Lumia Elden Çıkıyor mu?

  • 08 Temmuz 2015
  • 974 kez görüntülendi.
Lumia Elden Çıkıyor mu?

Microsoft’un Nokia’nın mobil bölümünü satıl alması, geçtiğimiz yılların en önemli olaylarından olmuştu.

 

Microsoft, Windows 10 ile tümleşik bir yapı kazanarak mobil tarafta da büyük beklenti içerisine girmiş durumda. Ancak Windows 10’un çıkışına sayılı günler kalması bir yana dursun, doğrudan Microsoft tarafından çok samimi bir itiraf geldi. Microsoft Nokia’yı almanın bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

Microsoft, bilindiği gibi Nokia’nın mobil bölümünü yaklaşık 9,5 milyar dolara satın alarak, dünya gündeminde büyük yankı uyandırmıştı. Bu satın almanın ardında bir süre daha Nokia akıllı cihazlar aynı isimde kaldı. Ancak en nihayetinde Microsoft, Lumia cihazlardan Nokia ismini tarihe karıştırıp adını Microsoft Lumia olarak değiştirip yoluna devam etmeyi tercih etti.

Microsoft satın alma ve sonrası sürecinde istediği satış miktarına ulaşamadı ve ayrıca Nokia mobil tarafından da birçok çalışanın işlerine son verme kararı aldı. Bu süreç içinde Microsoft Nokia mobil cihazlarından ve servislerinden 8 milyar dolarlık kayba uğradı.  

Asıl cevap bekleyen soru ise Microsoft Lumia’yı satıp satmayacağı. Microsoft CEO’su Satya Nadella çalışanlarına bir mail gönderdi. Söz konusu mail kapsamında Satya Nadella çalışanlarına: “İçinde bulunduğumuz süreç kapsamında Microsoft fanlarını ortada bırakmamak için, Lumia tasarımlarına devam etmeliyiz. Ancak artık donanım birimlerinin Lumia için yoğunlaşmalarından ziyade, mevcut Windows ekosistemine yoğunlaşmaları daha iyi olacaktır.” şeklinde bir açıklama ile Lumia’nın eskisi gibi önem görmeyeceğini gösterir nitelikte açıklamada bulundu. İlerleyen zamanlarda ise Lumia’yı elden çıkarma gibi bir alabileceği de ihtimal dahilinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ