yükleniyor...

Paralimpik Olimpiyatları Google Doodle Oldu

Paralimpik oyunları başlığı altında Google bir doodle hazırladı. Türkiye’nin de katılacağı Rio’da gerçekleşecek olan Rio 2016 Paralimpik Olimpiyatları yarın başlayacak. Dev organizasyon hakkındaki detaylar haberimizde…

Paralimpik Olimpiyatları, çeşitli dallarda engelli sporcuların katıldığı bir etkinliktir. Yaz ve Kış Paralimpik Olimpiyatları olarak ayrılır ve o sene düzenlenen olimpiyatların hemen ardından düzenlenir. Paralimpik oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

paralimpik olimpiyatları

Paralimpik Oyunlar 1948’deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008’de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır. Kış ve Yaz olimpiyatları arasında her bir olimpiyat arasında 2 sene bulunmaktadır.

Rio 2016 Paralimpik Olimpiyatları

indir

Brezilya’nın Rio kentinde yapılacak olan 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları kapsamında toplam 4 bin 148 sporcu 23 farklı branşta katılacak. Yarın başlayacak olan olimpiyat oyunları 18 Eylül pazar günü kapanış töreni ile son bulacak. Oyunlara 160 farklı ülkeden sporcular katılacak.

Olimpiyatlar kapsamında; okçuluk, atletizm, bocce, durgunsu kano, yol bisikleti, binicilik, pist bisikleri, 5’li futbol, 7’li futbol, görme engelliler judo, yelken, halter, golbol, kürek, atıcılık, yüzme, masa tenisi, voleybol, triatlon, basketbol, eskrim, tenis ve ragbi gibi dallarda madalya mücadelesi verilecek.

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda 528 madalya dağıtılacak. Erkeklerde 265, kadınlarda 225 ve çiflerde ise 38 madalya sahiplerini bulacak.

Rusya’nın oyunlardan men edilmesinin ardından oyuncu kotaları diğer ülkelere ait branşlara yönlendirildi. Judo ve atıcılıktaki sporcu sayıları henüz kesin olarak oluşturulamadı.

 

Türkiye’yi olimpiyatlarda 79 engelli sporcu temsil edecek. 49 bedensel engelli, 29 görme engelli ve özel sporcularda da  bir kişi ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak için sahnede olacak.

Berkay Eke / Technosfer

 

Paralimpik Olimpiyatları Google Doodle Oldu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Paralimpik Olimpiyatları Google Doodle Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Shameless Izle Isparta Nöbetçi Eczaneler Kütahya Nöbetçi Eczaneler Kayseri Nöbetçi Noterler 10 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar dijital platform ne demek subdomain mi klasör mü 2006 kaç yaşında demon slayer izle 1997 doğumlu kaç yaşında olur