yükleniyor...

Nano Teknolojili Maskeler Nedir? Hangi Maske Güvenli Değildir?

İnsanlar Koronavirüs’ten korunmak için maske takıyorlar. İnternette ve eczaneler, marketler, medikaller ve büfelerde satılmaya başlanan Nano Teknolojili maskeler ne kadar güvenilir bununla ilgili bir veri bulunmamaktadır. İnsanlarda son zamanlarda sıklıkla görülen bu maskeler siyah renktedir. İnsanlar tarafından alınmasının en büyük sebeplerinden biride maskelerin ucuz ve yıkanılabilir olmasıdır. Fakat uzmanlar bu maskelerin gün boyu kullanılamayacağını ve virüslerin maskede biriktiğini belirtti. Ayrıca Nano Teknolojili maskeler yapısında sünger barındırıyor.

Maskeler Ne Kadar Koruyor?

Bazı maskelerin ne kadar koruduğuna dair bazı veriler bulunmaktadır. Örnek olarak “N-95” olarak isimlendirilen maskeler yüzde 95 oranında koruma sağlamaktadır. Buna karşın cerrahi maskeler ise yüzde 30 oranında Koronavirüs’e karşı koruma sağlamaktadır fakat siyah maskeler yani Nano Teknoloji maskeler ile ilgili ne kadar koruma sağladıkları ile ilgili bir veri bulunmamaktadır.

Nano Teknolojili Maskeler Hangi Riskleri Taşıyor?

Nano Teknoloji maskeler birçok riske sahip olabilirler. Örneğin Nano Teknolojili maskenin gün boyu kullanılması ve değiştirilmemesi virüsün maskede birikmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak Koronavirüs olma ihtimalimiz olabilir. Ayrıca maskeyi çıkartıp bir yere koyduktan sonra tekrar takmanız durumunda maskeye elinizdeki virüsler geçebilir.

Nano Teknolojili Maskeler Gerçekten Böyle Bir Özelliğe Sahip Mi?

Siyah maskeler bir diğer adıyla Nano Teknoloji maskeler kesinlikle böyle bir özelliğe sahip değillerdir. Böyle bir teknoloji daha bulunmamaktadır. Uzmanlar malzemesinin süngerden olduğunu belirtmektedirler. Bu maskeleri kullanmak yerine “N-95” maskeleri kullanmanız sizi virüsten koruyacaktır. Ucuz fiyat vermek ve tekrar tekrar kullanmak için sağlımızı tehlikeye atmamalıyız. Birçok kaynak Nano Teknoloji maskelerin sağlıksız ve güvenilir olmadığını belirtmektedir. Ayrıca maskeler 2 saatten fazla takılamaz bunun sebebi ise 2 saatten fazla takıldığında buhar artar ve maskenin mikroskobik yapısı bozulur.

N95 Maske ve Cerrahi Maske Özellikleri

N95 Maskeler: Küçük parçacıklara karşı etkilidir. Havadaki parçacıkların yüzde 95’ini filtreler. Yüze sıkı bağlandığı için sızıntı oranı düşüktür.

Cerrahi Maskeler: Cerrahi maskeler sıvı geçirmez. Daha büyük damlacıklardan korur. N95 maskelerin aksine havadaki küçük parçacıklara karşı korumaz. Daha gevşektirler ve sızıntı oranları daha yüksektir.

Nano Teknolojili Maskeler Nedir? Hangi Maske Güvenli Değildir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Nano Teknolojili Maskeler Nedir? Hangi Maske Güvenli Değildir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla