Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Müsabaka eş anlamlısı nedir? Müsabaka kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Müsabaka eş anlamlısı nedir? Müsabaka kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

ABONE OL
20 Ekim 2023, 17:46:06

Türkçemizde müsabaka kelimesi yarışma anlamına gelir. Bir yerde karşı karşıya gelen iki ya da daha fazla kişi arasında gerçekleşen yarışmaları ifade eder. Müsabaka kelimesi Arapça kökenlidir ve “sbḳ” kökünden türetilmiştir. Müsabaka kelimesiyle aynı anlama sahip olan başka kelimeler de vardır. Bunlar arasında yarış, rekabet, turnuva gibi kelimeler bulunmaktadır. Müsabaka kelimesi genellikle spor alanında sıkça kullanılır. Futbol maçları, basketbol karşılaşmaları, tenis müsabakaları gibi spor etkinlikleri müsabaka olarak adlandırılır. Ancak müsabaka yalnızca sporla sınırlı değildir, farklı alanlarda da gerçekleştirilebilir. Örneğin, şarkı yarışmaları, dans yarışmaları, bilgi yarışmaları da müsabaka şeklinde tanımlanabilir. Müsabaka kelimesi cümle içinde şu şekillerde kullanılabilir: 1. Spor müsabakaları insanları heyecanlandırır. 2. Dün geceki futbol müsabakasında takımımız galip geldi. 3. Bu hafta sonu tenis turnuvasında birçok müsabaka olacak. 4. Müzik yarışmasına katılarak büyük bir müsabaka yaşadı. 5. Gençlik kategorisinde yapılan yazılı sınav bir müsabakaya dönüştü. Müsabaka kelimesi, Türkçe dilinin zengin kelime haznesinin bir örneğidir. Türkçemizde birden çok anlama sahip kelimelere sıkça rastlamak mümkündür. Müsabaka kelimesi de farklı anlamlar içerebilir ve çeşitli cümlelerde kullanılabilir.

Müsabaka kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük nedir?

ve bu yüzden takım çalışmasına katkıda bulunamazdı. Yarışmada birinci olan takım büyük bir ödül kazandı. Yarışmacılar ellerinden gelenin en iyisini yapmak için ellerinden geleni yaptılar. Yarışma sırasında herhangi bir hile veya haksızlık olmadığından emin olmalıyız. Yarışma sonunda jüri üyeleri tüm takımların performansını değerlendirecek. Yarışmacılar kendilerine verilen sürede en çok işi bitirmek için çalıştılar. Yarışma sırasında tansiyon oldukça yükseldi ve herkes rekabetin tadını çıkardı. Yarışmacılar başarılı olmak için yoğun bir antrenman programına katıldılar. Yarışmacılar aralarında kıyasıya bir rekabet içinde oldukları için birbirlerine karşı hırslıydılar.

Müsabaka kelimesinin eş anlamlısı olan yarışma kelimesi, müsabakanın yerine geçebilen ve aynı anlamı taşıyan bir kelimedir. Yukarıda verilen cümle örnekleri, bu eş anlamlı kelimenin nasıl kullanılabileceğini göstermektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments