Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Kuşburnu Marmelatı Tarifi

Kuşburnu Marmelatı Tarifi

ABONE OL
30 Kasım 2022, 00:46:53

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu marmelatı yapmak için şu malzemeleri kullanmak gerekir:

Malzemeler

 •  1 kilo olgunlaşmış kuşburnu
 •  ½ kilo toz şeker
 •  1 yemek kaşığı limon suyu
 •  Su

Hazırlanışı

 1. Öncelikle kuşburnuları güzelce yıkayın. Çiçek ve uç kısımlarını kesin. Hepsini çekirdeklerinden ayırın.
 2. Daha sonra kuşburnuları tencere ya da düdüklü tencereye koyun. Su hizası kuşburnuları biraz geçecek kadar mesafede suyla doldurun. Kuşburnular hamur gibi yumuşayıp ezilecek kıvama gelene kadar haşlayın.
 3. Pişen kuşburnuları el sıcaklığına gelince metal süzgeç veya elinize geçirdiğiniz eldiven yardımıyla haşlanma suyuyla birlikte ezin. Böylece kuşburnuları kalan çekirdeklerden ve zarlarından ayırın.
 4. Posası kalan kuşburnuları tekrar ince un eleğinden ezerek geçirin. Bu işlem sırasında kepçe yardımıyla ezerek iyice kılçık kalmamasını sağlayın.
 5. Alta geçen elenmiş ve püre haline kuşburnu ezmesini tekrar tencereye koyun. Orta derecedeki ateşte kaynatın. Bu kaynatma sırasında dibinin tutmaması için sürekli karıştırın. Kaynatırken oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla tencereden alın. Göz göz olup boza kıvamına gelinceye kadar pişirmeye devam edin.
 6. Ocaktan indireceğiniz sırada yarım kilo toz şekeri de tencereye ekleyin. Şeker ekledikten sonra yine kaynatmaya bırakın ve iyice koyulaşana kadar bekleyin. Bu son kaynatmada tencereden sıçrayabilecek olan karışıma dikkat edin.
 7. Üzerine limon suyunu dökün ve 1 2 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 8. Müsait yeriniz varsa tencereyi tülle kapatın ve birkaç gün marmelatın soğumasını bekleyin. Çünkü ne kadar çok soğursa o kadar saklanabilir olduğunu unutmayın.
 9. Soğuduğuna emin olduktan sonra kuru ve temiz kavanozlarda tüketilene dek ağzı açılmamak üzere saklayın. Serin bir yerde muhafaza edin.

Kuşburnu

Kuşburnu genellikle sonbaharda olgunlaşan, içi tüylü ve bol tohumlu bir bitkidir. Avrupa, kuzeybatı Afrika ve doğu Asya’da yetişir. Güller familyasındandır.Kuşburnu en çok içerisinde bulunan C vitami ile şifalı bitkiler arasında kendini gösterir. C vitamini haricinde de vitamin ve mineraller açısından bilindik bir meyvedir. İçerisinde A vitaminin öncül maddesi olan beta karoten, E, K, B1 ve B2 vitaminleri de bol miktarda bulunmaktadır. C vitaminin yanı sıra kuşburnunda flavonlar, tanen, şeker bulundurduğundan değerli bir besin kaynağıdır. Yüksek oranda fosfor ve potasyum içerir. Bunların yanı sıra magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyon element ve bileşikler bulundurur. Anyon olarak da sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlar bulundurur. Bulundurduğu meyve asitleri de insan vücuduna fayda sağlayan etmenlerdendir. Malik asit, asetik asit ve sitrik asit gibi organik asitleri de içeriğinde bulundurur. Şeker içeriğinde genellikle indirgen şekerler bulunur ancak az miktarda sakkaroz yani çay şekeri de bulundurur. Asitlik oranı yani pH değeri ise 3.7-4.4 civarındadır.Kuşburnu çekirdekleri yağ bileşeni açısından çok önemlidir. Çekirdekler, %10 yağ içerir. Bunların %0.3’ü esansiyel yağlardır. %15-20 oleik asit, %44-50 linoleik asit, %2 araşidonik asit olmak üzere yüksek oranlarda doymamış yağ asitleri içerirler.

Kuşburnunun Faydaları

 • Kuşburnu içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde beslenme için önemli bir hale gelmiştir. Beslenme dışında hastalıkları önleyici ve tedavi edicidir. Vücut direnci, vitamin alımı için de sık sık kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Kuşburnunun faydalarına bakıldığında ilk göze çarpan vücut direnci hakkında söylenenlerdir. Bunun sebebi ise içerisindeki C vitamini miktarıdır. Kuşburnunun C vitamini sayesinde vücut direncine, hastalıklardan korunmaya ve bağışıklık sistemine katkıları büyüktür.
 • Oluşan enfeksiyon ve iltihaplanmaları azaltıcı etkisi de C vitamininin sağladığı faydalar arasındadır.
 • Bulaşıcı hastalıklardan korunmada ve C vitamini eksikliğinde de kullanıldığı görülmüştür.
 • Ateş ve kronik yorgunluk sırasında kullanıldığında ise azaltıcı etki yaptığı bilinmektedir.
 • Vücutta immun yani savunma sistemini güçlendirir. İçindeki beta karoten sayesinde göz rahatsızlıklarının hemen hemen hepsine iyi gelir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizlenmesini sağlar.
 • Bağırsakları yumuşattığı ve temizlediği için bağırsak kurtlarından kurtulmak için kullanılır. Ayrıca yine bağırsaklara yaptığı sayesinde ishali önler. Kabız olan hastalara da iyi gelir, iyi bir idrar söktürücüdür.
 • Kandaki şeker oranına pozitif bir etkisi vardır. Yüksek şekeri düşürür, düşük şekeri yükseltir yani şeker oranını dengeler. Böylece şeker hastaları için önemli bir meyve olarak karşımıza çıkar.
 • Karaciğer iltihabını da önler. Safrada taş oluşumunda tedavi amaçlı kullanılır.
 • Kuşburnu iyi bir antioksidandır bu özelliğiyle bazı kanser hücrelerini önleyici etkisi vardır, böylece kansere karşı da kullanılabilir.
 • Kuşburnu çekirdeklerindeki yağ, cildi koruyucu, yaşlanmayı önleyici, cilt hücrelerini yenileyici, ve kırışık giderici olarak cilt sağlığında kullanılır.
 • Romatizma hastalıklarında ve dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesinde sıklıkla kullanılır. Hastalarda eklem ağrılarını kesin olarak giderir.
 • Kolesterol seviyelerini dengelediği için birçok kolesterol hastası tarafından kullanılmalıdır.
 • Mide spazmı, mide asidi eksikliği ve ülsere iyi geldiği bilinmektedir.

Kuşburnu Marmelatının Faydaları

 • Kuşburnunun bütün faydaları marmelatı için de geçerlidir. Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. C vitamini katkısı göz ardı edilemez. Kullanılana kadar oksijenle muamele edilmemesi yani kapağının sıkıca kapatılıp açılmaması çok önemlidir. Böylece C vitamininden ve minerallerden faydalanılabilir.
 • Kuşburnundaki ağrı giderici ve iltihap önleyici etkiye sahip olan maddeler suda çözünmediğinde, kuşburnu çayı değil kuşburnu marmelatı olarak tüketildiğinde eklem ağrılarına, romatizmaya, eklem kireçlenmelerine daha iyi gelir.
 • Vücuttaki direnç ve iltihap önleyici, hastalık giderici etki için de marmelat olarak tüketilmesi daha sağlıklıdır.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi bağışıklık sisteminin dirençsiz kalmasından oluşan hastalıklar için de marmelat tüketimi önemlidir. Günde 3 tatlı kaşığı tüketilen marmelat ile antioksidan etki sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Marmelat tüketimi böbrek üstü bezlerine yaptığı etkiyle hormon üretimini daha düzenli kılar ve endokrin sistemini de güçlendirir.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde de yorgunluk, ateş, adele ağrıları gibi C vitamini eksikliğinde oluşacak rahatsızlıkları önler.
 • İştah açan, beyin fonksiyonlarını düzenleyen ve kavrama yeteneğini arttıran bir etkisi de vardır. Strese de iyi gelir.
 • Kadınlarda ise rahim rahatsızlıkları, menopoz ağrıları, hamilelik sancılarını dindirici amaç için de kullanıldığı bilinmektedir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments