Minecraft Ülkemizde Yasaklanabilir !

  • 10 Mart 2015
  • 1.485 kez görüntülendi.
Minecraft Ülkemizde Yasaklanabilir !

İyice yasaklar ülkesi haline gelmişken buna şaşırmayacağınızdan eminim. Her alanda sansüre uğruyoruz ve bu sektöre artık oyun sektörüde dahil olmaya başladı. 

minepocked

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Minecraft oyununu bazı yönlerden özellikle çocuk kullanıcılar için sakıncalı buldu. Dünya bazında çoğu platformda 100 milyon satışını geçen Minecraft , bakanlığın bu tutumu nedeniyle Türkiye’de yasaklanabilir.

Minecraft yaratıcılık bakımından çok geliştiren bir oyun fakat yaratılan şeylerin yıkılmaması için yaratıkların öldürülmesi kötü bir örnek olarak gösteriliyor. Ayrıca bir diğer özellik olarak çocukların sanal dünya ile gerçek dünyayı karıştırmaya başlaması da diyebiliriz. Aynı şekilde çocukların bu oyunlardan etkilenip gerçek hayatta insanlara acı vermenin güzel bir şey olduğunu kavramaları gerçekten kötü sonuçlara neden olur.

minecraft_111413_1600

 

Minecraft chat ortamınada imkan sağladığı için çocuklar bakımından tanımadığı kişiler ile konuşmaları sosyal bakımdan birçok riskleri de beraberinde getirebilir. Bu şekilde gerçekten güzel ölçütlendirmeler yapabilir bakanlık fakat asıl sorumluluğun ailelerde olduğunu unutmamak gerek. Diğer oyunlar konusunda ne yapılacak derseniz eğer bu konu hakkında bir bilgi yok. Fakat Minecraft bu konuda atılan ilk somut adım olabilir.

Yasaklar hakkında ne düşünüyorsunuz ? 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ