Nokia 8.1 amiral gemisi deneyimini yukarı taşıyor

Nokia telefonlarının evi HMD Global, amiral gemisi serilerinin yeni üyesi Nokia 8.1’i tanıttı. Ödüllü Nokia 7 plus gibi Nokia’nın diğer akıllı telefonlarıyla aynı sınıfta olan Nokia 8.1, oldukca hassas, alanının öncü kamera sensörü, ZEISS Optik ve Optik Görüntü Sabitleme (OIS) özelliği ile alışılmadık resim kalitesi sunarak çıtayı yukarı çekiyor.

Nokia 8.1 amiral gemisi deneyimini yukarı taşıyor

Kusursuz renk üretme özelliğiyle gelen HDR 10 desteğine haiz hususi PureDisplay ekran teknolojisi, güneş ışığının parlaklığına dahi meydan okuyarak üstün görüntüleme deneyimi sunuyor. Telefonda yer edinen yonga seti, her şarjda iki güne[i] kadar kusursuz performans sunuyor.

Bütün bunlar Nokia akıllı telefonlarından beklenen kusursuz işçilik kalitesiyle modern bir kutuda sunulmaktadır. Yeni Android yazılımı olan Android 9 Pie kullanan Nokia 8.1, inovatif özellikleriyle birlikte en iyi Android deneyimini sunuyor.

Yeni Nokia 8.1 hakkındaki konuşan HMD Global CPO’su Juho Sarvikas, “Hayranlarımıza bu sınıfta sürekli yeni ve farklı deneyimler sunarak tüketicilere sürdüğümüz kıymet katan amiral gemisi kategorideki parlak zeka telefonumuzda büyük başarı elde ettik. Nokia 8.1 ile bu sınıftaki sınırları daha da yukarı taşıyoruz. Birinci sınıf işlemci mimarisi, sektöründe öncü sensöre sahip çift kamera, az ışıkta kusursuz görüntüleme sunan OIS ve ZEISS Optik ile yeni PureDisplay HDR ekran teknolojimizle kullanıcılarımıza çağdaş performans sunuyoruz” dedi. Sarvikas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Titiz işçiliğin ve ünlü Nokia zeki telefon tasarımının kalitesini geliştirmenin yanı dizi kullanıcılarımıza Android 9 Pie deneyimini de sunuyoruz. Böylece yeni Dijital Denge (Digital Wellbeing) özellikleri de dahil olmak üzere en yeni Android yeniliklerinin tadını çıkarabilecekler. Tüm tasavvur ve mühendislik kararlarımızın kalbinde kullanıcılarımız yer alıyor. Onlara değişik deneyimler taktim etmek istiyoruz. Umuyoruz, mühendislik harikası Nokia 8.1’in katmış olduğu eşsiz kıymet mevzusunda bizimle aynı fikir olurlar.”

Amiral gemisi kalitesinde görüntüleme teknolojisi ile görüntüleme harikası

Nokia 8.1’in az ışıktaki mükemmel performansı, sahip olduğu harika yazılım ve donanım birlikteliğinden kaynaklanıyor. Net fer yakalamak için sahip olduğu kocaman 1,4 mikron pikselli 1/2.55’’ değerine sahip olan sektöründe öncü çok kırılgan sensörüyle ZEISS Optikleri kullanan 12MP’lik ana kamerası, mucizevi ayrıntılı görüntüler sunuyor. Bütün bunların Optik Görüntü Sabitleme (OIS) teknolojisi ve süper hızlı otomatik odaklama özellikleriyle birleşmesi, fotoğraf çekerken eliniz titrese dahi net görüntüler elde etmenizi sağlamaktadır. Geniş diyafram açıklığı, Pro Camera moduyla elle test edebileceğiniz pozlama sürelerini uzatmanıza izin vererek, azca ışıklı ortamlarda bile net fotoğraflar yakalamanıza imkan tanıyor.

Uyarlanabilir 20MP çözünürlüğündeki ön kamera, dört ayrı pikselin yakalayabildiği en çok ışığı bir süper pikselde birleştirerek gece karanlığında dahi selfie çekilebilmesini sağlamakta. Ayrıca, 4K video özelliğiyle bir ustalaşmış benzer biçimde cazibe yaparak, Nokia’nın harbiden farksız ses kaydı yapmasını sağlayan 3d çevresel stereo ses kaydetme özelliğiyle eski anılarınızı hâlâ oradaymış benzer biçimde yaşayabilirsiniz.

Nokia 8.1’in ikinci bir 13MP çözünürlüğündeki sensörüyle desteklenen kendine hususi yüzeysel saha derinliği özelliğiyle güçlendirilmiş popüler “bokeh” efekti ile stüdyo seçimi portreler meydana getirmeye imkan tanıyor. Fotoğraflarınız üzerinde en üst düzey kontrolü sağlamanıza imkan veren Pro Camera kullanıcı arayüzüyle, yaratıcılığınızı özgür bırakın yada yapay zekayla güçlendirilmiş 3D karakterler, maskeler ve eğlence filtreleriyle resim ve videolarınızdaki #Bothie oyununuzu bir üst seviyeye taşıyın. Üstelik bunların hepsini kamera uygulamasından çıkmadan canlı yayında kullanabilirsiniz.

Hızlandırılmış performans ve PureDisplay

Video kovuşturmak için parlak zeka telefonların ana cihaz haline gelmesiyle beraber tüketiciler, iyi bir eğlence deneyimi için içeriğe müsait bir ekrana ihtiyaç duyuyor. Pure Display teknolojisine sahip ikinci Nokia telefon olan Nokia 8.1, geliştirilmiş görüntüleme deneyimi sunuyor. Görseller, karanlık bir odada veya parlak güneş ışığının altında olmanız fark etmeksizin yüksek kontrast, mükemmel netlik ve bir milyardan fazla tekil renk sunan HDR 10 ile öteki bir seviyeye taşınıyor. Ekran, oyun oynarken ya da video izlerken size en iyi deneyimi sunuyor.

Bu can alıcı içeriklerin çoğunu izleyebilmek için özel bir pil ömrüne ihtiyacınız olacak. Nokia 8.1, işinizi kolaylaştırarak bir şarjla iki gün eğlenebilmenizi sağlamaktadır. Snapdragon 710 Mobil Platformuyla birleştirilmiş uzun süreli kuvvet, Nokia 8.1’in, bundan önceki Snapdragon 660 neslinden yüzde 35 daha süratli grafikler ve yüzde 20 daha yüksek performans sağlayarak her türlü işlemi yerine getirebileceği anlamına gelir. Ayrıca, çoklu çekirdekli yapay zeka motoru sayesinde yepyeni bir mimariyi bereketli performans için birleştiren çift yapay zeka gücüne haiz. Qualcomm® aptX™ ses desteği sayesinde müzik tutkunları yüksek ses kalitesine Bluetooth üstünden kablosuz olarak ulaşabiliyor.

Nokia 8.1, gerçek dünyayı ve dijital içinde ne olduğu AR çekirdek yardımı ile birleştirerek parlak zeka telefon terimini değişik uygulamalarla desteklenen yepyeni bir boyuta taşıyor. Böylece Human Anatomy uygulamasıyla sinir sistemini üç boyutlu görüntülerle öğrenebilir, Magic Plan uygulamasıyla ev planınıza telefon üzerinden karar verebilir yada Jenga AR ile tekrar toplamaya ihtiyaç duymadan bir taş dizme oyunu oynayabilirsiniz.

En yüksek standartlara nazaran tasarlandı

Kusursuz işçilik ve detaylara üstün derecede önem yayınlanan yeni bir çağı müjdeleyen Nokia 8.1, parçaları arasında saç telinden bile ince aralıklar duracak tasarlandı. Böylece, bir Nokia akıllı telefonundan beklenen fiziksel kaliteyi ve yapısal bütünlüğü sağlayarak zarif Avrupa tasarımının da tam anlamıyla ne işe yaradığını yansıtıyor.

Kasasının temelinde parçaların verimli kullanımını sağlamak için döküm merkezli 6000 serisi sıkma alüminyum çerçeve yer ediniyor. Kavisli cam, cilalı madeni ve kumlama rötuşları içinde zarif bir kontrast uygulanan Nokia 8.1’in eşsiz iki renkli dizaynı, hayranlarının Nokia 7 plus’a oldukça yakıştırdıkları rötuşların üzerine ilave edildikten sonra çift anotlama işlemiyle güçlendirildi. Baklava dilimi gibi kesilmiş kenarlar telefonu gün içindeki darbelere karşı korurken aynı zamanda telefona sağlam bir manzara veriyor.

Nokia 8.1’in akıllara durgunluk veren 6,18 inç boyutundaki Full HD uçtan uca imaj sağlayan ekranı, özenle işlenerek tertipli bir kaplamayla çevrelendi. Böylece, size de en çok sevdiğiniz film ve uygulamalarınızın mükafaat piyasa Nokia 7 plus’ın 6 inç büyüklüğündeki ekranından bile büyük bir ekranda tadını çıkarmak kalıyor.

Temiz, güvenilir ve aktüel, Android 9 Pie Android taahhüdü

Nokia 8.1, şu ana kadar piyasaya çıkan Nokia parlak zeka telefonları arasında direkt Android 9 Pie ile kutudan çıkan ilk telefon olma niteliği taşıyor. Nokia 8.1, Android One ailesindeki kapsamlı Nokia zeki telefonlarına katılarak Android yenilikleri ve yazılım deneyimlerinin en iyi halini sunuyor. Android One, Nokia akıllı telefonları, kutudan çıktığı andan itibaren inanılmaz depolama ve pil ömrü sunuyor, ayrıca 3 sene boyunca gelen aylık emniyet güncellemeleriyle beraber iki büyük işletim sistemi güncellemesi sağlamaktadır.

Google Android One Ortaklıkları Yöneticisi Jon Gold, mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu: “Google’ın mühim bir ortağı olan HMD Global, yeni ve güvenli yazılım deneyimine haiz olan muhtelif Android One cihazları portföyünü etkinleştirdi. HMD Global firmasıyla, şirketin Android 9 Pie ile tüketicilere çıkacak olan ilk telefonu Nokia 8.1 üzerinde ortaklığımızı heyecanlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Android 9, yeni Dijital Denge özelliklerinin yanı dizi, Nokia 8.1’deki etkileşimleri zeki ve kolay deneyimlerle artırıyor.”

Google Assistant yetenekleri Dual-Sight ile birleşiyor

Nokia 8.1, telefonu daha parlak zeka ve hızlı bir hale getiren suni zekayla güçlendirilmiş Android 9 Pie özellikleriyle geliyor. Yapay zeka ek olarak, siz telefonu kullandıkça davranışlarınıza uyum sağlayarak parlak zeka telefonunuzu vakit içerisinde daha da zeki bir hale getiriyor. Uyarlamalı Pil (Adaptive Battery) niteliği, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor ve Uygulama Hareketleri (App Actions) özelliğiyle de bir sonraki hareketinize daha hızlı geçebilesiniz diye ne yapacağınızı evvelde tahmin ediyor. Bu özellikler, cihazınız işlevselliğini ve şimdiye kadarki bütün Android deneyiminizi daha modern bir bir hale getiriyor. Nokia 8.1 ek olarak Google Assistant’ın yeteneklerini Dual-Sight ile birleştiriyor. Bu sayede #Bothie fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekmesini isteyebilir, hatta rahat ve kusursuz bir tecrübe yaşamak için YouTube’da canlı akışa yönlendirmesini bile söyleyebilirsiniz.

Nokia 8.1, Android One programında garanti edildiği gibi üç sene süresince aylık güvenlik yamaları ve iki büyük İşletim Sistemi güncellemesi alacak. Üstelik, Google Play™ koruması, mağazadaki 50 milyardan fazla uygulamayı her gün tarayıp telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan koruyarak Nokia 8.1’i piyasadaki en emin telefon durumuna getirecek. Ayrıca, gün süresince işlerinizi halletmenize destek olan Google Assistant’ın yanı dizi parasız kullanabileceğiniz süresiz yüksek kaliteli resim depolama alanına sahip Google Fotoğraflar[ii] benzer biçimde yenilikçi hizmetlere de kolayca erişebileceksiniz. Nokia 8.1, Google tarafından profesyoneller için en iyi alternatif şekilde önerildiğini gösteren Android Kurumsal Girişim programının bir parçasıdır.

"Nokia 8.1 amiral gemisi deneyimini yukarı taşıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Nokia 8.1 amiral gemisi deneyimini yukarı taşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia 8.1 amiral gemisi deneyimini yukarı taşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019