Kış Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye

Kış tatili denildiğinde akla ilk gelen kayak merkezleri olmaktadır. Son aşama etken geçirilen kış tatillerinde dağlar, manzara ve yamaçlardaki aksiyonu fotoğraflamak sporculara ayrı bir zevk veriyor.

Kış Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye

Ocak ayında okula verilen küçük bir fasıla, bilhassa çocuklu aileler için tatil fırsatı yaratıyor. Kış sömestr tatili hızla yaklaşırken Canon elçisi ve profesyonel ekstrem sporlar fotoğrafçısı Richard Walch, kayak sahalarında harika fotoğraflar çekmek dileyen amatör fotoğrafçılarla püf noktalarını paylaşıyor.

Kayak mekanlarında fotoğraf çekmenin de kendine has pek fazlaca zorluğu oluyor. Zorlayıcı düşük ışık koşulları, hızlı devinim eden aksiyon, sürekli değişen hava koşulları yada sert yel düşünüldüğünde, ülkü çekimi yapabilecek vakit aralığı iyiden iyiye daralıyor. Son dönem popüler olan kış sporlarının dikkat cazibeli ve cazibeli fotoğraflarını çekmeyi sağlayacak ipuçlarını, 25 yılı aşkın deneyime haiz kış sporları fotoğrafçısı ve Canon elçisi Richard Walch açıklıyor.

Kayak sporu fotoğrafçılığında ideal fer ayarları

Kayak mekanlarındaki resim çekimlerinde gün doğumu ve batımı saatleri güzel ışık sunuyor. Ancak dağda havayı kestirmek zor, hiçbir işaret vermeden hava birden bire bozabiliyor. Bu nedenle erkenden dağa çıkıp, en müsait fotoğraflama pozisyonuna ekipman kurarak, harika bir ışıklandırma altında, fonda yeni yağmış karların göründüğü paha biçilemez güzellikteki anlar yakalanabiliyor. Canon EOS M50, yeni EF-M 32mm f/1.4 lensiyle kullanıldığında gün doğumu ve gün batımında ya da düşük ışıklandırmalı cazibe koşullarında ideal fotoğraf makinesi olmaktadır. Canon EOS M50’nin güçlü 24,1 megapiksel sensörü, fer azlığını telafi etmek için ISO’yu çoğaltmak gerekse dahi etkileyici sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Doğru açı ile daha gün ışığı fotoğraflar

Güneşin doğduğu an, dağ fotoğraflarında müessir bir öğe olmaktadır. Canon EOS M50 veya Canon EOS M5 şeklinde güçlü cazibe özelliğine sahip makinelerin ayarları doğru şekilde yapılmazsa karın niçin olduğu parlama nedeniyle fotoğraflarda çok fazla pozlama görülebiliyor. Bu koşullarda çok fazla pozlamayı önlemenin en iyi yolu, manuel şekilde enstantane 1/2000, diyaframı F-stop 8 ve ISO’yu 200’e ayarlamak olmakta. Otomatik modda çekim yapıyorsak, pozu +1 ila +üç durak aralığında dengelemek, çekilen fotoğrafın daha gün ışığı olmasını sağlamakta.

Hareket halindeki kayakçıların net karelerini yakalayın

Hareket halindeki kayakçıları çekerken, fotoğrafın daha net ve mat olmaması için doğru enstantane hızı, diyafram ayarlarını yapmak gerekiyor. Güzel anıları eline geçiren fotoğraflar için enstantane hızının 1/2000, diyaframın F-stop 8 ve ISO 200 olması yeterli.

İdeal dağ fotoğrafı için kompozisyon oluşturun

İdeal dağ fotoğrafını planlamaya, daha tatile çıkmadan ilkin adım atmak iyi olmaktadır. Parlak renkleri olan ceket ve salopetler beyaz fon önünde ön plana çıkacağından, reel bir kayak karesi yaratmaya yardımcı olmaktadır. Kompozisyon açısından güzel bir dağ sırası, çarpıcı ve unutulmaz bir fon oluşturmaktadır. Doğrudan güneşe doğru cazibe yapmak, ortaya çıkan fotoğrafın karanlık olmasına neden oluyor. Doğru poz için güneşin yüze çarpması yada yandan gelmesi gerekiyor.

Kış tatili fotoğraflarınızı toplumsal medyanızdan anında paylaşın

Kayak sahalarına giderken hem kuvvetli, güvenli aynı zamanda vizör donanımlı kompakt bir resim makinesine sahip olmak gerekiyor. Sadece ekrana bakarak fotoğraf kompozisyonu oluşturmak dağlarda ışık oldukca parlak olduğundan zor oluyor. Canon EOS M50 ve EOS M5 modellerinde, bu seçenek bir arada bulunuyor. İki makinede de detayları net görüntüleme için kuvvetli APS-C sensörler, süratli ve doğru odaklanma için Dual Pixel CMOS AF donanımı yer alıyor. Ayrıca EOS M50 ve EOS M5, Wi-Fi üzerinden akıllı telefon ile basitçe eşleştirilebiliyor. Bu halde dağda file şebekesi olmasa bile, sahneler akıllı telefona aktarılabiliyor. Telefon bir sinyal almış olduğu yada Wi-Fi’ye bağlandığı anda, sahneler sosyal medyada bütün dünyayla paylaşılabiliyor.

"Kış Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kış Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kış Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin 5 Tavsiye ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları