktivite düzeylerine rağmen bazı insanlar kolayca fruktoz gibi şekerleri çekmeyen sindirim sistemleri vardır ve bu konuda kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

2.Kilo Alımı

Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir. Günde 1 kaşık pekmez yemek bile, ay sonunda bir kilo olarak geri dönebilmektedir.

3.Kanser

Pekmez, bir açıdan kansere neden olmaktadır. Bunun sebebi ise, pekmezin hazırlanması sırasında fazla pişmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu anlamda pekmez sizlere yarardan daha çok zarar vermektedir. Ancak tam olarak hangi kansere neden olduğu hakkında bir bilgi verilmemiştir.

4.İshal

Pekmezin fazla tüketilmesi sindirim sisteminizin de düzgün çalışmasına engel olmaktadır. Bu kapsamda aşrı pekmez ishal oluşumuna sebebiyet vermektedir. Pekmez kullanımını azaltmanız ile birlikte, ishal sorununuz da yok olacaktır.

5.Mide Bulantısı

Gereğinden fazla pekmez tüketmek, mide bulantılarına neden olmaktadır. Nadir de olsa, kimi zaman mide bulantıları kusmalar ile son bulmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşıyorsanız, pekmez tüketimini azaltmalı ya da bırakmalısınız. Bunun için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

6.Şişkinlik

Pekmezin fazla tüketilmesinin bir başka zararı ise, vücudunuzun belli bölgelerinde meydana gelen şişliklerdir. Bu şişlikler genellikle ellerinizde ve ayaklarınızda meydana gelmektedir. Ayrıca karın bölgesinde de bu sorunlar oluşabilmektedir. Birnevi, bağışıklık sisteminizi etkileyerek şişkinliğe neden olan pekmezlerin kullanımının bırakılması ile zamanla bu şişkinlik de yok olacaktır.

Pekmezin Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Pekmezin yukarıda verilen zararlarından korunmak için ilk olarak aşırı tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Günlük ne kadar kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Her bireyin yakmış olduğu şeker miktarı farklı olduğu için, pekmez kullanımı kişilerde farklılık gösterecektir.Pekmezlerinizi serin bir yerde muhafaza etmeye özen göstermeniz gerekmektedir.Ayrıca ev yapımı doğal pekmezleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü pekmezin zararlarının oluşması genellikle pişirme evresinde yapılan hatalardan dolayı oluşmaktadır.Dışarıdan pekmez alacaksanız, son kullanma tarihi ve üretim koşulları gibi etmenlere ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Pekmezlerin HMF oranının yüksek olmamasına dikkat ediniz.Pekmezi, yüksek sıcaklıkta pişen keklere ve kurabiyelere eklememeniz de gerekmektedir. Bu pekmezin yararlı özelliklerini yok ederek, sizlere zarar verebilmektedir.Yemeklerinizin içerisinde de pekmezi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal bir “tutkal” olarak, pekmezi kullanabilirsiniz.

Pekmezin Zararları Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Pekmezin Zararları Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla