yükleniyor...

Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Küf Lekesi Nasıl ÇıkarKüf lekesi nasıl çıkar sorusunu cevaplandırmadan önce, küf lekesini ortaya çıkaran nedenlerden kısaca bahsetmek gerekir. Birçok insan, evinde küf lekesi olmaması için azami önem göstermektedir. Ancak rutubetli ortamlardan dolayı evin birçok noktasında küf lekeleriyle karşılaşma şansı bulunmaktadır. Rutubet, artı olarak buhar gibi etkenler küf oluşumun temel sebeplerinden bir tanesidir. Nemli ortamlarda, yemek yapılan alanlarda ve evin fazla şekilde havalandırılmaması sebebiyle ortaya çıkabilen küfler, insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle küflenen bölgelerin veya kıyafetlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Birçok insan, kıyafetlerini nemli bir şekilde kirli sepetine atmaktadır. Sadece bu durum bile, havasız bir şekilde diğer kirli çamaşırlar ile birlikte bulunan nemli kıyafetin küflenmesine sebebiyet verebilir. Küflenen bir kıyafeti giymek ise hem sağlık açısından sorun yaratabildiği gibi, hem de görüntü noktasında kötü bir vaziyet ortaya çıkarabilir. Bu nedenle küf çıkarma tekniklerinden haberdar olmak yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Kısa şekilde küf lekesinin ortaya çıkışından bahsettiğimize göre, özellikle halılarda meydana gelen küf lekelerinin temizliğinden de bahsetmek gerekir. Halılarda küf oluşumu gerçekleşen bölgenin sert bir fırça ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında büyük oranda ortadan kalkacak olan küfe, elektrik süpürgesi ile vakum işlemi gerçekleştirilmelidir. Vakum işlemi sonrasında da hazırlanacak olan sabunlu karışım ile küflenen bölgenin temizlenmesi gerekir. Sonrasında da az su ile birlikte sabunlu bölgeyi yıkamalısınız. Tüm bu işlemler ile birlikte halınızı güneş ışığında kurumaya bırakılabilir ve küften çok büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Halılarda karşımıza çıkan küf lekesi haricinde, duvardaki küf lekeleri nasıl çıkar sorusu birçok kişi tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Duvardaki küf lekesinden kurtulmak için tespit edilen küflü bölgeye su ile ağartıcı eşliğinde işlem yapılmalıdır. 4.5 litrelik suyun içine bir bardak ağartıcı koyduğunuz takdirde, ortaya çıkan karışımı sprey şeklinde duvara sıkabilir, duvara sıktıktan sonra temiz suyla küflü bölgeyi yıkayabilirsiniz. Bu şekilde duvardaki küflerden kurtulma şansına erişebildiğiniz gibi, küflerden tam anlamıyla kurtulmak için su ile duruladığınız duvarı kurulamanız gerekmektedir. Ayrıca evin duvarlarının hava alması için havalandırmayı da büyük oranda arttırmanız gerekebilir.

Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

En çok görülen küf çeşitlerinden bir tanesi de, çamaşırlarda meydana gelen küflerdir. Bu küfler özellikle çocukların sağlıklarını tehdit edebildiği gibi, kıyafetlerin giyilmesini de büyük oranda kısıtlamaktadır. Fakat amonyaklı su ile birlikte yıkanan çamaşırlarda küf lekelerinde kurtulma şansı vardır. Amonyaklı suyun içindeki maddelerin küflü ortama etkileriyle birlikte temiz bir hale gelen çamaşırın güzel bir şekilde kurutulması gerekmektedir. Güneş altında kurutma işlemi ise kurutma noktasında en güzel yollardan bir tanesidir. Sadece amonyaklı su değil, küflenen bölgeye sıkılacak olan limon ve üzerine serpilecek olan tuz ile de küflerden kurtulma şansı vardır. Bu iki işlemi yaptıktan sonra güneş altında kurumaya bırakılan kıyafetten bir süre sonra küfler tam anlamıyla yok olacaktır.

Küf Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Küf nasıl temizlenir dediğimizde kumaşta ortaya çıkan küf lekelerinin nasıl temizleneceği konusunda da bilgi vermek gerekmektedir. Kumaşın yapısına göre değişebilen yöntemleri bulunan temizlik ile birlikte küflerden kurtulabilirsiniz. Özellikle birçok kişi kumaşlarda ortaya çıkan küf lekesini ortadan kaldırmak için sıcak süt kullanmaktadır. Küf oluşan bölgeyi sıcak süte batırdığınız takdirde ve güneş altında kuruttuktan sonra küflerin gittiğini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca deriye yakın olan ve mobilya kumaşlarında ortaya çıkan küfler de, sıcak zeytin yağı yardımıyla temizlenebilir. Sıcak zeytin yağı ile ovalayarak temizlenme şansı bulunan kumaşların, güzel bir kurutma evresinden sonra son derece temiz bir görünüme kavuşması mümkündür. Ayrıca genel anlamda küf sorunu yaşamamak içinse temiz, havalandırmaya özen gösterilen ve nemli ortamların çok fazla bulunmadığı evler oluşturmak yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

Küf Lekesi Nasıl Çıkar konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Küf Lekesi Nasıl Çıkar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla