SONRAKİ
Honor Play 5 serisinin ne zaman tanıtılacağı belli oldu Honor Play 5 serisinin ne zaman tanıtılacağı belli oldu
ÖNCEKİ
Redmi’den yeni bir telefon geliyor; İşte cihaz hakkında bilinenler Redmi’den yeni bir telefon geliyor; İşte cihaz hakkında bilinenler
3256
1206 0

Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir

Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir
Yazar: Furkan YURDAKUL

10 Mayıs 2021

Laptop klavye tuşlarının birçok nedene bağlı olarak çalışmıyor olabilir. Bu teknik sorunu düzeltmek içinse arızanın neden kaynaklandığını bulmak şarttır. Peki laptop klavye tuşları basmıyor nasıl düzelir? Laptop klavye tuşları nasıl etkinleştirilir, ekran klavyesi nasıl çalışır ve klavye kilidi nasıl açılır? Laptop bazı klavye tuşları çalışmıyorsa ne yapmanız gerekiyor? Sizler de laptop klavye tuşları çalışmıyor ne yapmalıyım diyenlerden iseniz işte detaylar…

Sıva Teması Olup Olmadığını Kontrol Edin!


Lapton klavyelerinin genellikle herhangi bir şekilde sıvı ile temas ettiğinde arıza verebilmektedir. Eğer klavyenizin üzerinde su ya da benzer bir sıvı döküldüyse bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Sorun muhtemelen düzelecektir. Ancak yoğun bir sıvı temasından kaynaklanan bir arıza söz konusu ise teknik destek almaya ihtiyacınız olabilir.

Num Lock Tuşunu Aktif Edin


Eğer laptop klavyenizde sadece rakamların olduğu bölme çalışmıyor ise büyük bir ihtimalle num lock tuşunu aktif hale getirmeyi unutmuşsunuz demektir. Bunun için klavyenin sağ tarafında yer alan num lock tuşuna basarak rakam tuşlarını aktif hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Bazı Tuşlar Çalışıyor Bazıları Çalışmıyorsa…


Lapton klavyeleri son derece hassastır. Bu nedenle dikkatli ve özenli kullanılmaları gerekmektedir. Eğer klavyenizin bazı tuşları çalışıyor ve bazı da çalışmıyorsa bir tuşun basılı kalmış olma ihtimali var. Böyle durumlarda tuşları tek tek kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Klavye Sürücülerini Güncellemeyi Deneyin


Klavye sürücüsünün güncellenmemesine bağlı olarak klavyenin hata vermesi de olasılıklar arasındadır. Böyle durumlarda bilgisayarınızın ayarlar bölümünde güncellemeler sekmesini bulun. Klavye sürücünüzü güncel hale getirdiğinizde sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

USB Klavye ile Deneme Yapın


Eğer USB evinizde USB klavye bulunuyorsa ve bu aygıtı bilgisayarınıza bağladığınızda aktif olarak çalışıyor ise, büyük bir ihtimalle donanımsal bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Böyle durumda mutlaka teknik servislerden destek almanız gerekecektir. Eğer teknik servise gitmek istemiyorsanız, internet üzerinden bilgisayarınızın marka ve modeline uygun klavyelerden satın alarak, kendiniz de monte edebilirsiniz.

Oyun Modunu Devre Dışı Bırakın


Laptop klavyelerinin aktif olarak çalışamıyor olmasının ardındaki bir diğer neden ise oyun modunu açık bırakmış olmanızdır. Bilgisayarınızı oyun modundan çıkardığınızda eğer başka bir arıza söz konusu değilse, klavye tuşlarınız yeniden çalışmaya başlayacaktır.

Klavye Sorunlarını Giderin


Hemen birçok arızada uygulanan çözüm yöntemi klavye sorunlarını gidermektir. Bu işlemi başarıyla gerçekleştirebilmek için öncelikle Windows simgesi üzerine gelerek sağ tıklayınız. Ardından ayarlar sekmesine girerek, güncelleme ve güvenlik seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada sorunları gider sekmesi görünecektir. Daha sonra klavyeyi seçerek, ayarlarda meydana gelen sorunları başarıyla giderebilirsiniz.

Anahtar Komut İstemini Kontrol Edin


Anahtar komut istemini kontrol ederek de klavyedeki sorunları düzeltmeniz mümkündür. Bunun için, Windows ve X tuşlarına aynı anda basın. Akabinde yönetici ya da komut istemini seçin. Yönetici komut istemi penceresini altında başarısız anahtarları test ederek, sorunu tespit edebilirsiniz. Ancak başarısız anahtarlar çalışıyorsa sorun donanımdan değil yazılımdan kaynaklanıyordur. Böyle durumlarda başarısız anahtarları bilgisayarda yüklü bulunan farklı yazılımlarla da test edebilirsiniz. Eğer anahtarlar başarısız olursa, yazılım talimatlarına bakarak, ayarları sıfırlamayı deneyin.

Tüm Klavye Kısayollarını Devre Dışı Bırakın


Bilgisayarınıza bir parola bulunmuyorsa ve Windows içinde ön yükleme yapma imkânınız varsa öncelikle denetim masası ögesini aratın seçin. Bir sonraki adımda erişim kolaylığı sekmesine tıklayın. Akabinde erişim kolaylığı merkezi ve klavyenin kullanımını kolaylaştır sekmesine tıklayın ve klavyenizi test edin. Eğer hala çalışmıyorsa teknik olarak destek almanız şarttır.

ETİKETLER:


" Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Lenovo K13 Pro tam 5000 mAh pile sahip olacak
Lenovo K13 Pro tam 5000 mAh pile sahip olacak
Motorola Defy (2021) duyuruldu; işte cihazın özellikleri ve fiyatı
Motorola Defy (2021) duyuruldu; işte cihazın özellikleri ve fiyatı
108 megapiksel kameralı Honor 50 SE duyuruldu; işte cihazın özellikleri
108 megapiksel kameralı Honor 50 SE duyuruldu; işte cihazın özellikleri
Nokia C30’un özellikleri belli olmaya başladı
Nokia C30’un özellikleri belli olmaya başladı
Honor 50’nin teknik özelliklerine dair bilgiler gelmeye devam ediyor
Honor 50’nin teknik özelliklerine dair bilgiler gelmeye devam ediyor
Nokia yeni tuşlu telefonu olan 105 4G’yi duyurdu; işte cihazın özellikleri
Nokia yeni tuşlu telefonu olan 105 4G’yi duyurdu; işte cihazın özellikleri
Snapdragon 870’li Realme X9 Pro geliyor; işte cihaz hakkında ortaya çıkanlar
Snapdragon 870’li Realme X9 Pro geliyor; işte cihaz hakkında ortaya çıkanlar
OnePlus’dan orta seviyeli bir cihaz daha geliyor; işte OnePlus Nord N200 5G
OnePlus’dan orta seviyeli bir cihaz daha geliyor; işte OnePlus Nord N200 5G

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.