yükleniyor...

Microsoft ve AMD, yapay zeka işlemcilerinde güçlerini birleştiriyor

Microsoft, Yapay Zeka Endüstrisindeki Genişlemesini AMD ile Güçlendiriyor

Bloomberg’in haberine göre Microsoft, yapay zeka işlemcilerine yönelik genişlemesini AMD ile güçlendirmek için iş birliği yapıyor. Nvidia’ya rakip olarak AMD’nin gelişimini desteklemek amacıyla mühendislik kaynaklarını sağlayan Microsoft, yapay zeka çip endüstrisinde pay sahibi olmak için çalışmalarını hızlandırmaya devam ediyor. Nvidia’nın yapay zeka işlemci pazarında tahmini yüzde 80’lik bir pazar payına sahip olduğu düşünüldüğünde, AMD ve Microsoft gibi şirketlerin bu alanda güçlenmesi büyük önem taşıyor.

Microsoft, Athena Projesinde AMD’ye Destek Veriyor

Bloomberg’in kaynaklarına göre, AMD de Microsoft’un kendi içinde geliştirdiği yapay zeka çipleri olan Athena’yı geliştirmesine yardımcı oluyor. Microsoft, bu projede yaklaşık 2 milyar dolar harcamış durumda. AMD’nin CEO’su Lisa Su, “Yapay zeka alanındaki fırsatımız konusunda çok heyecanlıyız, bu bir numaralı stratejik önceliğimiz” dedi. “Yapay zeka bilgisayar çağının çok erken aşamalarındayız ve benimsenme ve büyüme hızı, son dönemdeki herhangi bir teknolojiden daha hızlı.”

AMD’nin Yapay Zeka Endüstrisindeki Konumu

AMD’nin yapay zeka çip endüstrisinde gelişmesini hızlandırması, Nvidia’ya rakip olabilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor. Lisa Su, şirketin oyun konsollarının ötesinde daha yüksek hacimli fırsatlar gördüğünü ekledi. AMD’nin en büyük müşterilerinin yapay zeka veri merkezlerinde kullanabilecekleri kısmen özelleştirilmiş çipler oluşturmak için iyi bir konumda olduğunu söylüyor. Öte yandan AMD’nin gelecek Instinct MI300 veri merkezi çipi, yapay zeka yükleri için uyarlanabileceğine güveniyor. Su, “MI300, hem HPC veya süper bilgisayar yükleri hem de yapay zeka yükleri için çok iyi bir konumda” dedi.

Microsoft, Nvidia ile Yakın İlişkisine Rağmen Farklı Şirketlerle de Çalışıyor

Microsoft, Nvidia ile yakın çalışmalarına devam ederken, özelleştirilmiş GPU çiplerindeki büyüyen kıtlık nedeniyle şirketin işlemcilerinden daha fazlasını elde etmeye çalışıyor. Microsoft ve AMD kendi çiplerini geliştirip yapay zeka çip endüstrisine dahil olmaya çalışırken, Google TPU (Tensor İşlem Birimi) çipi geliştirerek kendi AI modellerini eğitmekte, Amazon da Trainium AI çipleri oluşturarak makine öğrenimi bilgisayar modellerini eğitmekte. Yapay zeka endüstrisindeki rekabet ise şirketlerin inovasyon yaparak gelişmeye devam etmesine sebep oluyor.

Sonuç olarak, Microsoft’un AMD ile yaptığı iş birliği ve yapay zeka endüstrisindeki büyümesi, sektördeki rekabeti artırarak inovasyonu teşvik ediyor. AMD, yapay zeka çip endüstrisindeki gelişmesini hızlandırarak Nvidia’nın pazar payı ile rekabet etmeye çalışıyor. Microsoft ise Nvidia ile yakın ilişkisine rağmen, çip kıtlığını aşmak ve işlemcilerinde farklılık yaratmak için AMD gibi farklı şirketlerle de çalışmalarını sürdürüyor. Yapay zeka endüstrisi her geçen gün büyürken, şirketlerin inovasyon yaparak gelişmeye devam edeceği de kesin.

Microsoft ve AMD, yapay zeka işlemcilerinde güçlerini birleştiriyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Microsoft ve AMD, yapay zeka işlemcilerinde güçlerini birleştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru Batman Nöbetçi Eczaneler Zonguldak Nöbetçi Eczaneler İzmir Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler Arçelik Klima Ch 38 Hatası Çözümü sosyal medya faydaları rakı fiyatları Market Fiyatları 2006 kaç yaşında demon slayer izle