yükleniyor...

Papatya Çayının Zararları

Ülkemizde çok rahat bir şekilde hemen her bölgemizde yetişen, ortası sarı ve kenarları beyaz olan papatyanın pek çok faydası bilinmektedir. Kurutulmuş papatyanın suyu ve çayı çok faydalı olmaktadır. Bazı yanlış kullanım durumlarında papatya çayının yan etkileri olabilmektedir.Bu tamamen yanlış veya aşırı tüketim durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Papatya çeçekleri özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çok fazla yetişmektedir. Bu aylarda toplanan papatyalar kurutulmakta ve daha çok paketlenmiş kuru halde satılmaktadır. Kurutulmuş papatyalar sıcak suda kaynatılarak çay olarak içilebilmektedir. Papatyanın doğal bir şekilde toplanması ve kurutulması gerekmektedir. Böylelikle tadı ve şifası kaybolmamış olacaktır.Genel anlamda papatya çayı bağışıklık sistemini güçlü tutar, vücut direncini arttırır ve kişileri zinde tutmaktadır. Aşırı yorgunluk, uyku hali ve bitkinlik hissi olanların günde 1 veya 2 fincan papatya çayı tüketmeleri oldukça faydalı olacaktır. Papatya içerisindeki bileşenlerden dolayı vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Bu anlamda hem sağlık, hem de güzellik alanında çok fazla kullanılan bir bitkidir. Cilt ve saç bakımı ürünlerinde papatya bitkisinin çok fazla kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca banyo suyuna dahil edilerek vücut bakımı içinde kullanılabilmektedir.

Hamilelikte Papatya Çayı İçilir Mi?

Yukarıda sıraladığımız faydalar doğru kullanım durumlarında kendini gösterecektir. Bu tür bitkilerin aşırı veya yanlış tüketimi durumlarında bazı yan etkileri ortaya çıkabilecektir. Özellikle hamile bayanlar hamilelikte papatya çayı içilir mi diye sorabilir. Evet, papatya çayı hamilelik dönemlerinde de içilebilir. Ancak, ölçülü ve doğru bir şekilde tüketilmesi gerekir.Gelelim papatyanın bazı zararları ve yan etkilerine. Papatya saman familyasından gelen bir bitkidir. Bu nedenle aşırı tüketim durumlarında bazı alerjik durumlar gözlemlenebilir. Papatya suyu veya çayını kullanmadan önce doktor kontrolü yaptırabilir ve herhangi bir alerjinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Alerjik durum için alerji testi yaptırmanızı öneriyoruz. Kan sulandırıcı veya inceltici ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz. Bu ilaçlarla birlikte papatya çayının tüketilmesi önerilmemektedir.Hamile olan veya emziren bayanların papatya çayını tüketmeden önce doktoruna danışması daha faydalı olacaktır. Hem bebek, hem de çocuklar için papatya çayı vermeden önce yine aynı şekilde doktorunuzdan onay almanız daha iyi olacaktır. Bu anlamda bebeklere papatya çayı verilir mi diye merak edenlerin en iyi cevabı doktorunda mevcuttur. Papatya çayının aşırı tüketimi durumunda kısa süreli dikkat veya bilinç kayıpları yaşatabilmektedir. Özellikle harici bazı ilaçları kullanan ve bunun üzerine papatya çayı içen kişilerin kısa süre araç kullanmamaları ve de riskli işler yapmamaları çok daha iyi olacaktır.Bazı kişilerin vücut yapıları ve ciltleri oldukça hassastır. Bu yapıda olan kişilerin papatya çayını veya suyunu çok az oranlarda kullanması önerilmektedir. Papatya ostrojen hormonunu etkileyen bir bitkidir. Bu hormonla ilgili sorun yaşayan kişileri öncelikli olarak doktoruna başvurmaları gerekir. Doktorunun papatya çayını tüketmesinde bir sorun teşkil etmeyeceğini söylemesi durumunda papatya çayı tüketilebilir.Ayrıca, papatya kan şekeri içinde bazı durumlarda risk teşkil edebilmektedir. Kan şekeri düşük olanlar ve şeker hastalığı gibi sağlık problemi olanların kullanmadan önce doktoruna başvurması ve de onay alması daha sağlıklı bir yol olacaktır. Yazımızın başında da belirtmiştik. Papatya içerisindeki etkili bileşenlerden dolayı zararından çok faydası olan bir bitkidir.Sadece bazı istisnai durumlarda yan etki yapabilmektedir. Her koşulda ve her ürünü kararınca tüketmek doğru olandır. Papatya bitkisinde de durum farklı değildir. Belirttiğimiz bazı özel durumlarda tek yapmanız gereken doktorunuza başvurmak ve papatya çayını kontrollü tüketmeniz olacaktır.

Papatya Çayının Zararları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Papatya Çayının Zararları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla