Kış Lastiği kullanım oranı artıyor

Kış aylarıyla beraber trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı Türkiye’de yasal zorunlulukların da gelmesiyle kış lastiği kullanması arttı ve ehemmiyet kazanmıştır.Radyo Trafik, kazaları daha üye indirgemek ve trafikteki kaosu engellemek için sürücüleri sıklıkla uyarıyor. Peki sürücüler, kış lastiklerine getirilen zorunlulukla ilgili ne düşünüyor?

Kış Lastiği kullanım oranı artıyor

Tüm dünyada trafik kazalarının nedenleri içinde yağmur, kar ve buzlanma üst sıralarda yer alıyor. Kış lastiği kullanımına öncelikle ticari araçlarda zorunluluk getirilmesiyle beraber, kış lastiği kullanım oranları da arttı. Bu yükseliş kış mevsiminde kaza sayılarının nispi de olsa azalmasını, bilinçli şoför sayısının da artmasını sağladı.

Sürücüler donanımsız araçlardan şikayet ediyor

Kış mevsiminde sürücülerin en oldukca donanımsız araçlardan ve kazalara zamanında müdahale yapılmadığından şikayetçi olduğunu belirten Radyo Trafik Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan bu konuda şunları söylüyor:

“Zamanında müdahale yapılamaması ve zorlu şartlara uygun donanımlı araçlarla yola çıkılmayışı sürücülerin en fazlaca şikayet etmiş olduğu mevzular. Hala kış lastiği takmamış araçlarla yola çıkanların yol açmış olduğu kazalar ya da yolda kalmaları hem vehamet oluşturuyor aynı zamanda trafik yoğunluğunu artıyor. Bu doğrultuda sürücüler her fırsatta lastik kullanım denetimlerinin daha sık yapılması gerektiğini dile getiriyor. Özellikle kar ve buzlanma sonrasında yol üstünde oluşan çukurlar da sürüşü engelliyor ve kazalara davetiye çıkarabiliyor”

Radyo Trafik, kış lastiklerinin bütün araçlara zorunlu olmasını destekliyor

Ticari araçlara yükümlülük getirilmesiyle kış lastiği kullanımının arttığını belirten Doğan; “Maalesef özellikle ulaşım konusunda yükümlülük ve ceza kavramları yok ise doğru olanı yapmayı başaramıyoruz. Milyonlarca sürücüyü bir anda eğitme şansımız olmaması nedeniyle dayatma yöntemi devreye giriyor. Kış lastiği olmayan bir araca karlı yahut buzlu zeminde hakim olabilmek harbiden fazlaca zordur. Güvenli sürüş ve trafiği aksatmama adına alınan kararın çok doğru bulunduğunu görüyoruz ve zorunluluğun sadece ticari değil bütün araçlara uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” gibi açıklamada bulunuyor.

Radyo Trafik’te kış lastiği programları

Kış lastiğinin önemini vurgulamak için Sonbahar ve Kış aylarında çoğunlukla “kış lastiğin yoksa aracını evde bırak” anonsu meydana getiren Radyo Trafik, her fırsatta sürücüleri uyarıyor. Kış lastiği ile alakalı doğru bilgiler verebilmek için uzman konukları yayınlarına çayır eden Radyo Trafik, bu bilginin genele yayılmasına katkıda bulunuyor.

Kış lastiği bulunmadığı için yolda kalan ve sıkıntı yaşayan insanların yayında söylediği pişmanlık cümlelerinin dinleyicileri daha fazlaca etkilediğini söyleyen Doğan, konunun çok aşırı sürat ya da kemer kullanması kadar mühim olduğuna vurgu yaptıklarını da belirterek, “İstanbul’da 1 Aralık tarihinden itibaren ticari araçlar için kullanım zorunluluğu getirildi. Ancak bütün dünyanın kabul ettiği hakikatı, sıcaklığın 7 derecenin altına inmesi niteliğinde kış lastiğinin kullanılması gerekliliğini unutmayalım. Ticari veya özel, güvenilir yolculuk için yasal mecburiyet beklemeden kış lastiklerimizi takalım” diyor.

Radyo Trafik’cilt Öneriler;

Kış lastiği ülkemizde mecbur. Öncelikle bunun iyi bilinmesi koşul fakat ceza makbuzunu değil yaşayacağımız yahut yaşatacağımız sıkıntıları düşünerek kış lastiklerini kullanalım.
Yol şartları çok ağır ise en önce toplu taşımayla yol edinmeyi düşünelim.
Yol ve hava durumu ile alakalı net bilgiye sahip yoksa yola çıkmayalım.
Aracımızın bakımını yaptıralım ve üzerindeki karları temizleyerek yola çıkalım.
Aracımıza sığınan hayvanları düşünerek, kontağı çevirmeden ilkin kaputa vuralım
Doğru bilgi ve hizmete odaklı, yarar elde eden yayın anlayışı

Türkiye’nin ilk trafik radyosu Radyo Trafik, sürücülerin günlük dünyasına ilişik önemli bilgileri zamanında ve tarafsız bir biçimde aralıksız aktarıyor. Bilgileri, “yaşayan ve üretenden” direkt “kullanan ve faydalanana” aktaran Radyo Trafik, demokrasinin özüne uygun ve yüksek nitelikli gösterim anlayışını benimsiyor. Radyo Trafik, ayrıca 2015’te çıkardığı mobil uygulaması ile Türkiye genelinde yüzbinlerce vasıta ve gönüllü muhabirden gelen veriler ile açılan anlık ve detaylı kesafet haritası veriyor. Tüm işletim sistemleri ile ahenkli olan Radyo Trafik aplikasyonu ücretsiz olarak indirilebiliyor.

"Kış Lastiği kullanım oranı artıyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kış Lastiği kullanım oranı artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kış Lastiği kullanım oranı artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları