yükleniyor...

Msi GE 62 2QF Apache Pro İnceleme

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlerle birlikte Msi firması tarafından ülkemizde yeni satışa sunulacak olan GE62 2QF Apache Pro modelli oyuncu bilgisayarını inceleyeceğiz.

Tasarım ve performans olarak oyuncuların tam hayallerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olan GE62, şık kasası üstün performans sunan birimleri ve aydınlatmalı klavyesi ile uzun süre oyun oynamayı, yazı yazmayı seven kullanıcıların yanlarından ayıramayacakları bir ürün olarak adlandırılabilir.

GE62 2QF Apache Pro’nun teknik özelliklerine bakacak olursak:

İşlemci : Intel Core i7-4720HQ 2.6GHzİşlemci Frekansı/Chipset: 2.6 – 3.6GHz /HM87Ekran Kartı : nVidia GeForce GTX970M 3GB GDDR5Ekran : 15.6 inç 4K (3840 × 2160) EkranSabit Disk : 256 GB SSD Super RAID (2x128GB SSD) + 1TB HDD 7200rpmİşletim Sistemi : Windows 8.1 64Bit TürkçeHafıza : 8GB DDR3L 1600MHz, max. 16GBLan: Killer Gaming Network Intel 3160 Wilkins Peak 1 (1×1 802.11 ac)Desteklenen Ekran Sayısı: 1+2USB:  3.0 x 3          2.0 x 1Klavye: Steel Series Gaming Backlit 102 keysTechnosfer Puanı: 9.7

Msi GE 62 2QF Apache Pro çok şık bir kapak tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Kapağın ortasında Msi’ın bu bilgisayarının oyuncu serisine ait olduğunu gösteren bir logosu bulunuyor ve üst kısımında logonun “msi” yazısı bizleri karşılıyor.

Kasanın üst kapağının tasarımında bulunan Msi logosunun aydınlatmalı bir yapıya sahip olmasının yanında kapağın üzerinde ciddi bir şekilde belirgin kanatlar bulunuyor. Kasanın üzerinde bulunan kanatlar oyuncuya oyun oynarken gözükmese de oynadığı makineyi görebilen bir oyuncu kasanın tasarımından etkileniyor. Tayvan’lı bilgisayar üreticisi MSI bence bu kasa tasarımını uzun süre kullanmalı çünkü sizlerde eğer bu ürünü test etme fırsatı bulursanız gerçekten ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Kapağın üst yapısında piyasada bulunan oyuncu bilgisayarlarının büyük bir kısımının aksine alüminyum kullanılarak kasaya sağlamlık kazandırılmış. Kullanılan alüminyumun yerine bu seviye de bir oyuncu bilgisayarında daha ağır bir metal kullanılmış olsaydı hem ısınma hemde taşınabilirlik konusunda çok büyük sıkıntılar çıkabilirdi.

Kasanın arka yapısında plastik kullanılmış durumda. Bu da ilerleyen günlerde kasanın üst kapağından daha çok alt kısımda sıkıntı çıkarabileceğinin bir göstergesi. Uzun süredir Msi cihaz kullanan birisi olarak plastik kullanmış oldukları ürünlerinde şu zamana kadar bir sorun yaşamadığımı da belirtmek isterim. Ürünlerinin alt kısımında plastik kullanmalarını aynı zamanda tüm Technosfer.com ekibi olarak destekliyoruz. Ürünün alt kasasında metal kullanılması durumunda cihaz çok çabuk ısınıyor ve ısıyı tüm yüzeye eşit olarak iletiyor bu da cihazın performansında çok büyük sıkıntılar çıkarabiliyor. Bu üründe kullanılan plastik madde ise kalite olarak yeterli düzeyde.

Tasarım konusunda MSI GE 62 2Q Apache Pro, 4K ekrana sahip olmasının yanında ince bir ekrana sahip bu da rakiplerinden onu ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi. Zarif ve sade bir dış yüzeyde kırmızı ve siyah renklerin mükemmel uyumu kullanılmış. Msi’ın renkleri olarak adlandırabileceğimiz bu renkler üründe farklı bir kalite havası katmış.

Ürünün arka kısımında 2 adet fan bulunuyor. Yüksek performans gerektiren oyunların sonucunda ısınma sorunu olduğunu ve bunun asıl nedenin aşırı güç tüketimi ve saniye başına düşen işlem sayısından geçtiğini biliyoruz.  Msi bu üründe yüksek performans gerektiren kullanımda bileşenlerin soğutmasına yetecek düzeyde 2 adet fan kullanmış. Fanlardan 1 tanesini elle açarak oyunlarınız, işlemleriniz sırasında ısınma sorununu rahatlıkla giderebilirsiniz. Notebookların büyük bir kısımında tek fan bulunuyor. GE 62 Apache Pro’da bulunan fanlardan sağ kısımında bulunan fan gündelik işlemlerinizi karşılarken otomatik olarak başlıyor ancak 2. fanı kendiniz kasa üzerinde bulunan tuş yardımıyla kolaylıkla açabiliyorsunuz.

Ürünün kapağını açtığımızda çok şık bir iç tasarım bizleri karşılıyor. Bizleri bile hayretlere düşürürcesine tasarlanmış klavye, eğimli alt kasa yapısı ve tuşların konumlandırılması tüm oyuncuların belki de hayallerini süsleyecek düzeyde. Bu da bizleri gerçekten şaşırtmaya yetiyor. Ürünün ekranının altında orta kısımda sade bir “msi” logosu bulunuyor. Kapak sizlerinde fark edebileceği gibi üçgene benzer bir yapıya sahip.

Ürünün kapağını açtığımız zaman sizlere her alanda kullanılabilecek bir performans sunan kamera karşımıza çıkıyor. 2 MP çözünürlüğe sahip bu kamera ile Skype gibi programlar üzerinden sohbet edebilirsiniz. Kameranın hemen yan kısımında ise mikrofonlarımız konumlandırılmış durumda.

Ürünün klavyesine geçmeden size touchpad ve ürünün alt kasa kalınlığından bahsetmek istiyoruz. Msi GE 62 QF Apache Pro ‘da alt kasanın kalınlığı normal bir oyuncu bilgisayarına oranla aşırı düzeyde ince. Bu incelik sadece oyun amaçlı kullanılan makineler için değil genel anlamda bir Notebook kalınlığından bile ince düzeyde. Bu da bir ultrabook taşınabilirliği ve bir masaüstü performansı vermesinde en büyük etkenlerden. Ürünün touchpad kısımına bakacak olursak kasa ise bütün bir şekilde fırçalanmış alüminyum kaplama kullanılmış.

Ürünün klavyesinde Steelseries’in yıllardır üretmiş olduğu mükemmel klavyelerinin bir taşınabilir bilgisayara aktarılmış halini görüyoruz. Bu da uzun yazılar yazmak isteyenler ve saatlerce oyun oynamak isteyen oyuncular için çok büyük bir avantaj. Piyasa da şuanda Steelseries’in klavyeleri ciddi fiyatlarda satılırken Msi’un diğer markalara kıyasa masrafları en aza indirmekten kaçınarak gerçek ürünler kullanması bizleri sevindirdi.

Belki de bir oyuncu için olmazsa olmazlardandır arka aydınlatmalı klavyeler. Bu üründe sınırsız renk seçeneği sunulan bir yapı söz konusu. Steelseries’in kendi yazılımı üzerinden klavyeniz için istediğiniz renkleri yapabilirsiniz.

Sizlere bazı renk örneklerini göstermek istiyoruz:

Ürünün klavyesinin üzerinde bulunan tuşlar yardımıyla aydınlatmayı, fanı ayarlayabilir ve bilgisayarı açabilirsiniz. Bu tuşlar üzerinden 2. fanı açtıktan sonra ciddi anlamda ürün de bir serinlik hissediliyor. Bunun yanı sıra hemen yan kısımında bulunan klavye aydınlatması tuşuna basarak ta 3 adet farklı renk seçeneğinde ürünü kullanabilirsiniz.

Ürünün sol yan kısımında bulunan 3 adet USB 3.0’ın yanı sıra üründe 1 adette USB 2.0 girişi bulunuyor. Sol kısımda bulunan HDMI girişi sayesinde görüntü aktarımı ve ses aktarımı yapabilirsiniz. 3 adet ekran da bağlama imkanınız olabilir. Ayrıca üründe Dynaudio ait ses sitemi bulunduğu gibi yan kısımlarda bulunan jacklar sayesinde mikrofon gibi ses girişleri ve kulaklık gibi ses çıkışlarını takabilirsiniz. Oyuncuların en büyük ihtiyaçlarından olan LAN girişi bu üründe standart düzeyde.

Ürünün sizler için kapağını da açtık ve gördüklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum:

Üründe 2 adet 128 GB SSD bulunuyor. Bu SSD’leri istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz ve bu sayede ürünü geliştirebilirsiniz. Kasa içerisinde bulunan bu disklerin girişinin 1 adet yerine 2 adet olması sizlere depolama konusunda çok büyük bir avantaj oluşturuyor.

Ürün üzerinde ayrıca 2 adet Ram ve 1 adet HDD girişi bulunuyor. Bu girişler üzerinde 8 GB x2 şeklinde 2 adet Ram ve 1 adet 1TB HDD bulunuyor.

Yan kısımında bulunan girişlerden bir kareyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ürünün maalesef ki bataryası ayrılmıyor bu nedenle ilerleyen yıllarda sizlerin sökmesi gibi bir durum söz konusu olamıyor. Bu nedenle de donması durumda bataryayı sök olayı bu üründe işe yarayacak bir durum değil.

Gelelim şimdi ürünün en güzel yerine soğutma sistemi, bu üründe Msi ciddi oranda düzgün bir kanal yapısı kullanmış. Sağ tarafta bulunan fan sürekli çalışır durumda bu nedenle de toz tutma oranı daha fazla.

PERFORMANS

Gelelim şimdi ürünün performansına, ürünü bir çok oyunda denedik ve performans olarak gayet yeterli düzeyde olduğunu gördük şimdi sizlere oynadığımız oyunlara göre FPS değerlerini aşağı da belirtiyoruz ayrıca 3D Mark test sonucunu da sizlerle paylaşmak isteriz.

Oyun Testleri:

Low-Medium-High-Ultra sıralamasıyla devam etmektedir. Bilginize…

Battlefield 4

Ortalama FPS 96   –   78    –    64     –   54.

Sims 4

Ortalama FPS 150   –   128    –    104     –   92.

Rigor Z (DayZ-İnfestation)

Ortalama FPS 100   –  98    –    85     –   80. (Oyunun kendi vermiş olduğu değerlerdir.)

Crysis 3 Hunter Edition

Ortalama FPS 110   –  92    –   80    –   70.

Msi GE 62 2QF Apache Pro İnceleme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Msi GE 62 2QF Apache Pro İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları