yükleniyor...

Netflix İçerikleri Kalkıyor

Netflix neredeyse 25 yıl önce kurulduğundan beri, şirket Almanya’daki Night of the Living Dead ve Vietnam’daki Full Metal Ceket de dahil olmak üzere hükümet taleplerine uygun olarak dünyanın dört bir yanındaki hizmetlerinden dokuzunu kaldırdı. Netflix, ilk olarak Axios tarafından tespit edilen yeni bir çevresel sosyal yönetim raporunda, film ve televizyon kataloğunun belirli bölümleriyle ilgili çeşitli şirketlerden aldığı dokuz yayını kaldırmayı planladığını açıkladı.

Rapor, lisanslama hakları da dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı kataloğunun ülkeden ülkeye değişmesine rağmen, “bazı durumlarda devletin yayından kaldırma talepleri nedeniyle belirli ülkelerdeki belirli başlıkları veya başlık bölümlerini de kaldırmak zorunda kaldık” dedi.

2015 ile Şubat 2020 arasında alınan dokuz adet yayından kaldırma işlemini listeledi. Ayrıca 2021’den itibaren Netflix, bu yayından kaldırma işlemlerini yıllık olarak listeleyecektir. Listede yer alan içerikler aşağıda yer alıyor.

  • Ülkede sakıncalı olarak sınıflandırıldığı için The Bridge 2015’te kaldırıldı.
  • 2017 yılında Full Metal Jaket kaldırıldı.
  • 2017 yılında Night of the Living Dead kaldırıldı. Ayrıca filmin bir versiyonu da Almanya’da yasaklandı.
  • 2018 yılında Singapur’da Cooking on High, The Legend of 420 ve Disjointed kaldırıldı.
  • 2019 yılında Patriot Act with Hasan Minhaj’dan ‘’Suudi Arabistan’’ bölümünü kaldırdı.
  • 2020’de The Last Hangover’ı kaldırdı.

Netflix Dizileri Neden Kaldırıyor

Yayından kaldırma işlemlerinin bir kısmı mantıklı görülse de bazı içeriklerin neden kaldırıldığı hakkında kesin bilgiler yok.

Raporda, şirketin faaliyet gösterdiği her ülkede yayın hizmetiyle ilgili unvanları korumaya çalışacağını belirtiyor. Reklam ögelerine yönelik çekiciliğinin bir kısmı çalışmalarına küresel bir kitle sunabiliyor. Yine de şirket, bu ülkelerde çalışmaya devam edebilmek için yayından kaldırma taleplerini dikkate alması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca Patriot Act with Hasan Minhaj gibi içeriklerin Netflix’den kaldırılmasına rağmen hala internet sitelerinde yer aldığı belirtildi. Bu sayede kullanıcılar bazı içeriklere Netflix dışındaki dizi izleme sitelerinde ya da Youtube üzerinden ulaşabilecekler.

Netflix İçerikleri Kalkıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Netflix İçerikleri Kalkıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.