SONRAKİ
Ferrari 488 Pista yakında tanıtılacak Ferrari 488 Pista yakında tanıtılacak
ÖNCEKİ
Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ Ön Siparişle Sunuldu Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ Ön Siparişle Sunuldu
11252
4137 10

Mobil Uyumlu Web Siteleri’ne Dava Açılabilir Mi?

Mobil Uyumlu Web Siteleri’ne Dava Açılabilir Mi?
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

4 Mart 2018

Responsive Tasarım kullanan web siteleri tehlikede olabilir? İlk defa kendisinin bulduğunu iddia eden kişi, tüm mobil uyumlu web sitelerinden ücret talep edebilir...

Dijitic adlı markanın sahibi Ziya KARAKAYA, 2014 yılında “Tüm ekranlara uyumlu web site tasarımı” yani diğer adıyla Responsive ismini kendi adına tescillettiğini söyleyerek, kendi internet sitesinde bir bildiri yayımladı.

Yayınlanan bildiriye göre; Mobil uyumluluk konusunu kendi bulduğu ve farklı linklere yönlendirilen web siteleri sağladığı mobil uyumluluğun geçersiz olduğunu belirten Karakaya, artık bu kullanılan mobil uyumlu tasarımların ücretli bir şekilde kendisine geri dönüşünün yapılmasını istedi.

Ziya Karakaya’nın adıyla başvurduğu Telif Hakları Genel Müdürlüğü başvuruyu kabul ederek, “Tüm Ekranlara Uyumlu Web Site Tasarımı” ismini vermiş. Fakat hiç araştırma yapılmış mı? Dünya’da ki milyonlarca web sitesi bu alt yapıyı kullanıyor ve kullanmaya da devam edecek. Peki bu alt yapıyı kendi bulduğu iddia eden Karakaya’ya sormak istiyorum. Kendi sitenizde dahi kullandığınız kodları inceledim. HTML 5 ve CSS 3 ile gelen responsive kod bloglarını neden sitenizde kullanıyorsunuz? Yoksa HTML’i de mi siz geliştirdiniz?

RESPONSİVE TASARIM KULLANANLARA NE OLACAK?

Responsive tasarımın tam Türkçe karşılığı, tüm ekranlar ile uyumlu çalışabilen tasarım diyebiliriz. Peki nedir bu telif hakkı işi, sadece bir firma ismi olarak başvurulan bu işte, herhangi bir ücret isteme imkanı bulunmuyor.

Responsive yani tüm ekranlarla uyumlu çalışan tasarım modeli ilk olarak 2001 yılında audi’nin web sitesinde kullanılmış. Jürgen Spangl, Jim Kalbach, Ken Olling ve Jan Hoffmann tarafından tasarlanan audi.com adresi dünya’nın ilk browser’a göre şekil alan web sitesi ünvanını almış. Bu siteden sonra yaklaşık 3 sene sonra ise Cameron Adams koordinatörlüğünde online stilli bir sistem geliştirilmiş, 2008 yılında ise daha da geliştirilen responsive olayı kendi adını 2009 yılında almış.

Ziya Karakaya, Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının alabileceği bir belgeyi alarak kazanç elde etmek istiyor. Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yazan bildiriyi sizlerle net olarak paylaşmak istiyoruz. Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından yazılan yazıda:

İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil İşlemi Nedir?

Eserler üzerinden gerçekleştirilmekte olan İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi, eserin kimin tarafından meydana getirildiğini belirlemeye kolaylık sağlamak amacıyla yaptırılması zorunlu olmayan, yaptırılmadığında hak kaybına neden olmayan ve kişiye herhangi bir hak vermeyen beyana dayalı bir işlemdir.

Eser üzerindeki tüm haklar, onu meydana getiren kişiye aittir ve herhangi bir kurum aracılığıyla alınmaz.

İşlem, kesinlikle fikirler üzerinden gerçekleştirilmez ve fikirler korunmaz.

Beyana dayalı olarak gerçekleştirilen İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi sonucunda verilen belge, eser sahibinin yani eseri meydana getiren kişi ya da kişilerin kim olduğunun ispat edilmesinde kolaylık sağlar. Hak veren bir belge değildir.

ifadelerine yer verilmiştir. Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan bu yazıda tescil işlemi için “işlem, kesinlikle fikirler üzerinden gerçekleştirilmez ve fikirler korunmaz.” maddesi ile bir fikrin tescil edilemeyeceği kesin olarak kanıtlanmıştır. Yani HTML5 teknolojisi ile karşımıza gelen mobil uyum fikri Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından şahsa tescillenebilecek bir fikir değildir.

Bu bilginin dışında Bootstrap,Twitter’ın Apache 2 lisansıyla açık kaynak yaptığı CSS,HTML araç kiti olarak bilinmekte. Bu kit yardımı ile mobil uyumlu siteler yapılabilmekte. 18.12.2017 tarihinde Ziya Karakaya tarafından, kendisine ait bir fikir olduğu söylenilen mobil uyumlu web sitesi teknolojisi ilk olarak 2011 yılında Twitter tarafından kullanılmıştır ve MIT lisansı ile lisanslanmıştır.

Yani sitelerimizde kullanmış olduğumuz responsive yapısı aslında 2011 yılında Twitter tarafından lisansı alınmış bir teknolojidir. Uluslararası telifi Twitter firmasına aittir.

Bu bilgilerin daha fazlasına arama motorunuz üzerinden “responsive tasarım wiki” ve “MIT lisans” aramalarını yaparak wikipedia sitesiden erişebilirsiniz.

Sözümüzü özetlememiz gerekirse;

Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince hiç bir geçerliliği olmayan, hiç bir farkındalık kazandırmayan, fikirlerin tescil edilememezlik maddesine uymayan Ziya Karakaya mobil uyumlu web sitesi tescili hakkında söylediklerine inanmayarak, daha önceden yapılmış bir tescili bulunan Responsive teknolojisini gönül rahatlığı ile ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

" Mobil Uyumlu Web Siteleri’ne Dava Açılabilir Mi? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Mobil Uyumlu Web Siteleri’ne Dava Açılabilir Mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Mobil Uyumlu Web Siteleri’ne Dava Açılabilir Mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (10)
Ziya Karakaya 7 Mart 2018 21:08

Bir yazı bu kadar mı devlete mualefet için yazılır sayfamda html 5 değil html1.0 kullanılıyor ayrıca css3 ile gelen özellik bu kadar takip ediliyorduda neden 29.08.2014 tarihi öncesinde en son çzöüm zoom olarak ayarlanıyordu.FSEK kanunlarının belirttiği Fikri ve Sınai Haklar Tescil edilir yazısını sizin gibi demekki hiç okumamış kanunları bilseydiniz önce delilsiz yargılama işinin suç olduğunu anlardınız.Daha da sizin seviyenize inmek istemiyorum seviyenin dibinde olsanız iyi ama siz seviyenin en derinindesiniz.Prim yok size artık ve bu yazılarında mahkeme ve savcılıklar aracılığı ile hesapları sorulacaktır.Bu yazı ayrıca Türkiye Telif Hakları Genel Müdürlüğü ‘ ne de bir hakarettir.

    Haydar ŞAHİN 8 Mart 2018 00:20

    Daha önceden bir başkası tarafından yapıldığı kesin bir biçimde belli olan bir teknolojinin “şahsıma aittir” iddiası kanunen suçtur. Kendi çakallığınıza birde bilgisizlik eklenince iyice batıyorsun. Bre utanmaz! Sen kimsin ki kime seviye öğretiyorsun ? Eğer yapabilirsen al her siteden elinden geleni ardına koyma. Hodri meydan.

    adnan 8 Mart 2018 14:15

    Atma Ziya Atma rezil olursun demedilermi sana hiç

Batu batu 8 Mart 2018 00:36

Yav arkadaş bootstrap en son baktığımda 2009-2016 lisanslı gözüküyordu. Ne 2014 ü bu adam hakkında yazarak çizerek lütfen artık bu kendini bilmez adamı nemalandırmayın kimsenin tanımadığı adamı tüm türkiye tanır hale getirdiniz. Admin sana değil bu konuda yazanlara itafım. Rica ediyorum bu adam konuşulmaya değmez. Bu gerçek olsa bu şopar icra ile dayanır milletin kapısına.

Sercan Demirci 8 Mart 2018 01:14

Bu Ziya efendi internet aleminde bayağı alay konusu oldu. Artık yazılımcılar kendi aralarında şakalaşırken “Oğlum Ziya Karakaya mısın laa bu ne”, “Ziya Karakaya’laşma be oğlum, bırak şu çakallığı” falan diyecekler yakında neredeyse 🙂 Yav bir insan kendini nasıl böyle komik bi duruma düşürebilir, cidden çok ilginç 🙂 Yani doğrusu yanlışı falan değil de, bir insan böyle bi şeye nasıl zaman harcar, bu nasıl bir işsizlik, benim merak ettiğim şey o 🙂

mustafa sözen 8 Mart 2018 02:10

Ziya bey PHP’ yi CSS’ yi vb.lerini bulan kişiye veya kişilere telif hakkı ödediniz mi yoksa onlarıda mı siz buldunuz

mustafa sözen 8 Mart 2018 02:12

bir de html’ yi bulan kişiye telif hakkı ödediniz mi

mustafa sözen 8 Mart 2018 02:14

Bu Beethoven’ ın 9.Senfonisini tekrar uyarlayıp 9.senfoninin telif hakkı benimdir demeye benziyor.

Türkçe Öğren 8 Mart 2018 09:42

“Söylüyerek” ne demek?

Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!
Baskül Nedir – Nerelerde Kullanılır?
Baskül Nedir – Nerelerde Kullanılır?
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Görüntülü sohbet azar arkadaşlık
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
MSI Tarihindeki En İyi Anlar

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.