Technosfer

MSI Bravo 17 A4DDR Yazılı İnceleme

Msi Bravo 17 inceleme yazısı ile karşınızdayım. MSI Intel işlemcileriyle oldukça iddialı ürünler çıkartmıştı. Son yıllarda AMD Ryzen işlemcilerinin popüler olmasıyla beraber MSI’da, yeni oyuncu ve iş bilgisayarlarında AMD Ryzen işlemcileri kullanmaya başladı.

MSI Bravo 17 A4DDR Özellikleri

AMD Ryzen 7 4800H işlemcisi, 16 GB belleği ve 17.3 inç ekrana sahip olan oyuncu dizüstü bilgisayarı 2.2kg ağırlığa sahip.

MSI Bravo 17 A4DDR diğer tüm özellikleri için buraya tıklayınız.

MSI Bravo 17 A4DDR Genel Görünümü

Cihazın kasası kaliteli, fırçalanmış alüminyumdan oluşmakta. Sadece kasa kısmı fırçalanmış değil, klavye etrafını da fırçalayarak MSI, cihazı bir bütün haline getirmiş.

Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan cihaz, fazla basınç uygulandığında bükülebilir. Cihazın ön kapak kısmında üst orta kısıma yerleştirilmiş phoenix/eagle logosu bulunuyor. Kapağı açtığımızda ise kırmızı hatlara sahip bir klavye ve alt kısıma kadar uzanan bir touchpad var.

Oyuncu bilgisayarlarının kalın ve kaba durmasına alıştığımız bu devirde, hem iş bilgisayarı hem de oyun bilgisayarı olarak tasarlanan MSI Bravo 17, oyun oynarken de, sunum yaparken de hafifliği ile size kolaylık sağlıyor.

MSI Bravo 17 cihazının sağ ve sol taraftaki bağlantı görüntüsü

MSI Bravo 17 Bağlantıları(Portları)

MSI, cihazda USB 3.2 GEN 2 teknolojisini, 3 adet USB girişinde de kullanmış. Thunderbold 3 girişi, 4K destekli HDMI girişi bulunan cihazın tam bağlantıları şu şekilde;

Sol Tarafta;

Sağ tarafta;

Cihazda bulunan Wi-Fi ise oldukça iyi iş çıkartıyor. Kullandığı Wi-Fi 6 AX200 ile cihaz gönderim için maksimum 880 Mb/s, gönderilen veriyi almak için ise 1520 Mb/s değerlere ulaşabiliyor. Bu rakip cihazlara göre oldukça iyi bir sonuç.

MSI Bravo 17 Klavye ve önden görünümü

MSI Bravo 17 Performansı

Oldukça güçlü bir işlemciye sahip olan MSI Bravo 17, kullanılan grafik kartı ise orta sınıf.

İşlemci kralı olarak nitelendirdiğimiz Intel, son zamanlarda kendini AMD Ryzen serisi kadar geliştiremediğinden dolayı, bir çok üretici ve kullanıcı yeni notebook veya bilgisayar kasaları Intel işlemciler yerine AMD Ryzen işlemcilere yöneliyor.

Ryzen 7 4800H işlemcisini Cinebench R15 benchmark ile test ettiğimizde oldukça iyi sonuçlar aldık. Tek çekirdekli, çok çekirdekli testlerin görselini aşağıda görebilirsiniz.

Ryzen 7 4800H normalde 2,9 GHz’e ulaşabilirken maksimum ise 4.2 GHz’e ulaşabiliyor. Test sonucunda çoklu çekirdek kullanımında 3,7 GHz ile oldukça iyi bir sonuç elde ettik. Çoğu dizüstü bilgisayara göre bu sonuçlar oldukça iyi.

Testlerin tam sonucu ise şu şekilde;

Grafik kartı, Ryzen 7 4800H ile çok iyi bir ikili olmuş. Bu ikili nVidia’nın 1650 ve 1660 Ti ekran kartlarıyla rekabet edecek düzeyde. Radeon RX5500M’de bulunan DirectX 12 hızlandırıcısı olukça başarılı.

MSI Bravo 17 Oyun Testi

Oyun testi yaparken bu cihaz ile oldukça eğlendim. Test sonucu oldukça başarılı geçti. Hem iş bilgisayarı hem de oyun bilgisayarı olarak satın alınabilecek olan MSI Bravo 17 yeni nesil oyunlar da da oldukça iyi iş çıkartıyor.

MSI Bravo 17’nin oyunlarda aldığı fps değerleri şu şekilde;

Grand Theft Auto V;

The Witcher 3;

Shadow of the Tomb Raider;

Battlefield V;

Borderlands 3;

Escape from Tarkov;

Gears Tactics;

MSI Bravo 17 İncelemesi

İnceleme Özeti

Bir incelemenin yine sonuna geldik. Peki bu MSI Bravo 17 oyuncu ve iş bilgisayarı alınır mı? Performansı nasıl? bu soruların tüm cevabını bu özet alanında vereceğim.

Cihaz AMD Ryzen işlemcisini kullanıyor, aslında AMD’ye çoğu kişi gibi ön yargıyla bakanlardan birisiyim ama, Intel’in işlemcilerde çuvallaması ve AMD’nin önceden yaptığı hatalardan ders alarak geliştirdiği Ryzen işlem serisi çok güzel olmuş. Rakibine göre çok iyi performans veriyor. Kullanılan grafik kartı da Ryzen serisi ile çok iyi çalışabildiğinden dolayı, tam performanslı bir oyun bilgisayarı karşımıza çıkıyor.

Boş kullanımda avuç içimizi koyduğumuz alanlar da boş kullanımda çok büyük bir sıcaklık gelmiyor olsa da oyun esnasında tüm dizüstü bilgisayarlar gibi ısınıyor. Ama oyun esnasında takılma, donma yada drop yaşamadığım için bu ısınma benim için çok büyük bir problem değil.

Peki bu bilgisayar satın almaya değer mi? 17 inçlik bir bilgisayara göre oldukça hafif bir bilgisayar, onun için hem iş hem de oyun bilgisayarı olarak nitelendirebiliyoruz. Metal yüzeyler, çok güçlü bir işlemciye ve orta sınıf bir grafik kartına sahip. İşiniz sadece oyun oynamak veya sunum yapmaktan ibaret dahi olsa, güçlü ve ihtişamlı Bravo 17 satın alınmaya değer.

Exit mobile version