Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Maaşı Bağlanmayan EYT’liler için Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maaşı Bağlanmayan EYT’liler için Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABONE OL
29 Mayıs 2023, 09:12:40

Maaşı bağlanmayan EYT’liler, avans başvurusu yaparak maddi sıkıntılarını bir nebze olsun hafifletebilirler. Ancak bu süreçte doğru bilgiye sahip olmak önemlidir. Bu yazımızda, EYT’lilerin avans başvurusu nasıl yapılabileceği hakkında bilgilendiriyoruz. İhtiyaçlı olan EYT’liler, SGK’nın resmi web sitesi üzerinden başvurularını yapabilirler. Bunun yanı sıra, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na da başvurulabilir. Avans başvurusu sırasında bazı belgelerin de sunulması gerekmektedir. Bu belgeler arasında kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü gibi evraklar yer almaktadır. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması, başvuru sürecinde sorun yaşanmaması açısından önemlidir.

Avans Düzenlemesi ile Maaşı Geciken EYT’liler Ne Yapmalı?

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bilgilendirmesine göre, emeklilik müracaatını yapmasına rağmen 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesi bulunuyor.

Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yönetmeliğe göre, “emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.” Ancak henüz, e-devlette “Avans başvuruları için” bir bölüm açılmamıştır. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.

EYT Avans Miktarı Ne Kadar Olacak?

Avans miktarı, her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir.

İlk EYT’liler 2 Haziran’da Avans Başvurusu Yapabilecek

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında halen yaklaşık bir milyon kişinin emeklilik işlemi tamamlanamadı. SGK’nin internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, maaşı bağlanamayanlar 2 Haziran’dan itibaren avans başvurusu yapabilecek.

2018/38 Sayılı SGK Genelgesi Ne Diyor?

Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi’nde, emeklilik müracaatını yapmasına rağmen 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor.

Düzenlemeye göre EYT’liler SGK’dan avans talebinde bulunabilir. EYT’nin resmen hayata geçirildiği 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşı halen bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran’dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek. Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek.

SGK Avans Nasıl Alınır?

Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments