Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Mebrum Hurma Nedir?

Mebrum Hurma Nedir?

ABONE OL
16 Aralık 2022, 11:13:06

Mebrum Hurma Nedir?

Hurma denildiği zaman akla ilk olarak Ramazan gelir. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olarak bilinen hurma; aynı zamanda oldukça lezzetlidir. Her insan tarafından tüketilen bir kuru meyve olarak tanımlanabilir.

Takdir edersiniz ki, piyasada farklı hurma türleri vardır. Onlardan birisi de mebrum hurma! Birçok kişinin aklında mebrum hurma nedir sorusu bulunuyor.

Mebrum Hurma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hurma; insanlığın ortaya çıktığı günlerden bu yana sofralarımıza eşlik eder. Hurma; tahmin edebileceğiniz üzere hurma ağacında yetiştirilir. Türkiye’de bilhassa Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyalarda hurma ağaçlarına rastlanır. Ancak, ülkemizde hurmaya duyulan talep her geçen gün artar. Bu yüzden, yurt dışından hurma ithal edildiğini söylemek gerekir. Mebrum hurma; hem kuru hem de yaş olarak tüketilebilir. Mucizevi bir meyve olarak tanımlanır. İçeriğinde protein barındırmasıyla diğer hurma seçeneklerine kıyasla farklı olduğunu gösterir. Bilhassa vejetaryen beslenmeyi tercih edenler; mebrum hurma tüketerek protein ihtiyaçlarını olabilecek en iyi şekilde giderirler.

Mebrum hurma; içeriğinde folik asit bulundurması ile de farkını ortaya koyar. Bu sayede, birçok hastalığın ortaya çıkma riskini azaltır. Yalnızca bu faktör dahi mebrum hurmanın neden tüketilmesi gerektiğini belli eder. Mebrum hurma; sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve cinsel sorunlar gibi rahatsızlıklara da olumlu anlamda etki eder. Bünyesinde A ve K vitamini barındırır. Bunun yanı sıra, kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum bakımından da bir hayli zengindir.

Mebrum hurma; kas gelişimi açısından önemlidir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak bu hurma türünü tüketmeleri gereklidir. Ayrıca, mebrum hurma; geçmiş yıllarda macun haline getirilerek yaraların bakımı adına kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, yapılan çalışmalar; bir insanın yalnızca mebrum hurma ve su tüketerek uzun süre yaşayabileceğini ortaya koymuştur. Bu detay; mebrum hurmanın besin değerinin ne kadar zengin olduğunu belli eder.

Mebrum Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Mebrum hurmanın çok sayıda faydası vardır. Gelin, tüm bunlara yakından bakalım!

  • Her şeyden önce, kabızlık sorunu yaşayanların bu hurma türünü tüketmeleri gerektiğinden bahsedebiliriz. Suyun içerisinde bir gece bekletilen mebrum hurma; müshil özelliği kazanır.
  • Mebrum hurma; daha önce de ifade ettiğimiz gibi vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Bu durum; kemik sağlığının güçlendirilmesi adına mebrum hurma tüketmenin önemini ortaya koyar. Ayrıca, kilo vermek isteyenler de hurma yiyebilirler. Bu sayede, yağ yakımı gerçekleşir. Kemikler rahatlar.
  • Anemi; her yaştan insanın karşısına çıkan ciddi bir problemdir. Demir ve folik asit eksikliği yüzünden ortaya çıkan anemiye karşı önlem almak adına mebrum hurma tüketilebilir. Zengin demir içeriği ile göz dolduran bu hurma türünü düzenli olarak yemek verilebilecek en doğru kararlardan birisi olacaktır.
  • Son olarak, mebrum hurmanın gün içerisinde tek bir öğün olarak tüketilmesi halinde kilo vermeye de yardımcı olacağının altını çizmeliyiz.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments