yükleniyor...

Konum İzleme Programı

Konum izleme oldukça tercih edilen bir sistemdir. Bundan bir yıl önce Çin herkes için bir distopya olan bir yenilik yaptı. Öğrenciler için ‘’akıllı üniformalar’’ üretti. Ancak bu yenilikleri düşünen sadece Çin değil. ABD kolejleri  de öğrencilerin telefonlarına konum izleme uygulamaları yüklemeyi planladığını hatta bunun için çalışmalara başladığını söyledi.

Okullarda böyle bir yönteme geçmek için öğrencilerin iznine başvurulup başvurulmadığı hakkında bir bilgi verilmedi. Bunlara ek olarak Missouri Üniversitesi’nde yeni öğrencilere, Apple’ın ibeaconlarını kullanarak telefonun bir öğrencinin aslında olup olmadığını anlamasına yardımcı olabilecek bir Bluetooth sinyali yayınlayacağını ve buna dair bir seçenek verilmeyeceğini söyledi.

Ancak bir üniversite sözcüsü pazar günü kampüs reformuna yalnızca sporcuların teknik olarak uygulamayı kullanmaları gerektiğini söyledi. Pazartesi günü üniversiteden yeni bir açıklama geldi. Açıklamaya göre  öğrenciler için “tamamen isteğe bağlı” olduğunu iddia ediyor.

GPS değil  Bluetooth sistemi kullanılacak

Raporlar uygulamanın GPS değil yerel Bluetooth sinyalleri kullanacağı konusunda hemfikir. Bu yüzden okul dışındaki öğrencileri  izlemek için pek de yararlı olmayacak gibi. Bildiride öğrencinin sınıftan ayrıldıktan sonra uygulamanın öğrenciyi bulamayacağı belirtiliyor.

SpotterEDU  sadece Missouri Üniversitesi’nde kullanılmıyor. Kolej basketbol antrenörü Rick Carter Aralık ayında Washington Post’a verdiği demeçte, yaklaşık 40 okulda uygulamanın test edildiğini belirtti.

Spotter, bu fikri yöneticilere pazarlayan tek şirket değil. Başka bir uygulama, derece analitiği, ek bir 19 okuluna hizmet etmek için Bluetooth yerine Wi-Fi sinyallerini kullanıyor. Eylül ayında, New York Times, bir şirketten benzer bir uygulama hakkında yazdı. Bu, stadyumda kolej spor oyunlarını izlemek yerine dolaşmak isteyen öğrencilere “sadakat noktaları” sağlıyor. Times bu uygulamanın 40 okulda kullanıldığını belirtti.

Bu özel sistemlerin herkes tarafından kabul edilip edilmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Uygulama zararsız gibi görünse de öğrencilerin konumlarının izlenme fikri sessizce normalleştiriliyor. Bazı veliler bu durumdan şikayetçi oldular. Öğrencilerin üzerinde katı bir gözetim sağlandığı iddia ediliyor. Uygulama sahipleri ise uygulamanın kullanışlı olduğunu, herhangi bir güvenlik durumunda müdahale etmek için uygulamayı kullanabileceklerini savundular.

Konum uygulamasının kesin bir şekilde okullarda uygulanmaya başlanırsa gelecekteki uygulamaların öğrenciler hakkında daha fazla bilgi vereceği düşünülüyor. Ayrıca bu uygulamalar yaygınlaştıkça karşı çıkmak da zorlaşacak gibi duruyor.

Konum İzleme Programı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Konum İzleme Programı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla