yükleniyor...

Kulak Alt Tarafında Boyunda Ağrılı Sertlik

Kulak alt tarafında boyunda ağrılı sertlik, şişkinlik rahatsızlığı çoğu zaman önemsenmeyen bir konu olsa da kimi zaman ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Boyun lenf bezleri, vücudun hemen hemen her bölgesinde etki gösteren lenfatik sistemin yani bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu lenf bezleri çoğu zaman kulak alt tarafında, boyunda ve koltuk altlarında şişerek kendini belli ederler.

Kulak Alt Tarafında Görülen Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Boyunda, kulak arkasında ya da koltuk altlarında daha çok görülen lenf bezleri genel olarak enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Enfeksiyon sonucu lenf bezlerinin bulunduğu bölgelerde şişlikler ve sertlikler görülebilmektedir. Kimi zaman ağrısız olan bu şişlikler kimi zaman ise şiddetli ağrılara sebep olabilen cinstendir. Lenf bezleri, bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarından vücudu bakterilerden ve virüslerden korumaya çalışmakta önemli bir yere sahiptirler. Lenf bezlerinin bulunduğu bölgelerdeki enfeksiyonel rahatsızlıklar sonucunda bağışıklık sisteminde zayıflama ve belirli bölgelerde şişlikler ortaya çıkar.Kulak alt tarafında boyunda görülen bu bezler 1 cm uzunluğuna kadar normal kabul edilmektedirler. Ancak daha büyük ve daha geniş şişlik durumlarında doktor tarafından takibe alınması gerekebilmektedir.Lenf bezlerinin şişmesi akıllara kanseri getirmekte ve endişeye neden olmaktadır. Ancak her şişlik kansere işaret etmemektedir. Çocuklarda görülen bu şişlikler genelde enfeksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır ve belirli bir süre sonra kendiliğinden düzelebilmektedir. Ayrıca yetişkinlerde boyun altında görülen şişlikler, guatr gibi tiroid bezi rahatsızlıklarından da kaynaklanabilmektedir. Kulak alt tarafında boyunda görülen bu şişliklerin enfeksiyondan mı yoksa kanserden mi kaynaklı olduğu çeşitli ayrımlarla incelenebilmektedir. Ağrılı ve sert görülen şişliklerin sebebi daha çok enfeksiyon olmaktadır. Ancak kimi zaman bu durum değişebileceğinden uzman bir doktora başvurup, gerekli tetkiklerin yaptırılmasını öneriyoruz.

Kulak Alt Tarafında Boyunda Ağrılı Sertlik konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kulak Alt Tarafında Boyunda Ağrılı Sertlik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları