yükleniyor...

Kolajen Eksikliği Neden Ortaya Çıkar?

Kolajen Eksikliği Neden Ortaya Çıkar?

Kolajen; cilt sağlığını önemseyenlerin gündeminde olan bir protein türüdür. Cilde esneklik kazandırması gibi harika bir özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra, kas ve eklem sağlığı adına da önemli olduğunun altını çizmek gerekir.

Kolajen; her ne kadar doğrudan vücut tarafından üretilen bir protein olsa da 25 yaşından sonraki dönemde üretimi azalır. İnsanlar; kolajen eksikliği yüzünden başta cilt olmak üzere farklı sorunlar ile karşılaşırlar. Kolajen eksikliği; yaş dışında farklı sebeplerden dolayı da meydana gelir.

Vücuttaki Kolajen Miktarı Neden Azalır?

Vücuttaki kolajen miktarının azalmasına neden olan birden çok etmen vardır. Gelin, bunlara yakından bakalım!

  • Her şeyden önce, yaşam tarzının ve çevresel faktörlerin kolajen eksikliğine sebep olduğunun altını çizebiliriz. Bilhassa hava kirliliği ve serbest radikaller; önemli bir dış etmen olarak kolajen eksikliğine sebebiyet verebilir. Kolajen üretimini azaltan bu etmen; aynı zamanda cildin elastikiyetini de olumsuz etkiler.
  • Birçok insan; her ne kadar zararlı olduğunu bilse de şeker tüketmekten vazgeçemez. Şeker; çok sayıda sağlık sorununa sebebiyet verir. Bunun yanı sıra, şekerin proteinlere zarar verdiği de yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kolajeni zayıflatır. Bu yüzden, insanların şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltmaları gerekir. Bu sayede, vücuttaki kolajen seviyesini de olumlu anlamda etkileyebilirler.
  • Güneş ışığı; insan sağlığına olumsuz etkileri ile bilinir. Bu noktada, aşırı miktarda güneş ışığına maruz kalan insanların vücutlarındaki kolajen miktarı da azalır. Bilhassa UV ışınlarının dermisteki kolajene zarar vermeleri söz konusudur.
  • Sigara; tahmin edebileceğiniz üzere sağlığa zararlı etkileri ile öne çıkar. İnsanların bilhassa cerrahi operasyonlardan bir süre önce sigara kullanmayı bırakmaları gereklidir. Çünkü, sigara; iyileşme sürecini de geciktirir. Bu noktada, sigaranın kolajen eksikliğine sebep olduğunun altını çizmeliyiz. Tütün dumanındaki kimyasallar; kolajene zarar verir. Ayrıca, sigaranın içerisinde bulunan nikotin; oksijen ve besin maddelerinin cilde dağıtımını sağlayan kan damarlarına baskı yapar.

Kolajen; doğal yaşlanma sürecinin yanı sıra yukarıdaki faktörler yüzünden de vücuttaki üretimi azalabilen bir proteindir. İnsanlar; diledikleri takdirde piyasadaki kolajen takviyelerini kullanabilirler. Bunun yanı sıra, kolajeni vücutlarına doğal yollarla da alabilirler.

Kolajen Miktarını Arttırmak Adına Neler Yapılabilir?

Kolajen eksikliğini ortadan kaldırmak isteyenlerin önünde birden çok seçenek vardır. Kolajen takviyeleri için para ödemek istemeyenler; beslenmelerine dikkat ederek de kolajen eksikliğine çare bulabilirler. Hyalüronik asit ve C vitamini bakımından zengin besinleri tüketebilirler. Bunun yanı sıra, kemik suyu ile hazırlanan çorbaları veya yemekleri tüketmeleri de doğru bir tercih olacaktır.

Aloe veranın kolajen üretimine olumlu etkilerinin olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca, çay, tentür ve takviyeler olarak bulunan ginseng de cilt hücrelerinin yaşlanmasını durdurma etkisine sahiptir. Son olarak, antioksidanlardan faydalanılabilir. Ancak, antioksidanların yalnızca kolajenin işlevini daha iyi yapmasını sağladığından bahsetmeliyiz.

Kolajen Eksikliği Neden Ortaya Çıkar? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kolajen Eksikliği Neden Ortaya Çıkar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla