SONRAKİ
3 Kameralı Yerli Akıllı Telefon Casper Via F3 İnceleme 3 Kameralı Yerli Akıllı Telefon Casper Via F3 İnceleme
ÖNCEKİ
MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wifi AM4 Soket Anakart İnceleme MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wifi AM4 Soket Anakart İnceleme
5257
1947 0

MSI MPG Sekira 500X Kasa İncelemesi

MSI MPG Sekira 500X Kasa İncelemesi
Yazar: Furkan YURDAKUL

29 Eylül 2020

Yakın zamanda bir bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız ve bu toplayacağınız bilgisayarın kasasının olabilecek en iyi seviyede sağlamlık ve kullanılabilirliğe sahip olmasını istiyorsanız incelememizin konuğu olan MSI MPG Sekira 500X tam size göre bir ürün diyebiliriz.

Oyuncuların ve iş istasyonu hazırlayacak olan kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun en büyük endişelerinden bir tanesi olan kasa tasarımı sorununu keskin ve şık tasarım hatları ile çözen MSI, bir önceki modellerde çıkarmış olduğu bir birinden güzel kasalarına istinaden bu ürünle biz bu işi biliyoruz demiş durumda.

BÜYÜK DEĞİL EN BÜYÜK

EATX anakartlar için tasarlanan MSI MPG Sekira 500X piyasada bulunan ATX kasaların aksine üst düzey anakart çözümlerini kullanmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış bir ürün diyebiliriz. Piyasada bulunan ATX kasalara istinaden hem performans odaklı hemde olabilecek olanın en iyisini isteyenler için bir çözüm olan MSI MPG Sekira 500X’in tasarımdan başlayarak incelememize devam edelim.

Kutu Tasarımı:

MSI MPG Sekira 500X sağlam ve büyük bir kutu ile karşımıza çıkıyor. Rakiplerine kıyasla sert köpükler ile sağlam desteklenmiş şekilde karşımıza çıkan cihaz, ülkemiz standartlarında en önemli detaylardan bir tanesi olan kargo düşünülerek kargoya dayanıklı ambalajlanmış.

Kutu içeriğinden çıkanlar şu şekilde:

 • MSI  SEKIRA 500X
 • Grafik kartı için dikey destek
 • 4x HDD sabit sürücü kapakları
 • Halkalar ve montaj vidaları
 • Kurulum kılavuzu

MSI Sekira 500X Tasarımı

MSI MPG Sekira 500X fırçalanmış alüminyum yüzeyi ile üst düzey bir görünüşe sahip diyebiliriz.  Tasarım olarak cihazın her iki tarafında kolaylıkla açabildiğiniz 4 mm kalınlıkta temperli cam kapaklar var. Bu kapakların olmasına rağmen cihaz rakiplerindeki 20 KG ağırlığın üzerindeki değerlere yaklaşmıyor. Piyasada bulunan diğer bu boyuttaki temperli camlı cihazların büyük bir çoğunluğu 25 KG ağırlığı aşarken boş ağırlığı ile MSI Sekira 500X 19 Kg’ı geçmiyor.

5 Adet dahili fan ile gelen kasanın üzerinde bulunan 5 tane fandan 4 tanesi kasanın ön kısımında bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise arka kısımda yer alıyor. Arka kısımda yer alan fan adreslenebilir RGB desteği sunuyor. Ön kısımda bulunan fanlar ise kasanın gözükmeyen konumunda olduğundan dolayı RGB aydınlatmaya sahip değiller.

Kasanın genel özelliklerini geçtiğimizde üst yüzeyinden tasarıma başlayacak olursak kasanın üst yüzeyi fırçalanmış alüminyum ile kaplanmış durumda. Bu yüzeyin üzerine bütünlüğü bozmayacak şekilde tüm giriş çıkış birimlerine yer verilmiş. Bu giriş çıkış birimleri ise şu şekilde:

 • 4x USB 3.1 Gen1 bağlantı noktası
 • 1x USB 3.1 Gen2 C Tipi
 • HD ses için 3,5 mm Jack bağlantı noktası
 • Mikrofon için 3.5mm jak portu
 • LED aydınlatma düğmesi
 • Güç düğmesi

Kasanın üst yüzeyinin şıklığı kasanın tüm yüzeylerinde hakim diyebiliriz. Kasanın cam yüzeylerinden içerisine bakacak olursak:

5 Fan ile ek bir soğutmaya pek gerek olmasa da isterseniz öne 280 mm, yukarıya 360 mm’ye kadar sıvı soğutma yerleştirmek mümkün. Arka yuvadaki 140 mm fanın yerine de ufak tek parça radyatörlü bir sıvı soğutucu takmak mümkün. Üste 2 adet 200 mm boyutunda  ve ya 2×140 mm, alternatif olarak 3×120 mm fan takılabiliyor. Arkaya 120 ya da 140 mm fan, öne ise 2×200 mm, 3x 140 mm ya da 3x 120 mm fan takma seçeneğimiz var. Kasanın kendi içerisinde bulunan 8 adet girişi bulunan RGB hubuna takacak olduğunuz RGB aydınlatmaları MSI Mystic Light uygulaması ile eş zamanlı olarak kullanmanız mümkün.

Ürünün en büyük özelliklerinden bir tanesi kasanın içerisine istemiş olduğunuz boyutta en büyük ekran kartlarından bir tanesi olan sıvı soğutmalı bir ekran kartı bile takmanız mümkün. Bu  kasayı satın aldığınız dikey montaj kiti ile istemiş olduğunuz ekran kartını dikey olarak takabilirsiniz. Kutu içerisinden çıkan dikey tutucu ile de ekran kartınızı sabitlemeniz mümkün.

Sonuç olarak: 

MSI MPG Sekira 500X  piyasada zor bulunan rakiplerinin aksine oldukça kolay ulaşılabilir bir kasa durumunda. Şık tasarımı soğutma sistemleri kolaylığı ve uygun fiyatı ile üst düzey bir sistem kurmak isteyenler için vazgeçilmez bir ürün denilebilir. 4mm temperli camı ve metal şık kasa tasarımı ile rakiplerinden kolaylıkla sağlamlık konusunda sıyrılan kasa tam anlamıyla muazzam. Anakartlarında yer vermiş olduğu 3.2 Usb portlarını kasanın üst kısımında yer vermeyi unutmayan MSI tüm detayları en ince ayrıntısına kadar kullanarak üst düzey isteyenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamış.

Pozitif:

 • Malzeme kalitesi,
 • Tasarım,
 • Mystic Light desteği,
 • Dahili fanlar,
 • RGB kontrolcü,
 • Type-C bağlantısı,
 • Mıknatıslı kapaklar.
KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" MSI MPG Sekira 500X Kasa İncelemesi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere MSI MPG Sekira 500X Kasa İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda MSI MPG Sekira 500X Kasa İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.