yükleniyor...

Östrojen Hormonu Nedir Nasıl Arttırılır?

Östrojen hormonu nedir nasıl artırılır,  östrojen kadınlarda ve erkeklerde bulunan cinsel bir hormondur. Östrojen nedir kısmını biraz daha açarsak; östrojen vücut tarafından kendiliğinden salgılanır ve vücutta doğal olarak bulunur. Östrojen hormonu bir kişide olması gereken düzeyin altındaysa birtakım sağlık sorunları gözlemlenir.Bireyin sağlıklı olabilmesi için östrojen hormonunun normal düzeyin üstünde olması gerekir. Östrojen bir kadınlık hormonudur ve doğal olarak da kadınlarda daha yüksek seviyede bulunur. Erkeklerde minimum seviyede olan östrojen oranı eğer olması gerekenden yüksekse bazı hormonal hastalıklara sebebiyet verebilir. Kadınlarda da regl ve menopoz dönemlerinde östrojen hormonunda düşüş görülür.Özellikle menopoz dönemlerinde kadınlarda östrojen seviyesi oldukça düşer. Bu durum, yani östrojen hormonu eksikliği sağlık problemlerine yol açıp, yaşam kalitesini düşüreceğinden dışarıdan ilaç takviyesiyle östrojen seviyesi arttırılmaktadır.Östrojen hormonu fazlalığı ise vücutta yağlanma, el ve ayaklarda ödeme sebep olur. Östrojen hormonu fazlalığında vücutta su ve tuz tutulumu gerçekleşir ki bu da safra kesesinde taş oluşumuna sebebiyet verebilir.

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen hem kadın hem de erkeklerde bulunan bir hormondur. Fakat kadınlar çocuk doğurabilmek için bu hormona daha fazla gereksinim duyarlar. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen düzeyi oldukça düşer. Peki östrojen düzeyi düştüğünde ne yapmak gerekir bunun yanıtına bakalım.Östrojen seviyesini yükseltmenin birinci adımı bir kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır. Yumurtalık kistleri, adet düzensizlikleri ve meme kanseriyle alakalı sorunlar östrojen seviyesiyle doğrudan bağlantılıdır. Bir kadında olması gereken östrojen seviyesi 50-400pg/ml aralığındadır. Örneğin östrojen düzeyi 100 pg/ml altındaysa sıcak basması gibi şikayetler yaşanması olasıdır.Peki bu durumda ne yapmak gerekir, östrojen hormonu nasıl arttırılır bir bakalım.Östrojen hormonunu doğal yöntemlerle arttırabilirsiniz. Bu da yaşam ve beslenme şeklinizle doğrudan alakalıdır.Bir kadının östrojen seviyesini artırabilmesi için sigarayı kesinlikle bırakması gerekir; zira sigara östrojen seviyesini olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. Sigara vücudun östrojen salgılayabilme yeteneğini azaltır ve iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını önemli ölçüde bozar. Sigara içen kadınlarda östrojen seviyesinin hızlı azalmasına bağlı olarak erken menopoza girme ve kısırlık gibi olumsuzluklar yaşanmaktadır.Çok ağır olmayan egzersizler de östrojen seviyesini arttırmaya yardımcı olur.Vücuttaki yağ seviyesinin düşüklüğü de östrojeni azaltan etkenlerdendir. Çok zayıf olmak östrojeni azaltan bir durum. Eğer çok zayıfsanız ideal kilonuza erişebilmek için doğru bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.Basit karbonhidrat ve rafine şeker içeren gıdalardan olabildiğinde uzak durun. Yağsız protein, az yağlı lifli yiyecekler ve sağlıklı karbonhidratlarla beslenin. Sözgelimi bakliyatlar fitoöstrojen içeren besinlerdir. Yani doğal östrojen içerirler. Bu gıdaların tüketimine ağırlık vermek gerekir. Aynı şekilde taze meyve ve sebzeler, özellikle fasulye ve kepek de östrojen içeriği ile size bu yolda iyi bir destek sağlar.Fakat çok önemli bir detaya bir detaya dikkat çekmekte fayda var; östrojen içeren gıdaları çok fazla tüketmek de meme kanseri başta olmak üzere pek ok ciddi rahatsızlığı da destekleyebilir. Bu yüzden bu gıdaları ölçülü tüketmekte fayda var.

Östrojen Hormonu İçeren Yiyecekler

Östrojen hormonunun artması tükettiğinizi yiyeceklerle de doğrudan ilintilidir. Özellikle taze ve organik gıdalar östrojen seviyesi üzerinde oldukça etkilidir. Yağsız protein ve lifli gıdaların yanı sıra, soya sütü, soya peyniri, soya fasulyesi, keten tohumu, sarımsak, brokoli, balkabağı, patates, taze fasulye, kuru kayısı, çilek, şeftali, ahududu, kahve gibi yiyecek ve içecekler östrojen seviyenizin doğal yollarla yükseltilmesini sağlayacaktır.Bunun dışında östrojen hormonu içeren bitkiler de vücudunuzda östrojen oluşumunu tetikler. Bazı bitkiler ve otlar vücutta östrojen hormonu gibi etki gösterirler. Doğal bir östrojen olan “fitoöstrojen” içeren bu bitkiler; soya fasulyesi, baklagiller, barbunya, bezelye, brokoli, karnabahar, kızılcık, kayısı, kuru erik olarak sıralanabilir.Keten tohumunu ise bir kez daha hatırlatmakta fayda var; zira keten tohumu da östrojen hormonu içeren bitkilerdendir ve vücutta östrojenin yükselmesine en büyük katkıyı o koyar diyebiliriz.Östrojen hormonu içeren bitkiler aslında daima elimizin altında olan, mutfağımızda yer verdiğimiz bitkilerdir ama bu saatten sonra onları daha bilinçli olarak tüketeceğimiz aşikar.Gelelim, demleyerek çayını yapabileceğiniz bitkilere…  Kurutulmuş su yosunu, nane, kekik, karabaş otu, karayılan otu, adaçayı ve meyan kökü.

Östrojen Hormonu Nedir Nasıl Arttırılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Östrojen Hormonu Nedir Nasıl Arttırılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Kütahya Nöbetçi Eczaneler Batman Nöbetçi Eczaneler Zonguldak Nöbetçi Eczaneler Aba Nedir sosyal medya faydaları too many requests ne demek yapılacaklar listesi uygulama gta 6 sistem gereksinimleri adet geciktirici ilaç isimleri nabızdan hamilelik testi