yükleniyor...

Okaliptus Yağı

Okaliptus yağı, yaklaşık 600 civarında türü bulunan okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen bir çok farklı sağlık sorunun için kullanılan faydalı bir yağ türüdür. Okaliptus ağacı yaklaşık olarak 20 – 70 cm boylarında olabilen, odunu kırmızı renkte olmakla birlikte gövdesi griye benzer gümüş rengindedir. Yaprakları ise gövdeye yapışık bir şekilde ve maviye benzer yeşil renktedir. Tohum ile çoğalan okaliptus ağacı bataklıkları kurutmak ve odunundan faydalanmak için yetiştirilir.Özellikle Fas, İspanya, Brezilya, Avusturalya, Portekiz ve ülkemizde de Akdeniz ve Ege bölgelerinin sahile yakın yerlerinde yetişmektedir. Kışın dahi yapraklarını dökmeyen bir ağaç olan okaliptusun yaprakları her zaman toplanabilir fakat özellikle Mayıs – Eylül aylarında yüksek oranda yağ içerdiği için bu dönemler tercih edilmektedir.Okaliptus ağacının yapraklarından elde edilmesi nedeniyle doğal olan okaliptus yağı hoş kokulu ve faydalı bir yağ olarak bilinmektedir. Hoş kokusu ve rahatlatıcı aroması ile özellikle kozmetikte, parfümeride, kimyasal temizlik ürünlerinde ve hatta bazı ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra solunum yolları enfeksiyonları ve öksürük tedavisinde, sinüzit ve geniz akıntıları içinde kullanılmaktadır.Okaliptus yağı fiyatı, piyasada ki farklı markalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 20 ml lik bir okaliptus yağı 5 ile 20 TL arasında değişen fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Bir çok derde deva olan okaliptus yağı ne işe yarar?

Okaliptus Yağı Faydaları

Okaliptus yağı, spazmçözücü, iltihap giderici, mantar önleyici, burun tıkanıklığı giderici, balgam sökücü, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Okaliptus yağının faydaları ise:

  1. Soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir. Okaliptus yağı burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Bunun için burun deliklerinin iç tarafına az miktarda yağ sürülmesi yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra öksürükte tedavi için içilen çaya birkaç damla damlatılması uygun olacaktır. Sinüzit için ise genellikle yaptığımız tencerede kaynatılan buharın burundan çekilmesi işleminin aynısını suya 5 – 6 damla okaliptus yağı damlatarak yapabilirsiniz.
  2. Çeşitli cilt hastalıklarının etkilerini azaltmak için antiseptik özelliği bulunan yağ kullanılabilmektedir. Böcek ısırıklarındaki kaşıntının önlenmesi, egzamanın sebep olduğu tahriplerin önlenmesi için ilgili bölgeye sürülebilir.
  3. Kas ağrılarını rahatlatır. Okaliptus yağı kas ağrılarının azaltılması için masj yağı yerine kullanılabilir. Ayrıca kronik sırt ağrılarına, burkulmalara ve kasılmalara da iyi gelmektedir.
  4. Okaliptus yağı yüksek ateşin düşürülmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.
  5. Okaliptus yağının cilde sürülerek kullanılması kan dolaşımını arttırır ve soğutucu etki gösterir. Ayrıca dezenfekte edici özelliği bulunmaktadır.
  6. Büyümekte olan çocuklarda görülen kulak ağrısı, iltihap ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  7. Saç derisine yapılan masajla birlikte biti önler ve beyne kan ulaşımını hızlandırır.

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağı kullanım amacına göre farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Örneğin sinüzit tedavisi için 5 bardak su kaynatılır ve kaynayan su geniş bir kabın içerisinde boşaltıldıktan sonra 5 – 6 damla okaliptus yağı damlatılır. Daha sonra başın üzerine havlu konur ve sonrasında içerisinde okaliptus yağı bulunan suyun buharı buruna çekilir. Aynı su saç dökülmesi, deride çıkan yaralar veya kepenk içinde su soğuduktan sonra sürülebilir.Okaliptus yağı gargara olarakta kullanılabilmektedir. Bir bardak suya 5 damla okaliptus yağı damlatıldıktan sonra sabah ve akşam gargara yapılabilir. Kas ağrıları veya diğer ağrılar için ağrıyan bölgeye sürülerek masaj yapılır.Okaliptus yağı bebeklerde nasıl kullanılır? Okaliptus yağının 2 yaşından küçük bebeklerde kullanılması önerilmemektedir. Okaliptus yağının keskin ve güçlü bir yap olması nedeniyle çocukların ciltlerinde, hatta dikkatli kullanılmadığı taktirde büyüklerde özellikle ağız ve burun çevresine sürüldüğünde hasar verebilir.Okaliptus yağının bebeklerd eve çocuklarda kullanımından önce mutlaka doktor görüşü alınmalı, çocukların ciltlerine sürülürken su ile seyreltildikten sonra kullanılmalıdır. İki yaş üstündeki çocuklar için buhar makinesine konulan okaliptus yağının odada solunması şeklinde kullanılabilir.Çocuğun yıkandığı leğenin içerisine birkaç damla damlatılarak ta kullanılabilir. 2 yaş altındaki bebeklerde kullanımı tavsiye edilmeyen okaliptus yağının, iki yaş üstü bebeklerde, çocuklarda ve büyüklerde kullanımından sonra meydana gelebilecek her hangi bir reaksiyon olması durumunda doktorunuza müracaat etmeniz önerilmektedir.

Okaliptus Yağı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Okaliptus Yağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları