yükleniyor...

Otomobillerin Performansını Etkileyen Faktörler

Otomobillerin performansı dediğimizde ilk aklımıza aracın hızı gelmektedir. Bu hızı ilk zamanki gibi nasıl koruruz? detaylar haberimizde

Otomotiv endüstrisinin ilk dönemlerinde araba ata dahi ihtiyaç duymayan bir vagondan ibaretti. İlk araçlar ağırlık merkezi yada şu an normal karşılanan bir çok güvenlik donanımından ziyade, bu konular düşünülmeden üretiliyordu. İlk otomobil üretimlerinden bu yana nereden baksanız 100 yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Bu süre içerisinde otomotiv mühendisleriotomobilleri daha hızlı hale getirdiler ve bir çok parçasını daha güçlü hale getirdiler. Buda araçların daha dayanıklı ve güvenli bir hal almasını ayrıca hafiflemesini de sağladı.

Otomobillerin performansını etkileyen faktörler denilince ilk akla gelen nokta hız konusudur. Peki bir aracın hızlı olmasında rol oynayan veya hızını kaybetmesini sağlayan faktörler nelerdir? Otomobillerin hız performanslarını etkileyen en önemli iki kavram aracın beygir gücü ve aerodinamik sürükleme kuvvetidir. Otomobil üreticileri daha hızlı bir araç yapmak için çok daha büyük araç motorları kullanıyorlar. Fakat bunu yaparken aerodinamik kuvvetleri düşürmeleri aslında bu kadar da basit olmuyor. Bunun en büyük sebebi ise aerodinamik kuvvetinin hız karesiyle artış gösterme sebebidir. Bundan dolayı yarış arabalarının dahi yapacağı maksimum hız belirlidir. Otomobillerin performansını etkileyen faktörlerden bir diğeri ise kullanılan aracın beygir gücü olmaktadır.

Otomobillerin beygir gücü motorun araca birim zamanda verilen enerji yada kuvvet anlamına gelmektedir. Birimi ise Joule/s veya beygir gücü olmaktadır. Güç=kuvvet*hız modülü ile bulunduğundan dolayı motor gücü araçların ulaşacağı maksimum hızını belirlemede önemli bir etken olmaktadır. Ayrıca motorun konumu da kullandığımız otomobillerin performanslarında oldukça etkili faktörlerdir. Otomobilin motor konumu araçlara göre önde, arkada yada ortada olmaktadır. Motorun ortada olması araçlar için en iyi motor konumu olarak görülmektedir. Bu düşüncenin sebebi ise araç ağırlığının büyür bir bölümünü oluşturmakta olan motorun ağırlık merkezine oldukça yakın olmasıdır. Ağırlık merkezinin tam ortada bulunması ise aracın sağa veya sola savrulmasını ve yol tutuş kabiliyeti gibi bir çok önemli noktaya etki edebilmektedir. Bunun yanında aracın ulaşabileceği hızı da etkilemektedir. Bundan dolayı motorun konumu oldukça önemli olmaktadır.

Otomobillerin Performansını Etkileyen Faktörler konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Otomobillerin Performansını Etkileyen Faktörler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Sportboss American Horror Story Izle Horse At Yarışı Tahminleri Adana Nöbetçi Eczaneler Kütahya Nöbetçi Eczaneler 1995 doğumlu kaç yaşında olur? Abdül Ne Demek sosyal medya faydaları rakı fiyatları Market Fiyatları