yükleniyor...

Microsoft'un Mobil Platformlar İçin Planı Var!

Microsoft geçtiğimiz haftalarda Windows işletim sistemli mobil cihazlara verdiği desteği çekeceğini duyurmuştu. Tüm cihazları birbirine bağlamak konusunda planları olan Microsoft bu planlarını düzenlediği Build 2017 konferansında anlattı.

Microsoft geçtiğimiz haftalarda Windows işletim sistemli mobil cihazlara verdiği desteği çekeceğini duyurmuştu. Tüm cihazları birbirine bağlamak konusunda planları olan Microsoft bu planlarını düzenlediği Build 2017 konferansında anlattı.

Microsoft şirketi 2016 yılının sonuna kadar Windows işletim sistemli mobil cihazlar ile akıllı telefon pazarının yalnızca %0.3’üne sahipti. Akıllı telefon pazarında söz geçiren genellikle Android ve iOS işletim sistemli cihazlar oluyordu. Dolayısıyla Windows işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlar rakiplerine kafa tutamadı ve pes etti.

Microsoft, “Bunları alt ederseniz katılıyorum.” şeklindeki yaklaşımı yerine “Bilgisayarlar sadece Windows 10 Mobile aygıtlarını sevmiyor, görünüşe göre bilgisayarlar tüm aygıtları seviyor.” şeklinde bir yaklaşıma yöneliyor.

Microsoft’un Seattle’da düzenlediği Build 2017 konferansında Windows cihazlarına ve diğer cihazlara sahip olan kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini arttırmak amacıyla oluşturdukları planlardan söz etti. Söz konusu planların iki ana amaç doğrultusunda uygulanacak: Zaman Çizelgesi ve Nerede Kaldığımı Bul.

Zaman Çizelgesi ile Windows 10 üzerinde gerçekleştirdiğiniz belirli bir görev üzerindeki ilerlemenizi izleyecek. Bu yazdığınız bir belge ya da gönderdiğiniz bir e-posta olabilir. Nerede Kaldığımı Bul ise sizin Windows 10 cihazında yaptığınız bir işi farklı bir cihaza geçtiğiniz zaman kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacak.

Örneğin evinizde bilgisayarınız üzerinden bir haber okuyorsunuz ve o an evden ayrılmak üzereyseniz, mobil cihazınızda yüklü olan Cortana uygulaması ile okuduğunuz belgeye ulaşıp kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Aynı durum Word dosyalarında yaptığınız işlemlerin takibi için de üçüncü parti uygulamalarla mümkün olacak.

Şimdilik aklın sınırlarını zorlayan bu uygulama Microsoft’un Graph servisi ile güçlendiriliyor; bu da geliştiricilerin uygulamalarını bilgisayar sistemlerine bağlamalarına izin verecek.

Bu uygulamanın sahip olacağı başarı platformlar arası geçişin kolaylaştığını gösterecek. Zira Microsoft’un bu girişimi bulunduğumuz teknoloji çağına oldukça uygun bir durum. Hali hazırda Windows Mobile ile ilgili bir düzenlemeleri zaten bulunmuyor ancak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda sahip oldukları başarıları taçlandırmaya devam ediyorlar.

Söz konusu özelliklerin Windows 10 Sonbahar güncellemesi ile sunulması düşünülüyor.

Microsoft'un Mobil Platformlar İçin Planı Var! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Microsoft'un Mobil Platformlar İçin Planı Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla