Kış varsa, quattro da var

Audi’nin öncelikle 1980 yılında satışa sunmuş olduğu ve otomotiv dünyasında bir devrim olarak vasıflandırılan quattro dört tekerden çekiş sistemi, seneler içinde mükemmelleştirildi. Quattro başta yol tutuşu zorluk derecesi yüksek karlı ve buzlu zemin olmak üzere, her türlü iklim ve yol koşulunda güvenli ve konforlu bir sürüş sunuyor

Kış varsa, quattro da var

Audi, henüz hiç bir otomobil üreticisinin süratli, hafifçe ve seri üretime müsait dört çekişli bir sistem geliştirmediği 1980 senesinde, quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle otomotiv tarihinde çığır açtı. Latince 4 anlamına gelen quattro, motorun enerjisini yol koşullarına nazaran değişen oranlarda ön ve arka aksa aktarma prensibine dayanıyor. Yol koşullarına gore değişkenlik yayınlayan bu kuvvet aktarımı yardımıyla başta ıslak ve tutunması zor yüzeyler olmak suretiyle her türlü yol koşulunda sürüş güvenliğini maksimize ediyor.

Audi’nin 100’Şöhret üzerinde model versiyonunda sunulur

quattro ek olarak iyi bir çekiş getirdiği için araca dinamizm kazandırıyor, performans ve yol tutuşunun yüksek düzeyde hissedildiği bir sürüş deneyimi yaşatıyor.Virajlarda da daha huzurlu, daha güvenilir sürüş vadeden bu efsane sistem günümüzde Audi’nin 100’Şöhret üzerindeki model versiyonunda yer ediniyor. Audi Q7, Audi A4 allroad quattro, Audi A6 allroad quattro, Audi A8, Audi R8 ve tüm S ve RS modellerinde ve çok sayıda Audi modelinin 2.0 litre ve üstü motor seçeneklerinde quattro standart şekilde bulunuyor.

En esas halde açıklanmaya çalışılırsa quattro sistemi dört tekerleği de sürekli ve kesintisiz şekilde devreye sokuyor. Aracın her bir tekerinin i·lişki ettiği zemin koşullarına bağlı olarak her bir tekere en doğru çekiş kuvvetini aktarıyor. Quattro dört tekerden çekiş sistemi çekiş kuvvetini dört tekerlek içinde dağıtıyor. Böylece tekerlekler içinde optimum kuvvet dağılımı gerçekleşiyor ve vasıta virajlar ya da ıslak, karlı veya buz zemin gibi mucizevi koşullar altında dahi yol tutuşunu koruyor.

Yeni kuşak elektrikli quattro

quattro, Audi mühendislerinin her vakit klasik çözümleri sorgulamasının, her vakit teknoloji ile bir adım önde olma mottosunun ve ilericilik isteğinin bir kanıtı. Sürekli dört tekerden çekiş sistemi hem de Audi’nin sportif, ilerici, prestijli ve yüksek kıymetli ürün profilinin net bir örneği. Quattro Audi’nin lüks sınıftaki iddialı konumunu pekiştiriyor.

Audi’nin otomotivin geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller ile ilgili çalışmalarında da önemli bir noktayı olan quattro, yeni kuşak otomobiller için de yine tasarlanıyor. Markanın geliştirdiği ilk tam elektrikli model olan Audi e-tron’da kapsamlı bir kontrol sürecinden geçen elektrikli quattro sistemi ancak 30 mili saniyede otomobilin iyi mi bir zeminde yol aldığını algılıyor. Bir önceki nesilden daha süratli olarak elektrikli motorun ürettiği gücü, akslaraideal şekilde dağıtıyor.

"Kış varsa, quattro da var konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kış varsa, quattro da var ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kış varsa, quattro da var ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları