Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yetiştirilir, Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yetiştirilir, Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
23 Kasım 2022, 17:19:06

Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir, kuzugöbeği mantarı doğadan toplanan son derece değerli bir mantar türüdür. Yol kenarlarında, akarsu kıyılarında, çam ormanlarında, yanmış orman alanlarında yaprak döken ağaçların altında, kireçli ve kumlu topraklarda tek tek yahut gruplar halinde yetişir.Kuzu göbeği mantarı şimşeklerin çakması ve yoğun yağış sonrasında görülür. Yumurta formunda bir mantar olup son derece lezzetlidir. B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri içeren kuzu göbeği mantarının gözlere parlaklık veren bir özelliği de bulunmaktadır.Kuzu göbeği yetiştiriciliği oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. İşe kuzu göbeği mantarı tohumu temin etmekle başlanır. Son derece önemli ve ince bilgiler içeren kuzu göbeği yetiştiriciliği için bazı ağaçlar ve organik bileşenlerin varlığı gerekir. Bu şartlar oluşmazsa mantar yetiştirme işi netice vermez.Kuzu göbeği mantarını bahçe ve serada yetiştirmek çok kolay bir iş değildir. Bunun için gerekli ilkim koşullarını sağlamak güçtür. Bu sebeple kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliğinin hayli meşakkatli olduğunu söylemek gerekir.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

Kanser hastalığının ilacı olarak da bilinen ve artık semt pazarlarında bile satılan kuzu göbeği mantarının faydaları saymakla bitmiyor. 1 adet kuzu göbeği mantarında 1 kilogram ettekine eşit miktarda  protein olduğunu söylersek, ne kadar besleyici bir bitki olduğu da ortaya çıkmış olur.Bahar aylarında ortaya çıkan bu mantar türü Fransız mutfağının en sevilen yiyeceklerindendir. Bizim ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanılan kuzu göbeği mantarının en öne çıkan özelliklerinden birisi de kan yapma özelliğidir. Zihnin iyi çalışmasını sağlayan kuzu göbeği, vücut direncini artırıyor ve dinçlik sağlıyor.  Bu mantar türü genellikle kurutulup ipe diziliyor ve o şekilde satılıyor.Kuzu göbeği mantarı mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi geliyor. Hastalıkların iyileşmesinde de rolü olan kuzu göbeği mantarı B1, B2 ve C vitaminleri ile yüksek oranda sodyum, potasyum ve kalsiyum ihtiva eder. Kuzu göbeği mantarı sıklıkla Şubat ve Haziran ayları arasında ortaya çıkar.

Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı

1 kilogram yaş kuzu göbeği mantarı 40 ila 80 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı bulurken, 1 kilogram kuzu göbeği mantarı 300 TL’ye satılmaktadır.Kuzu göbeği mantarı alıcıları bu lezzetli ve faydalı mantarın fiyatına bakmaksızın satın aldıklarını söylüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments