SONRAKİ
İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır? İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?
ÖNCEKİ
Derin Link Nedir? Derin Link Nedir?
4836
1791 0

Nasıl Influencer Olunur?

Nasıl Influencer Olunur?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

5 Temmuz 2020

Sosyal medya trendlerinin öncüleri Influencerların bulundukları konuma nasıl geldiklerini ve sizlerin ‘nasıl Influencer olunur?’ sorularınızın cevaplarını bu yazımızda derledik.

Sosyal medya mecrasının yaygınlaşmasıyla beraber nasıl Influencer olunur sorusu da anlamlı bir hale geldi. Tüketim dünyasındaki trendlerin belirlenmesine öncülük eden sosyal medya fenomenlerinin bu konuma nasıl geldikleri çokça merak edilen bir durum. Paylaşımlar yaparak ya da oyunlar oynayarak ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlayan bu kişilerin milyonlarca kişi tarafından beğenilerek takip edilmesi nasıl mümkün oluyor? Dijital pazarlamanın güçlü temsilcilerinden birisi olan influencer marketing neden tercih ediliyor? Başarılarını nelere borçlular?

Influencer Gelişim Süreci

Sözlük anlamıyla ‘etkileyici’ olarak adlandırılan Influencer, sosyal medya mecraları için vazgeçilmez bir objedir. Pazarlama sektörünün profesyonelleri, markaların daha geniş kitlelere ulaşması ve en önemlisi de doğru hedef kitleye hitap edebilmek adına Influencerlardan yararlanmaktadır. Influencerların paylaşımlarında daha samimi olması, verilerin şeffaflık ortamında tüketiciye sunulması gibi faktörler birçok reklam modelinin önüne geçmelerini sağlamıştır. Anlayacağınız samimiyetsiz ve inandırıcılıktan uzak reklam filmleri yerine bu yol daha dikkat çekici oluyor.

Nasıl Influencer Olunur

Peki Nasıl Influencer Olunur?

Sizler de biran önce doğru adımları izleyerek nasıl Influencer olunur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Direkt reklam yüzü olmak veya takipçilerin dikkatle izlediği ve önem verdiği biri haline gelmek, sosyal medyada çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sebeple sosyal mecrada yapılacakların belirli bir kaliteye sahip olması, izlenecek stratejilerin doğru bir şekilde belirlenmesi de istenilen hedefe kolaylıkla ulaşılmasına yardımcı olur. Aktif ve çok takip edilen bir Influencer olmak adına yapılabilecekler şu şekildedir;

 • İlgi alanının belirlenmesi ve buna uygun içerikler üretilmesi
 • Takipçilerin odak noktaları dikkate alınarak buna uygun paylaşımlar yapılması
 • Yalnızca markalaşmak ve ürün tanıtımı adına çalışılmaması
 • Sosyal medyanın gücünden yararlanabilmek kadına samimi ve doğal olunması
 • Takipçi sayısına odaklanmak yerine var olan takipçilerin isteklerine ve ilgi alanlarına odaklanılması
 • Takipçiler karşısında çizilen imaja sadık kalınması dürüst ve sağlam bir duruş izlenilerek, hissedilenlerin takipçilere aktarılabilmesi
 • Daha geniş kitlelere ulaşabilmek adına var olan olanaklar değerlendirilerek sosyal takiplere başlanması
 • İlgilenilen sektörle alakalı etkinliklere dahil olunması, bilgiler paylaşılması, siteler için içerikler hazırlayarak sunulması da gerekmektedir.

Influencer Paylaşımlarının Özellikleri

Yapılacak Influencer paylaşımlarının özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Dikkat çekici nitelikteki içeriklere odaklanılmalıdır.
 • Etki edilecek sosyal medya ağı doğru seçilmeli ve paylaşımların bu ağa odaklı yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • En kaliteli görseller kullanılmalı ve metin içeriği buna göre seçilmelidir.
 • Fotoğrafçılık ve fotoğraf sanatı tüm incelikleriyle bilinmeli ve hakim olunmalıdır.
Nasıl Influencer Olunur

Takipçi Sayısını Arttırmanın Yolları

Eğer ki hedeflediğiniz yolda ilerlerken paylaşımlarınızı ve içeriklerinizi doğru şekilde seçerseniz, istenilen takipçi sayısına ulaşabilmenizin önünde bir engel bulunmuyor. Bununla birlikte organik bir büyümenin hedeflenmesi ilk amaçtır. Farklı yolların tercih edilmesi, satın alma yollu takipçi edinilmesi hedeflenen yolda yarardan çok zarar getirebilir. Sıra dışı içerik ve paylaşımların yapılması, tepki çekecek konulara yönelmek gibi unsurlar da maalesef zarara sebep olabilir. Bot takipçilerin yanı sıra otomatik yorumların da kullanılması hesap kalitesinde düşüşe neden olur. Sadık takipçi kitlesi her zaman için uzun süreli kazanımları getirecektir. Ayrıca farklı markalarla iş birliğine girerek çevre genişletilebilir. Diğer Influencerlarla ortak çalışmalar yapılabilir, iletişim kurularak destek alınabilir.

Nasıl Influencer Olunur hakkında merak edebilecekleriniz

Influencer Nedir?

Influencer, sosyal medya platformlarında içerik üreten ve genellikle pazarlama şirketleri tarafından geniş kitlelere hitap edebilirliği sayesinde seçilen etkin güçlü kimselerdir.

Influencer Hangi Konularda İçerik Üretir?

Genellikle güzellik, moda, sağlık ve tasarım konularında takipçilerinin isteklerini karşılayacak şekillerde içerik üretebilirler ve bu sayede takipçi sayılarını da arttırırlar.

Nasıl Influencer Olunur?


Influencer olmak için düzenli olarak içerik üretmek, sürdürülebilir bir paylaşım sirkülasyonu sağlamak ve büyük bir takipçi havuzuna sahip olmak gerekir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Nasıl Influencer Olunur? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Nasıl Influencer Olunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Nasıl Influencer Olunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.