SONRAKİ
Sony Xperia Ace II hakkında bazı detaylar ortaya çıktı Sony Xperia Ace II hakkında bazı detaylar ortaya çıktı
ÖNCEKİ
İlginizi Çekecek 10 Farklı Özelliğe Sahip Web Sitesi İlginizi Çekecek 10 Farklı Özelliğe Sahip Web Sitesi
4234
1568 0

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır
Yazar: Furkan YURDAKUL

17 Mayıs 2021

Kesintisiz güç kaynağı, UPS (Uninterruptible Power Supply) olarak da bilinen, temel amacı elektrikli aletleri korumak ve de elektrik kesilmesi durumunda bir süre boyunca kapanmadan kullanılmalarını sağlamak için üretilmiş cihazlardır. Elektrik şebekelerinde meydana gelen ya da gelmesi muhtemel olan çöküntülerde, ani değişikliklerde ve de yükselmelerde cihazları gerilim dalgalanmalarında karşı korumaktadır. Bir bakımdan da enerji kesintisi esnasında enerji üreten cihazlar olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Peki kesintisiz güç kaynağı ne kadar dayanır? Kesintisiz güç kaynağı kaç saat çalışır, ne işe yarar ve fiyatları nedir? Elektrik kesintilerinde elektronik aletlerin kullanımını olanaklı kılan kesintisiz güç kaynakları 24 saat kesintisiz güç sağlar mu? İşte detaylar…

Kesintisiz güç kaynaklarının, elektrik enerjisiyle beslenen sistemler üzerinde 2 temel etkisi bulunuyor. Bunlar;

  • Elektrik sistemlerini olumsuz ve zarar veren kötü şebeke koşullarından korumak.
  • Enerji kesintisi esnasında, kesintisiz güç kaynağında depolanan enerjinin bir süreliğine elektrik sistemine aktarılmasını sağlayarak, acil işlemlerin tamamlanmasını olanaklı kılarak, kullanıcılara zamandan tasarruf sağlamaktır.

Daha basit bir tanımla kesintisiz elektrik sistemlerinin şebekedeki anormal durumları düzeltmek, elektrik sistemlerine daha temiz ve daha kaliteli enerji aktarımı sağlamak gibi önemli görevleri üstlendiği söylenebilecektir.

Kesintisiz Güç Kaynağı

Kesintisiz Güç Kaynağı Kaç Saat Çalışır


Kesintisiz güç kaynakları uzun süreli kullanım için uygun ürünler değildir. Elektrik kesintisi söz konusu olduğunda yalnızca bir süreliğine kullanım imkanı yaratan cihazlardır. Bu tür cihazların içinde güç sağlayıcı aküler vardır. Aslına bakıldığında satın alınan kesintisiz güç kaynaklarının gücüne ve de bağlı bulunduğu elektronik cihazların sayısına göre dayanma güçlerinde değişkenlik olması kaçınılmaz olacaktır. Ortalama kullanım 5 dakikadan başlar ve saatlerce sürebilir. Uzun süreli kullanım sağlamak için daha güçlü aküye sahip ürünlerin satın alınması gerekir. Bu noktada ihtiyaç duyulacak UPS cihaz modeline göre sürenin belirlendiğini söylemek de mümkün olacaktır. Kesintisiz güç kaynağı 600 VA gücünde bir aküye sahipse sadece bilgisayar kullanımı için ortalama 10 dakika kadar dayanacaktır. Yani bireysel kullanım için ideal bir seçenektir. Daha uzun sürecek kullanım süreleri için daha güçlü akü satın alınması gerekir. Ayrıca UPS’ye bağlı cihaz sayısı arttıkça, kesintisiz güç kaynağının çalışma süresi de buna bağlı olarak azalacaktır. Bu da daha yüksek enerjili bir UPS cihazına gereksinim duyulmasına neden olacak bir faktördür.

Kesintisiz Güç Kaynakları Devamlı Çalıştırılmalı Mıdır


Kesintisiz güç kaynakları yalnızda elektrik sisteminde meydana gelen olası aksaklıklarda devreye giren cihazlardır. Teknolojik olanakların gelişmesiyle online ve line interaktif özellikte kesintisiz güç kaynakları üretilmiştir. Bu tür ürünlerin 7 gün 24 saat ve hatta 365 gün boyunca çalışmak güçleri bulunur. Yani kapatılmadan kullanılmalar mümkündür. Online özellikteki kesintisiz güç kaynakları cihazların elektrik kesintilerine karşı korunmasını sağlarken, aküleri de tampon şarjda tutmaktadır.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.