yükleniyor...

Netflix listeleri nasıl hazırlıyor?

Netflix listeleri içerik sıralaması kullanıcılar için pek de güvenilir bir sıralama olarak görülmüyor. Netflix listeleri gerçek verilere dayanmadan hazırlanıyor.

Pazartesi günü akış devi, Gizmodo personeli arasında şirketin en üst düzey kazananlara nasıl ulaştığına dair şüpheleri derhal gündeme getiren bir dizi “ne izledik” listesini tweetledi. Jennifer Aniston ve Adam Sandler’in oynadığı bir suç komedisi olan Murder Mystery, Netflix ’in ‘’2019’un en popüler dizileri’’ arasında birinci oldu. Stranger Things ikinci sırayı aldı.

Bu listenin ötesinde, yılın “en popüler dizi bültenleri ” de bazı garip sıralamalar ortaya çıktı. Stranger Things 3 bu listede en üst sıralarda yer aldı. Ancak the Witcher listede ikinci sırada yer aldı, ardından 3 numaralı noktada Umbrella Academy yer alıyor.

Görünüşe göre Netflix bu sıralamalara bazı yaratıcı aritmetikler uyguladı. Tweet attığı listelerin her birinin altındaki acıklamada şirket, Aralık ayında yayınlanan İçeriğin “görüntüleme tahminlerini dahil ettiğini” açıklıyor ve bu da 6 Underground mucizevi bir şekilde “popüler sürümler” listesinin en üstüne nasıl çekildiğini açıklayabilir. Dahası, şirket listelerin 28’te Netflix’teki ilk 2019 günlerinde iki dakika veya daha fazla başlık izlemeyi seçen hesaplara göre sıralandığını söyledi.

Netflix bile, bunların platformundaki içeriğin popülaritesini sıralamak için tuhaf yollar olduğunu fark etti. Variety göre, bu listeler, “üyelerin tipik olarak zirveleri görüntülerken yılın bir zamanında izlemek için harika bir şey bulmalarına yardımcı olmak için bir yol olarak nitelendiriyor.” Bu, Netflix gerilim filmi Secret Obsession’un bu yıl platformunda yayınlanan en iyi 10 film listesinde nasıl yer aldığını veya Triple Frontier’in listede 5 numaralı noktayı nasıl aldığını açıklıyor.

Her ne kadar bu listeler güvenilir olmasa da Netflix kullanıcılarına birçok dizi veya film önerisi sunuyor. Netflix yayınlarını düzenli olarak takip edemeyen kullanıcılar bu listeler sayesinde yeni yayınlanan içerikleri ya da takip etmedikleri içerikleri kolayca bulabilirler. Bu listeler ne kadar güvenilir olmasa da değişik dizi ve filmleri keşfetmenize olanak sağlar.

Netflix listeleri nasıl hazırlıyor? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Netflix listeleri nasıl hazırlıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla