yükleniyor...

Mısır Nasıl Haşlanır?

Haşlanmış mısır, her damak tadına uygun şekilde hazırlanabilen bir gıdadır. Dışarıda hazır olarak satıldığı gibi evlerde de pratik şekilde hazırlanabilen süt mısırı, yetişkinler kadar çocukların da çok hoşuna gidiyor.Haşlandığı şekilde ısırarak tüketilebileceği gibi taneleri çıkartılıp bir kap içine konularak da tüketilebilen süt mısırı, damak tadına göre farklı çeşniler ile de hazırlanabilir.Mısır haşlama, her ne kadar basit bir iş gibi görünse de tanelerin hepsinin tam anlamı pişmesi için dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu püf noktalarının en önemlisi, haşlamak için seçtiğiniz mısırın cinsidir. Mısırın kaliteli olması, lezzetini ve pişme süresini en fazla etkileyen faktörlerin başındadır.Kaliteli mısırı anlamanın en kolay yolu mısır tanesine tırnak ucu ile bastırmaktır. Tırnak ucu ile bastırdığınızda eğer mısır tanesi parçalanıyorsa, tazedir ve kolay pişer. Parçalanmışyorsa, düşük kalitelidir ve uzun sürede pişer. Ayrıca mısır tanelerinin iri olması da kalitesini etkiler. İri taneli ve açık renkli mısırlar diğer mısırlara göre daha tazedir ve daha kolay pişer.Evde mısır haşlamak için derin bir tencere ya da düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Eğer taze mısırlarınız varsa tencerede de kısa sürede pişecektir. Ancak biraz sert mısırlarınız varsa mutlaka düdüklü tencere kullanmanızı öneririz.Aksi halde normal tencere içinde çok yumuşak olmayan bir mısır haşlaması olabilir. Lezzetli bir mısır haşlaması için uygulanması gereken adımları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Mısır haşlamak için kişi sayısına göre mısır adedini ayarlayın. Eğer küçük çocuklar varsa ve mısırlar büyükse çocuklara göre yarım mısır sayabilirsiniz.
  • Aldığınız mısırları ilk olarak yaprak ve püsküllerinden ayırın. Yaprakları çöpe atmayın. Haşlama sırasında tencere içine koyun. Bu şekilde daha hoş bir aroması olacaktır.
  • Haşlamak için hazırladığınız mısırların boyu tencere boyunu aşıyorsa iki ya da üçe bölebilirsiniz.
  • Mısırları yanlamasına olarak tencere içine yerleştirin.
  • Üzerine yeteri kadar su ekleyin. Mısırları parmağınız ile bastırdığınızda üzerini iki parmak geçecek kadar su yeterli olacaktır.
  • Eğer mısırı tuzlu seviyorsanız, haşlama sırasında kesinlikle tuz ekmeyin. Bu mısırların sertleşmesine ve tam olarak pişmemesine neden olur. Tuzunu piştikten sonra ekerek tüketmeniz gerekir.
  • Mısırı düdüklü tencerede haşlamak isterseniz suyunu ekledikten sonra kapağını kapatın. Eski tip düdüklü tencerelerde bulunan düdüğü dik pozisyonda iken yüksek ateşte pişmeye bırakın.
  • Düdükten ilk ses gelmeye başladığında düdüğü yatırın ve 20 dakika bu şekilde pişirin. Mısır taze değilse 5-10 dakika daha fazla pişirmeniz gerekebilir.

Eğer mısırı normal tencerede haşlayacaksanız, kapağını tam olarak kapatın ve kaynadıktan sonra taşmaması için kısık ateşte pişirin. 30-40 dakika pişirdikten sonra yumuşaklığını kontrol edip gerektiğinde ocaktan alabilirsiniz.Haşlanmış mısır, doyurucu, besleyici ve uzun süre tok tutma özelliği olan bir atıştırmalıktır. Sade olarak tüketildiği gibi baharatlar ile hazırlanarak da tüketilebilir. Bunun için güzelce haşlandığınız mısırları, elin dayanabileceği sıcaklığa kadar soğutun.Sonrasında mısır tanelerini parmak ucunuz ile fazla bastırıp zedelemeden bir kase içine çıkarın. Damak tadınıza göre baharat çeşitlerinden istediklerinizi kase içindeki mısırların üzerine dökün. Yine damak tadınıza göre yağ ve tuz eklemesi yapıp karıştırın. Soğumasına izin vermeden servis kaselerine boşaltıp baharatlı haşlanmış mısırları ikram edebilirsiniz.Haşlanmış mısır, eğlenceli ve uzun akşamların da en beğenilen atıştırmalıkları arasında yer alıyor. Siz de sevdikleriniz ya da özel misafirleriniz için haşlanmış süt mısırı hazırlayabilirsiniz. Özel davetlerde yemek sofralarında bile aperatif olarak sunabileceğiniz baharatlı ve sade haşlanmış mısırlar, sofranızın daha zengin görünmesini sağlayacaktır.

Mısır Nasıl Haşlanır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Mısır Nasıl Haşlanır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla