Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Nokia Tehdit Takibi Raporu: Kötü Niyetli IoT Botnet Arttı

Nokia Tehdit Takibi Raporu: Kötü Niyetli IoT Botnet Arttı

ABONE OL
22 Haziran 2023, 10:50:42

Nokia Tehtit Takibi Raporu’na göre, kötü niyetli Internet of Things (IoT) botnet saldırıları hızla artıyor. Bu raporda, Nokia güvenlik uzmanları, IoT cihazlarını hedefleyen zararlı yazılımların önemli bir artışa sahip olduğunu belirtiyor. Bu kötü niyetli botnetler, siber suçluların hassas verilere erişmek, ağlara sızmak ve saldırı faaliyetlerini gerçekleştirmek için zayıf güvenlik önlemleri olan IoT cihazlarını kullanıyor. Rapor ayrıca IoT cihazları için güçlü bir koruma stratejisinin önemini vurguluyor ve şirketlere bu tehditlerle başa çıkabilmek için önlemler almalarını öneriyor. Nokia Tehtit Takibi Raporu, işletmelerin ve bireylerin IoT cihazlarının güvenliğini sağlamak için bilinçlenmelerini ve kapsamlı bir güvenlik yaklaşımı benimsemelerini teşvik ediyor.

Nokia Tehdit Takibi Raporu Kötü Niyetli IoT Botnet Aktivitesinin Hızlı Şekilde Arttığını Gösteriyor

 

Nokia Tehdit Takibi Raporu

Nokia Tehdit Takibi Raporu’nda kötü niyetli IoT botnet aktivitesinin hızlı şekilde arttığı ortaya konuldu. Bu raporda şu bulgular yer alıyor:

  • Botnet odaklı DDoS saldırılarıyla ilişkili IoT cihaz (botlar) sayısı bir yılda 200.000’den yaklaşık 1 milyon cihaza yükseldi.

Artan IoT Botnet DDoS Saldırıları

Nokia’nın yayınladığı Tehdit Takibi Raporu, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ve siber suçlular tarafından işletilen kâr amaçlı izinsiz sızma (hacking) girişimlerinin artmasıyla birlikte, milyonlarca kullanıcının telekom ağı hizmetlerinin bozulmasına yol açan IoT botnet DDoS trafiğinin geçtiğimiz yıl beş kat arttığını ortaya koydu.

Bu hızlı artış ilk olarak Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla fark edildi ve daha sonra dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Aynı zamanda botnet odaklı DDoS saldırıları, telekom ağlarının yanı sıra diğer önemli altyapı ve hizmetlerin kesintiye uğramasında da kullanıldı. Raporda belirtilene göre, bir yıl içinde IoT cihaz (bot) sayısı 200.000’den yaklaşık 1 milyona yükseldi ve bugün tüm DDoS trafiğinin %40’ını oluşturan IoT cihazlarıyla ilişkili DDoS trafiği oluşturuyor.

Nokia NetGuard Endpoint Security ile Elde Edilen Verilere Dayalı Bulgular

Bu bulgular, Nokia NetGuard Endpoint Security ürününün konuşlandığı dünya genelindeki 200 milyonu aşkın cihazda ağ trafiğinin izlenmesinden elde edilen verilere dayanıyor. Tehdit Takip Raporu, Kanada, Fransa, Hindistan ve Nokia Deepfield’daki uzmanlar tarafından derlendi.

Trojan Ataklarıyla Kişisel Banka Bilgileri Tehdit Altında

Tehdit Takip Raporu ayrıca mobil cihazlarda kişisel banka bilgilerini hedef alan truva atları (trojan) sayısının arttığını ortaya koydu. Bu rapora göre, truva atıyla gerçekleştirilen saldırılar %9’a kadar yükseldi. Bu durum, milyonlarca kullanıcının kişisel finansal ve kredi kartı bilgilerinin çalınma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Ev Ağlarında Kötücül Yazılım Bulaşması Azaldı

Rapora göre, ev ağlarında kötücül yazılım bulaşmaları, Covid döneminin en yüksek seviyesi olan %3’ten %1,5’e düştü. Bu azalma, kötücül yazılım kampanyalarının azalması ve daha fazla insanın ofis çalışma ortamlarına geri dönmesiyle ilişkilendiriliyor.

Rapordaki bu bulgular, günümüz siber suç aktivitelerinin ölçeği ve karmaşıklığını vurgulamaktadır. Bu nedenle, hizmet sağlayıcıların, tedarikçilerin ve düzenleyicilerin daha sağlam 5G ağ güvenliği önlemleri geliştirmek üzere çalışması gerekmektedir. Böyle bir çalışma, telekomünikasyon merkezli tehdit algılama ve müdahalede bulunmanın yanı sıra şirket düzeyinde güvenlik uygulamalarının yürütülmesini ve farkındalık sahibi olunmasını içermelidir.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments