yükleniyor...

Kortizon kullanırken diyet listesi nasıl olmalı?

Kortizon kullanırken diyet listesiKortizon alan hasta neler yememeli? Kortizon kullananlar hangi meyveleri yemeli gibi bir çok sorunun yanıtı yeni yazımızda.Kortizon kullanırken yan etkileri olabileceğinden bunun kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Bu yüzden kortizon tedavisi gören kişilerin yaşam kalitesini arttıracak beslenme ve sağlık önerileri için yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Kortizon Nedir?

Kortizon, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlamakla görevli olan böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormondur. En çok sabah saatlerinde salgılanan kortizon kan basıncı ve vücut ısısına göre de değişmektedir.Kortizon kullanılmasının nedeni ise yetersiz üretilmesidir. Kortizon kullananların beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Kortizon kullananımı kilo alımına sebebiyet vereceğinden yan etkiler şu şekildedir.

 • Kan şekeri düzensizliği, iştah artışı
 • Tansiyon yüksekliği
 • Stres, kaygı
 • Yağlanma ve kemik erimesi
 • Potasyum kayıpları

Kortizon kullanırken diyet listesi nasıl olmalı?

 • Tuz azaltılması gerekir.
 • Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı. Örnek olarak günde 2 porsiyon sebze ve 3 porsiyon meyve yeterli olacaktır. Potasyum açısından zengin besinlere yönelmektedir. Bunların başında muz, ıspanak, yogurt, domates, kurubaklagiller, kuru meyveler gelmektedir.
 • Kalsiyumdan açısından zengin olan Süt, yoğurt, tuzsuz peynir, yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmelidir.
 • Daha hareketli bir hayat tarzına geçilmeli.
 • Şekerli ve aşırı yağlı besinlerden ve özellikli pakete giren ürünlerden kaçınılmalı.
 • Su tüketimi arttırılmalı, genel kabul olan günde ortalama 2.5-3 litre olmalıdır.
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı ve kafein tüketimi azaltılmalıdır.

Kortizon kullanırken makarna yenir mi?

Kortizon vücudun karbonhidrat ve yağ metabolizmasını olumsuz yönde etkilediğinden dolayı özellikle Beyaz un, makarna, pirinç, patates, tatlılar, hamur işlerinden uzak durmak gerekmektedir.

Kortizon kullanırken muz yenir mı?

Potasyumdan zengin besinlerin başında gelen muz meyvesini tüketilmesi tavsiye edilmektedir.Önemli Not:Sitemizde yer alan sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularımız genel bilgilendirme amacı taşımaktadır. Evde bitkisel çözüm önerilerinden doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programlarına kadar içerikler yer almaktadır. Bir besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede farklı etki göstermektedir.Yazı yayınlandıktan sonra ,güncelliğini ve geçerliliğini yitirme ihtimali her zaman mevcuttur. Sitemizdeki bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Hangi konuda olursa olsun uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Kortizon kullanırken diyet listesi nasıl olmalı? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kortizon kullanırken diyet listesi nasıl olmalı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları