SONRAKİ
Bu Siteye Ulaşılamıyor hatası nasıl çözülür Bu Siteye Ulaşılamıyor hatası nasıl çözülür
ÖNCEKİ
B550 Tomahawk İnceleme B550 Tomahawk İnceleme
4474
1657 0

MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi

MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi
Yazar: Furkan YURDAKUL

30 Haziran 2020

 MSI Tomahawk” her pc toplayan kişinin hayatlarında bir neden olmadan duyduğu ve karşılaştığı bir parça. Tomahawk, orta sınıfta bir yapı için ucuz ve iyi bir ürün olarak konumlanıyor.

MSI MAG Z490 Tomahawk ile anakart serisine öncülük ederek büyük bir adım attı. Bir çok kişinin gözünde bu ürün oldukça iyi bir konuma sahip diyebiliriz.

Özellikler

Kutuda Ne Var?

Tomahawk, ana kart yalnızca gerekli unsurları bir araya getiren, “gerekli”olan parçaları bir araya getiren bir anakart. İçindekiler, her zamanki SATA kabloları, M2 vidaları, Kılavuzlar ve hatta MSI’nın farklı ürün hatlarını açıklayan 2020 kataloğu diyebiliriz.

Savaşın Temeli

Tomahawk serisi MSI tarafından en çok sevilen serilerden birisi en iyi düzeyde çalıştığı için oldukça iyi bir oranda satılıyor. Kesinlikle en iyisi değil ama iş yükünün çoğu için harika iş çıkarıyor ve fiyatı doğrultusunda birçok özellik barındırıyor.

MSI MAG Z490 Tomahawk’ın sağlam görünüşü ve duruşunun sebebiyle; mümkün olduğunca çok fazla özellik barındırıyor. Savaştaki esas amacı gibi, Tomahawk, problemlerle her bir açıdan çarpışabilir düzeyde güçlü.

Eğer eski nesil donanımını da açmak isterseniz, kartın geniş çaplı giriş çıkış portları ve çok sayıdaki USB desteği olması eski ürünler için oldukça hoş bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

M2 bağlantı yerlerine termal pedler eklenmesiyle beraber büyük oranda yüzey üzerindeki ısıyı verimli bir şekilde yayılmış durumda bunun için termal pedlerin kalitesi ve kullanımı oldukça önemli bir kaplıyor.

Performans ve Karşılaştırma

MSI Z490 Tomahawk’da kararlı sürüm Bios da beraberinde geliyor yani bu bios ve otomatik OC ile performansın sınırlarını sonuna kadar zorlayabilirsiniz.

Ayrıca, anakart temel özelliklerinde herhangi bir sorun olmadan çalışıyor. Tomahawk ise X570’in birçok çeşidinde ortaya çıktığını gördüğümüz soğutucular ve kaplama stiliyle ustalıkla çalışıyor.

Test Cihazı ;

Anakart: MSI MAG Z490 Tomahawk

İşlemci: Intel I9 10900K

Grafik işlemcisi: MSI RTX 2060 Gaming Z

RAM: Trident Z Royale 3000mhz 16gb çift kit DDR4 (2933’e kadar hızlandırılmış)

Soğutucu: Noctua D15

Anakart: ASUS Crosshair X370

İşlemci: Ryzen 9 3900X

Grafik işlemcisi: MSI RTX 2060 Gaming Z

RAM: Trident Z Royale 3000mhz 16gb çift kit DDR4 (2933’e kadar saat)

Soğutucu: Noctua D15

SENTETİK TEST YAZILIMLARI

Cinebench (Tek ve Çok Çekirdekli)

3DMark

Blender BMW İşleme Süresi Testi

Blender Sıcaklık Testi

Cinebench R20 Tek ve Çok Çekirdekli Testler

OC sırasında, varsayılan profilindeki Intel I9 10900K, çok çekirdekli testteki OC profilinden biraz daha iyi sonuç verdi. Tabii ki Ryzen 9 3900x ile karşılaştırmak için beklemede olan başka bir donanımımız da bulunmaktaydı.

Tek çekirdekli, aşırı OC profilindeki skorda hafif bir artış gösteren I9 10900K ile daha uygun görünüyor. 3900X, tek çekirdekli test için biraz kısa kaldı.

3DMark (CPU puanı)

Aşağıdaki eğilim, varsayılan profilin daha yüksek puan aldığı 3DMark testi ile devam etmektedir. Ryzen 9 3900X, CPU puanı için yetersiz kalmaktadır.

Blender BMW İşleme Süresi

Biz MSI MAG Z490 Tomahawk ile Intel I9 10900K’ın arı görüntü alma süresine bakarken Ryzen 9 3900x bu test için kenarda duracak.            

Konsolun Extreme OC profili Intel I9 10900K ile nispeten daha kısa bir görüntü alma süresi sağlıyor

Blender Sıcaklık Testi

Bu testte, Voltaj Regülatör Modülünü ve bu ana kartın önerilirliğini sağlayan ya da bozan büyük tartışma olduğundan kartın ısıyı tam yükün altında tutabilme gücünü deneyeceğiz. 

Bu testte aynı zamanda izleme için MSI MAG Z490 Tomahawk ile uyumlu olarak MSI Dragon Center kullandık.

İlk test süresince, Voltaj Regülatör Modülünün etrafında 72c civarına ve işlemcide de rahatlık verici sıcaklıkta 98c’ye ulaşıyoruz. İşlemci ile Voltaj Regülatör Modülünün yükü ve ısısı süresince düzensiz inişler arıyoruz

Şu anda da,  en azından şimdilik orta düzeyde görünüyor.

5.testte’de 10900K’miz için hem Voltaj Regülatör Modülünün hem de işlemcinin ısılarında 99c’de ve MSI MAG Z490 Tomahawk’ın Voltaj Regülatör Modülünde de 77c’de bir artış görüyoruz. Kartın ısıyı ne kadar düşük tutabildiğini göreceğimiz için, bu iyi bir şey.

Son testte ısının biraz düştüğünü görüyoruz – ki bu da ısının maksimum ısıya, kartın da güçlü 10900K’ı düşük tutabileceği değiştirilemez ısıya ulaştığı anlamına geliyor.

En iyi 10.nesil İntel işlemcisiyle Voltaj Regülatör Modülünün ısısını 80c’nin altında tuttuğu için MSI MAG Z490 Tomahawk’a donanım sağlıyoruz. I5’li ve I7’li  başka bir röper daha olsa da, bu oyun kullanımında merkezi hale gelecektir.

Son Karar ve Öneriler

MSI MAG Z490  Tomahawk ile ilgili son görüşlerimizi yapacak olursak

Herkesin MSI’nın , X570 günlerinde çıkarmasını istediği özelliklerin sonucu olarak MSI’ın bu isteği dinleyip geliştirdiği bir kart diyebiliriz Z490 için. MSI işi, performans sorunlarına takılmadan kolay yoldan süper bir şekilde çözmüş. Keşke pakete daha çok eklenti ilave etselerdi diyebiliriz ancak kartın fiyatının çok yüksek olmaması bunu açıklayabiliyor.

MSI MAG Z490 Tomahawk sistem toplamayı sevenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kart. 10.nesil Intel işlemcilerinizi son noktasına kadar kullanabileceğiniz bir anakart. Tek tuşla OC desteğine ek olarak bu kartı kolaylıkla son noktasına kadar zorlayabilirsiniz.

Artılar :

İşlevsellik ve uygun maliyetin dengesi –

The Tomahawk’ın köklerine sadık kalması onu uygun fiyatlı ama hala testlerimizde sunulan güvenilirliği sağlayan bir kart pozisyonunda tutuyor.

Güvenlir Power  –

Düzgün ısı ve tüm ölçütlerde sorunsuz test çalışması yüklerin en fazla konumda bile kartı zorlamaması karta olan güveni arttırıyor.

Eksiler:

Kutu içeriği zayıf.

VRM performansı orta seviyede

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda MSI MAG Z490 Tomahawk İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!
SEO Ajansı ve Web Tasarım Firmaları Neler Yapar? WhisperFuss!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.