Mars Yolculuğu

  • 20 Haziran 2015
  • 2.784 kez görüntülendi.
Mars Yolculuğu

Mars Yolculuğu

Her gün gelişen bilim, evrenin sırlarını çözmek, içinde yaşamadığımız gezegenler hakkında bilgi sahibi olabilmek için bize büyük fırsatlar sunuyor. Bu gelişimi yakalayıp değerlendirebilenler ise artık gelişime katkıda bulunmaya başlıyor.

Doğal kaynakların hızla tükenmesi,enerjinin devamlılığı gibi problemler, dünya dışında bir hayatın mümkün olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Bu sorunun çözümü akıllara ilk olarak Mars gezegenini getiriyor. Uzay çalışması yapan kurumlar Mars gezegeni yörüngesine uydu yollayıp gezegen üzerinde veri avcılığına çıkıyorlar. Doğal olarak bu süreç ülkeler arasında bir yarışa dönüşmekte. Başlangıcı 1960’lı yıllara dayanan bu yarışta; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Avrupa’nın ardından Mars’a uydu yollayan 4. ülke, MAVEN isimli uzay aracının Mars’a başarılı bir şekilde ulaşması ile Hindistan oldu.

2014 yılında uydusunu gezegenin yörüngesine yerleştirmeyi ilk denemesine başaran Hindistan, Japonya ve Çin gibi Asya kıtasının önde gelen ülkelerinin önüne geçmeyi başardı ve bir anlamda yıllar önce ABD ve SSCB arasındaki ‘Ay Savaşı’ na benzer şekilde. Asyalı ülkeler arasındaki ‘Mars Savaşı’ nın galibi oldu.

Bunun yanında günümüze kadar, ABD, AB ve Rusya tarafından Mars’a uzay aracı yollama çalışmaları 40 defa denendi ve sadece 18 tanesi başarılı oldu. Hindistan ise ilk denemesinde başarılı bir şekilde uydusunu fırlatmayı başardı ve 15 aylık süreçte 74 milyon dolara tamamladığı çalışması bu güne kadar denenen en ucuz araştırma Hindistan Mars Vizyonu oldu.

Hindistan’ın muadillere göre bu küçük bütçeli çalışmasında başarılı olması akıllara ülkemizin de yeterli destek, altyapı ve ilgi ile bu kadar büyük ölçekli bilimsel araştırmalar yapabileceğini getiriyor. Umarız ilerleyen yıllarda ülkemiz bilimsel çalışmalara gerekli önemi gösterip Hindistan’ın yaptığını yapar ve bizler için gurur kaynağı olur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ