Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Kilo Aldıran Hormonlar İle Başa Çıkmanın 10 Yolu!

Kilo Aldıran Hormonlar İle Başa Çıkmanın 10 Yolu!

ABONE OL
05 Kasım 2022, 16:57:16

Kilo aldıran hormonlar yüzünden aşırı kilolarla baş başa kalan çok insan var. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve sağlıksız bir diyete ek olarak, hormonlar kilo alımında belirli bir rol oynayabilir. Popüler protein diyetlerinden birinde bulunuyorsanız (yani sadece et yiyorsunuz ve karbonhidratların neye benzediğini unuttuysanız) bir aydan fazla bir süredir ama kilonuz değişmediyse, muhtemelen suçlu östrojen. Vücudunuzdaki fazla östrojeni dengelemek için protein yönünden zengin ürünlerin tüketimini en aza indirmeniz önerilir. Kadınlarda kilo aldıran hormonlar daha sık görülmektedir…

1. Fazla östrojenden kurtulmak için Biberiye esansiyel yağı kullanın.

Aşırı östrojen seviyeleri,  sağlıklı bir diyet uygulasanız bile kilo almanıza neden olur. Bu ağırlık esas olarak göğüslerde ve kalçalarda depolanır ve adet döngünüz düzensiz hale gelir. Sen de aşırı duygusal hale gelebilirsin, bu yüzden normalden daha fazla yemek yiyebilirsin.Östrojene benzer maddeler de bazı plastiklerde ve ev kimyasallarında kullanılmaktadır. Biberiye esansiyel yağı gibi özel yağlar, vücudunuzu fazla östrojenden arındırmak ve vücut üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için hormonal dengeyi yeniden sağlamaya ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilir.

2. Serotonin yönünden zengin besinler yiyin.

Ciddi bir serotonin eksikliği  , genellikle depresyon ve kötü bir ruh hali ile sonuçlanabilir. Ek olarak, düşük serotonin seviyesine sahip kişiler genellikle yeme alışkanlıklarını değiştirir. Tek başına bütün bir çikolatalı kek yemek gibi hissediyorsanız veya geceleri patates kızartması yemeyi hayal ediyorsanız, bu bedeniniz size mutluluk hormonunda bir eksiklik olduğunuzu işaret eder. Kilo aldıran hormonlar sağlığımızı kötü yönde etkilemeye devam ediyor.

3. Girelin seviyesini kontrol etmek için egzersiz yapın.

Ghrelin, aç olup olmadığınızı belirleyen bir hormondur . Çok inatçıdır – düşük kalorili bir diyetle bir yıl geçirdikten sonra bile, grelin seviyeniz hala yüksek olabilir (vücudunuz her ihtimale karşı yağ dokusunu depolamaya çalışacaktır). Grelin, kolayca kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda kilo vermenizi gerçekten zorlaştırır. Ancak, onu alt etmek kolaydır. Egzersiz, grelin kontrolünüzü korumanıza yardımcı olabilir.Ancak dikkatli olun – grelin seviyesini düşürmeye kendinizi kaptırmayın, bu önemli bir hormondur . Entelektüel yetenekleri incelemek ve geliştirmek için çok önemlidir.

4. Nöropeptid Y’yi dengede tutmak için çok uzun süre oruç tutmayın.

Kanınızda nöropeptid Y seviyesi  yüksekse, iştahınız açlık  çeker . Fazla bir nöropeptid Y, yağ dokusunun karın içinde depolanmasına neden olur.Diyetinize yeterli miktarda protein ve lif ekleyin ve çok uzun süre oruç tutmayın .

5. Prolaktin seviyenizin yüksek olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzu ziyaret edin.

Yüksek düzeyde  prolaktin de hızlı kilo alımına neden olabilir. Kadınlar vücutlarının her yerinde kılların uzadığını fark edebilirler, muhtemelen küçük bir bıyık çıkmaya başlayacak ve adet döngüleri değişecektir. Fazla prolaktin, erkeklerde meme bezlerinin büyümesine yol açar. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, bir doktorla konuşmanız gerekir çünkü yüksek prolaktin seviyeleri bir hipofiz tümörünü (prolaktinoma) gösterebilir  .

6. Glukagon düzeylerini artırmak için öğünler arasında daha uzun aralar verin.

Glukagon iştahınızı azaltır ve yağ sindirimini destekler . Glukagon seviyelerini artırmak için yeme alışkanlıklarınızı normalleştirmek çok önemlidir.Öğünler arasında uzun aralar verirseniz (açlıktan ölmeden), hormon yağı kendi kendine sindirecektir . Daha fazla protein yemek de yardımcı olabilir: kanınızdaki glukagon seviyesini artırır.

7. Adrenalin eksikliğiyle savaşmak için hayatınıza biraz sağlıklı stres ekleyin.

Adrenalin ( epinefrin ) metabolik süreçleri hızlandırır ve yağ yakar. Epinefrin, belirli (bazen aşırı) durumlarda hissettiğiniz en parlak duygularla ilgilidir. Uzun zamandır hayatınızda bu kadar aceleyi hissetmediyseniz, belki bir değişim zamanı – ya da kilo verme zamanı da gelmiştir.Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmedikçe adrenalinin vücudunuzdaki hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini unutmamalısınız.

8. Aşırı testosterondan kurtulmak için fitoöstrojen içeren yiyecekler yiyin.

Testosteron bir erkeklik hormonu olarak kabul edilir, ancak kadın vücudunda da önemli bir rol oynar.Testesteron seviyesini düşürebilirsiniz. Soya, kahve ve tam tahıllı ürünlerde bulabileceğiniz  fitoöstrojenin yardımına ihtiyacınız olacak  .

9. Daha fazla yürüyün ve adiponektin yokluğuyla savaşmak için antep fıstığı yiyin.

Fazla kilo, genellikle adiponektin eksikliğiniz anlamına gelir  , özellikle de yağınız çoğunlukla orta bölümde depolanıyorsa. Tip II diyabet teşhisi konduysa, vücudunuzdaki adiponektin seviyesi çok düşük olabilir. Uzmanlar inanmak bir noktada, aşırı kilo ve adiponektin enjeksiyonları ile diğer metabolik sorunları savaşmak için gerekli olacaktır, yani. İştahınızı bozmadan kilo vermenize yardımcı olurlar.

10. Formda kalmak için tiroid bezinizi sağlıklı tutun.

Tiroid hormonları metabolizmamızı düzenler. Hareketsiz veya aşırı aktif bir tiroid bezi, temel metabolizma hızınızı çok düşük veya çok yüksek hale getirebilir . Sonuç olarak, tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve hormonlarının dengesizliği kilo alımına neden olabilir. Tiroid bezinizin düzgün çalışmadığından şüpheleniyorsanız, doktorunuzu ziyaret etseniz iyi olur. Kilo aldıran hormonlar ile başa çıkmak zor olsa da imkansız değildir. Özellikle kadınlarda kilo aldıran hormonlar çok fazladır.Bu makalede sunulan tüm bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm tavsiyeler tamamlayıcı olarak düşünülmelidir. Hormonlarla ilgili herhangi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Yalnızca bir profesyonel size doğru teşhisi verebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments