yükleniyor...

Netflix Nedir?

Netflix hayatımıza girdi gireli alışkanlıklarımız ona göre şekil almaya başladı. Teknolojik gelişmelerin hayatımıza etkisinin en büyük göstergesini anında bilgilenme olarak düşünebiliriz. Tabii ki internette yer alan siteler arasında son zamanlarda en dikkat çekeni Netflix oluyor. Dizilerinden tutun da uygulamasına kadar dilimizden düşmeyen bu siteyi gelin yakından tanıyalım.

Netflix

Netflix’in anlamı ne?

Netflix, film ve dizi yapımcılığı alanında var olan Amerika kökenli kuruluş dağıtım kuruluşudur. İlk başlarda DVD sektöründe aktif rol oynayan firma, DVD’nin dikkat çekiciliğini kaybetmesinden sonra çevrimiçi video içerikleri yayınlamaya başladı. Ve daha sonra 2016 yılında artık dünya genelinde boy göstermeye kararı verdiğini duyurdu. Türkiye genelinde yayına başladıktan kısa bir süre sonra 7 bin abone sayısına ulaştı. Aslında hepimizin yıllardır beklediği bu platformun bu kadar çabuk sürede ilgileri üzerine toplaması çok da garip karşılanmadı.

Sözcük olarak incelediğimizde, 1997 yılında Kaliforniya’da kurulan Netflix İngilizce de internet anlamına gelen “Net” kelimesi ile Amerika’da halk dilinde “filmler” anlamına gelen“Flicks” kelimesinin birleşiminden doğdu. Film ve dizi görüntüleme platformu olarak piyasaya atıldı ve hazırladığı özel projelerle dünya çapında da büyük bir popülarite elde etti.

Netflix

Netflix nasıl izlenir?

Şirket kullanıcılarına bir ay ücretsiz deneme hakkı sunuyor. Herhangi bir sözleşme yapmanıza gerek yok bunun yanı sıra iptal etme hakkınız da bulunuyor. Deneme sürümünün bitmesine 3 gün kala bir bilgilendirme mesajı geliyor. Bir ayın sonunda değerlendirme aşamalarınızdan geçen platform eğer memnun kalırsanız, aylık belirli bir ücret karşılığında reklam olmaksızın, istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman platforma içerisinde içerik izleyebiliyorsunuz. Böylelikle internete bağlı olduğunuz süre içerisinde ödüllü dizi ve film içeriklerinden doyasıya faydalanabiliyorsunuz. Temel, Standart ve Özel olmak üzere 3 ayrı paketi bulunan Netflix sizin seçeceğiniz standartlarla hizmet veriyor.

Netflix plaformunda neler izlenir?

Platformda uzun metrajlı filmler, diziler, programlar, belgeseller, animeler, ödüllü Netflix içerikleri ve çok daha fazlasına ulaşabilir ve ilginizi çeken içerikleri ekstra ücret ödemeden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Bu arada son zamanlarda Netflix’in tarihi dokular taşıyan popüler dizisi Atiye’ye de göz atmanızda fayda var.

Netflix’e üye olmak

Aslında yapacağınız işlem çok basit netflix.com.tr adresine giriş yapıp gereken adımları izlemeniz yeterli. Sonrasında sizler için uygun olan paketi seçiyorsunuz ve üyelik işlemlerinizi tamamlanmış oluyor. Bu tip üyeliklerde kullanıcılar tarafından sorun teşkil eden en büyük problem iptal aşaması iptal süreci aslında. Kullanmak istemediğiniz bir uygulamayı iptal etmek için harcadığınız süre size büyük işkenceler çektirebiliyor.  Ancak Netflix’te bu sorunlarla hiç karşılaşmıyorsunuz, belki de en güzel kısımlarından biri de bu olabilir. Netflix’i nasıl iptal edebilirim sorusunun cevabı ise aslında çok basit. Esnek bir yapıya sahip olan platformun sinirlerinizi bozan sözleşme ya da taahhüt şartı bulunmuyor. Hesabınızı çevrimiçi olup bir kaç tıklama ile kolay yoldan iptal edebilirsiniz. Ayrıca iptal ederken herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Üstelik istediğiniz zaman hesabınızı yeniden aktive edebilir veya dondurabilirsiniz. Ayrıca üyelik sonrasında aynı mail adresi ile uygulama içerisinde 5 farklı kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Netflix

Netflix nerede izlenir?

Platform benzer sitelerin aksine basit bir uygulama üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Bu sayede evinizde televizyonunuz, mobil cihazınız ya da bilgisayarınız olduğu takdirde rahatlıkla uygulamaya erişebiliyorsunuz.

Netflix’e uyumlu mobil cihazlar

  • iOS telefon ve tabletler
  • Android telefon ve tabletler
  • Windows telefon ve tabletler

Uygulamayı Akıllı televizyonlarda, telefonlar, tabletler kısaca uygulamaya erişim sağlayabilecek yetkinlikte internet bağlantısı olan cihazlarda istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Ayrıca değerli uygulamanızı iOS, Android ya da Windows 10 cihazlarınıza indirebilme olanağınız da bulunuyor. Hatta uygulamayı indirdikten sonra izlemek istediğiniz içerikleri kaydederek internet bağlantısına ihtiyaç duymadan kolaylıkla izleyebilirsiniz. Böylelikle uygulama her an her zaman elinizin altında bulunur!

Netflix kumanda kullanımı

Uygulamanın popülerleşmesinin ardından sıkça sorulan sorular arasında en çok “Televizyonumda uygulamayı var mı?” göze çarpıyor. Televizyonunuzdan erişim olup olmadığını öğrenmek için  uzaktan kumandanıza bakmanız yeterli olacaktır. Çünkü kumandanız Netflix tuşu yer alıyor olabilir. Eğer bu düğme yer almıyor ise televizyonunuzda internet uygulamaları ve hizmetlerinin bulunduğu sayfada siteye erişim için kısayol yer alabilir. Eğer cep telefonunuzda uygulamaya erişemiyorsanız devices.netflix.com adresini ziyaret ederek, uyumlu cihazları gözden geçirebilirsiniz.

Uygulama ücretli mi? Ücreti ne kadar?

Tanışmamızın son kısmını maddiyata ayırdık. Bilirsiniz paket içeriğini zenginleştirmek için bulduğumuz her alternatifi alarak ay sonunda kendimizi bir bataklığa sokmaktan asla kaçınmayız. Platformda her şey göründüğünden daha kolay. Özel Paket, Temel Paket ve Standart Paket olmak üzere 3 alternatif yer alıyor. Özel Paketi 30 gün ücretsiz kullanımınızın ardından ayda 41,99 TL ödeyerek üyeliğinize devam edebiliyorsunuz. Fiyat gözünüzü korkutmasın. Çünkü aynı anda 4 ekranda izleyebilir ve Ultra HD video kalitesine erişebilirsiniz. Standart Pakette yine 30 gün ücretsiz kullanım hakkının ardından ayda 29,99 TL ödeyerek dizi- film keyfinize devam edebilirsiniz. Bu paket sizlere aynı anda 2 ekran izleyebilme özelliği sunar. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü video kullanılabilir. Son olarak Temel Paketinden bahsedelim. Bu pakette de 30 gün ücretsiz kullanımın ardından ayda sadece 17,99 TL’cik ödeyerek mutluluk içerisinde izlemek istediklerinizi izleyebilirsiniz. Paket içeriğinde yalnızca bir ekranda izleme hakkı yer alıyor. Standart görüntü kalitesine sahip videolar ile karşı karşıyasınız. Ancak tabii ki HD ve Ultra HD izlenilebilirlik internet hizmetinize ve cihazınızın özelliklerine de bağlıdır. Tüm içerikler HD veya Ultra HD olarak kullanılamaz. Bunun dışında uygulama hakkında merak ettiğiniz her şeye resmi sitesinden ulaşabilir. Kafanıza takılan sorular için çözüm arayabilirsiniz.

Netflix Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Netflix Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla