Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
MSP’ler için 4 Ticari Büyüme Fırsatı!

MSP’ler için 4 Ticari Büyüme Fırsatı!

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 10:44:47

MSP’lerin işlerini büyütmeleri için birçok ticari fırsat var. Bu makalede, MSP’ler için dört önemli ticari büyüme fırsatı ele alınmaktadır. Bu fırsatlar, MSP’lerin yeni müşteriler kazanmalarına, hizmet portföylerini genişletmelerine, gelirlerini artırmalarına ve işlerini genişletmelerine yardımcı olabilir. Bu nedenle, MSP’lerin bu fırsatları dikkate alarak işlerini büyütmeleri ve daha başarılı olmaları için bu makaleyi okumalarını öneririz.

Yönetilen Hizmet Sağlayıcı (MSP) Sektörü Şekilleniyor

Yönetilen hizmet sağlayıcı (MSP) sektörü genişlemeye devam ediyor ve bu trendin devam etmesi ön görülüyor. Durgunluğun göründüğü mevcut ekonomik durumlarda bile, MSP’lere olan talep artmaya devam ederken bu durum büyüme fırsatlarını beraberinde getiriyor.

%58’inin siber güvenlik harcamalarının ileriye dönük olarak sürdürüleceğine inanması bu fikri destekliyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard, MSP’ler için 4 ticari büyüme fırsatını paylaşıyor.

MSP’ler İşlerini Büyütmek ve Farklılaştırmak İçin Fırsatlarla Karşı Karşıya

MSP’ler işlerini büyütmek ve farklılaştırmak için her gün birçok fırsatla karşı karşıya kalıyor. Müşteri ihtiyaçları geliştikçe iş hizmetlerini genişletme olasılığı da artıyor. Müşterilerle kişiselleştirilmiş bir düzeyde bağlantı kurmanın ne kadar önemli olduğunu bilen MSP’ler, aynı zamanda müşterilerine sunduğu taahhüdün bir karşılığını almak istiyor.

MSP’lerin yatırımlarını en üst düzeye çıkarmak ve tam hizmet sunmaya ulaşmak için satıcılar ve diğer sağlayıcılarla değerli ortaklıklar kurması gerekiyor.

MSP’ler İçin 4 Ticari Büyüme Fırsatı

1. Yönetilen Hizmetlere Fark Yaratacak Unsurlar Ekleyin. Olumlu geri bildirimler, yalnızca müşteriyi elde tutmak ve geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni işleri çeken güvenilir bir marka oluşturmaya fırsat tanır. Yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti oluşturmak ve olağanüstü kalitede hizmet sunmak için beklentileri karşılayan ve aşan yeni teknolojilere yatırım yapılmalıdır. XDR, MSP’leri daha verimli ve uygun maliyetli hale getirerek üstün güvenlik, daha fazla verimlilik ve derinlemesine savunma sağlar.

2. MSP İş Büyümesini Desteklemek İçin Otomatikleştirin. Yönetilen hizmetler sektörünün önümüzdeki iki yıl içinde büyümeyi hızlandıracağına inanılıyor. Bu nedenle, MSP’lerin operasyonlarını düzene sokmak, hizmet kalitelerini iyileştirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için otomasyon uygulamaları gerekiyor. Otomasyon ve yapay zeka, kaynak eklemek zorunda kalmadan daha fazla müşteriyi ve karmaşık projeleri yönetmenize izin vererek MSP işini ölçeklendirme üzerinde bir etkiye sahiptir.

3. Mevcut Çözümleri Tam Potansiyeliyle Kullanın. MSP’lerin en yüksek kârı elde etmek için güvenlik araçlarına entegre ettikleri çözümlerden neler alabilecekleri konusunda tam olarak bilgilendirilmeleri gerekir. MSP’lerin operasyonel araçlarının satıcıların çözümleriyle uyumlu olması da önemlidir.

4. Bir Tavsiye Programıyla Yeni Müşteriler Çekin. Yönlendirmeler uygun maliyetlidir ve yeni müşteriler kazanmanın güçlü bir yoludur. Mevcut müşterilere, hizmetinizi tanıdıkları kişilere önermeleri için teşvikler sunmak iyi bir fikirdir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments