Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Osman Demircan: Aileler Çocuktan Bir Dijital Ebeveyn Yaratıyorlar!

Osman Demircan: Aileler Çocuktan Bir Dijital Ebeveyn Yaratıyorlar!

ABONE OL
16 Mayıs 2023, 17:50:26

Osman Demircan tarafından yapılan araştırmalara göre, aileler çocuklarından bir dijital ebeveyn yaratıyorlar. Bu durum, çocukların teknolojik becerilerini geliştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda dijital dünyada zamanlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine de olanak sağlıyor. Ailelerin dijital ebeveynler olarak hareket etmeleri, çocukların online güvenliklerinin korunması ve internet yaşamlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle, dijital çağda yaşayan aileler için dijital ebeveynlik konusunda bilinçlenmek ve doğru adımlar atmak oldukça kritiktir.

Dijital Dünyada Kendimizi ve Çocuklarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Sosyal Medya Hesapları Gizli Olmalı

Dijital dünya günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Avantajları kadar birçok dezavantajı ve tehlikeyi de barındıran bu çok renkli ve çok sesli dünyada, kendimizi özellikle de çocuklarımızı korumayı bilmek konusunda bilinçlenmek büyük önem taşıyor. Türkiye’de dijital dünya ve siber güvenlik konularını bir araya getirdiğimizde akla gelen en önemli isimlerden biri Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, Manşetteyiz Dergisine verdiği röportajda ailelere çok önemli mesajlar verdi. Demircan, “En önemli kriterlerden biri, sosyal medya hesaplarının mutlaka gizli olması gerekir.” dedi.

Sosyal medya ortamında kişilerin kendilerini koruyabilmek için yapılması gerekenlere değinen Demircan, ”Çocukların bir sosyal medyası varsa mutlaka ama mutlaka gizli olmalı. Tanımadıkları kimseler tarafından takip edilmiyor olmalı ve sadece arkadaş çevresi tarafından takip ediliyor olmalı. Bu kadına şiddet için de geçerli. Kadın profilinin de gizli olması ve sadece tanıdıklarının takip ediyor olması, eğer ünlü bir ikon değillerse mutlaka herkese kapalı olması gerekiyor. Bu önemli bir kriter aslında.  Bu kriteri bir kenara bıraktığımız zaman insanlar farkında olmadan şöyle de bir açık taratıyorlar. Instagram’daki gizli profillerin storylerini gör, fotoğraflarını gör gibi programlar var. Bu programlara sosyal medya kullanıcı adı ve şifrelerini verdikleri noktada kendi hesaplarındaki gizlenmiş arkadaşlarının tamamını da tanımadıkları insanlara açmış oluyorlar. Onlar da kurup kendi arkadaşlarına açtığı zaman zincirleme olarak gizli hesap kavramı ortan kalkmış oluyor. Siz istediğini kadar bu konuda hassas davranın, sizin arkadaş listenizdeki bir kişi bile bu yöntemi denerse bu kişinin arkadaş listesinde olduğunuz için sizin de tüm bilgileriniz ifşa olmuş oluyor. Bunun olası sonuçlarını düşünerek biraz hassas davranmak gerekiyor. Çocuklarda bunu çok sık yaşıyoruz.” Dedi.

Kullanmadığınız Sosyal Medya Hesaplarını Mutlaka Kapatın

Kullanılmayan sosyal medya hesaplarının da tehlike oluşturduğuna değinen Osman Demircan, “Bir davadan örnek vermek istiyorum. 23 yaşında bir kadının görüntüleri kullanılmış ve bu görüntülerle müstehcen görüntüler yaratılmış ya da hiç söylemediği kelimeler söylemiş gibi gösterilip servis edilmiş. Dava incelendiğinde 16 yaşındaki görüntülerinin yapay zeka ile kullanılarak, gerçekten bu yaşında söylemiş gibi hazırlanmış. Bu yapılabiliyor. Dolayısı ile kullanmadığımız sosyal medya hesaplarını kapatmalıyız. Kullanmadığımız ve herkese açık bir şekilde paylaşılan hesabımız varsa; altında fotoğraflar, kişisel verilerimiz varsa bunların tamamımın kaldırılması gerekir.” Şeklinde konuştu.

Çocukların Dijital Dünyada Güvende Olmasını Nasıl Sağlayabiliriz?

Aileleri çocukların oynadığı oyunlara karşı uyaran sosyal güvenlik uzmanı çarpıcı açıklamalarına şöyle devam etti.

Ebeveyn Takip Programları Yetersiz Kalabiliyor

“Çocuklara bu dünyayı yasaklayamazsınız. Yeni dönemde başta eğitim olmak üzere birçok dinamikler bu dünya üzerinde yürüyor. Yasaklama şansınız yok. Ebeveyn takip programları ya da benzeri programlar bir noktaya kadar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments