yükleniyor...

Kayıp Kıta Atlantis Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi

Bir gecede okyanusa batan efsanevi kıta Atlantis’i bir çok şahıs duymuştur. Atlantislilerin ABD kıtası hakkında data sahibi olduklarını biliyor muydunuz? Peki Atlantis’in aslen bir imparatorluk bulunduğunu biliyor muydunuz?Platon ’un “Timaeus” ve “Critias” kitaplarında bahsetmiş olduğu Atlantis, Batı Avrupa ve Afrika’nın birçok bölgesini fetheden ve M.Ö. 9500 senesinde Atina’yı fethetmeye çalışan sadece başarısız olan bir uygarlıktır.

Konumunu biliyoruz

(*5*)Atlantisin konumunu biliyoruz2011 senesinde kazıbilimci Richard Freund ve ekibi, İspanya’nın Cadiz kentinde Atlantis imajında inşa edilen anıt şehirler buldu. Cadiz’in konumu, Platon’un metninde bahsedilen konumla eşleşiyor. Cadiz, Batı Avrupa’da ayakta kalmış olan en eski şehirlerden biridir.Yunan efsanelerine gore kentin zamanı M.Ö. 1100 yılından bile eskiye dayanmaktadır. Peki bunlar niçin önemlidir? Eskiden kentin adı Gades’ti. Platon’un metninde Gadeirüs isminde bir Atlantis prensinden bahsediliyor.

Atlantis adı, bir yarı-tanrıdan geliyor

Atlantis’in adının, Atlantik Okyanusu’nda bulunmasından geldiği düşünülüyor. Sadece metin, deniz tanrısı Poseidon’un Atlantisli bir bayan olan Cleito’dan olan 10 adam çocuğundan bahsediyor.Hikâyeye gore Poseidon, 10 oğlundan her birine Atlantis’in değişik kısımlarını paylaştırdı. Gadeirus, ikinci büyük oğluydu ve İspanya’da kendisine ilişkin bir kent vardı. Sadece en büyük oğul olan Atlas hem ada ile hem de çevreleyen deniz ile adaştı.

Atlantis bir imparatorluk

Atlantis denilince muhtemelen kafanızda canlanan görüntü derin ve mavi okyanus sularıyla çevrili yemyeşil bir ada oluyordur. Sadece Platon, bu adada görkemli bir imparatorluk olduğundan bahseder. Platon’a gore şehri çevreleyen 3 su hendeği ve bu hendeklerin içinde bulunan, şehri denize bağlayan bir kanal bulunur.

Atlantisliler ABD kıtasını biliyorlardı

Athanasius Kircher’in kuzeyi ters gösteren Atlantis haritası, 1669. Metne gore bir Mısır rahibi Solon’a, Atlantis ’in öteki adalara giden bir yol bulunduğunu ve bu yolu kullanarak Atlas Okyanusu’nun öteki tarafına geçilebileceğini söylemişti.Dolayısıyla Atlantis’in karşısında büyük bir kıta vardı. Buradan Antik Akdeniz İnsanları’nın ABD’yı bilmiş olduğu, hatta ABD’ya geçtikleri düşünülebilir mi?

Hikâyenin bir kısmı yitik

Platon’un Atlantis ile ilgili 2 kitap yazdığını biliyoruz. Bunlardan önde gelen Timaeus’un eksiksiz bir versiyonuna sahibiz. Sadece öteki kitap olan Critas’ın tamamlanmış versiyonuna haiz değiliz.Critas’ta Hermocrates isminde bir kitabından daha bahsediyor. Hermocrates’te ne ileti vermek istediğini bilmiyoruz.Fakat askeri bir önder olan Hermocrates’in yaşam hikayesinden bazı çıkarımlar yapmak mümkün. Peloponez Savaşı’nda Atina’ya karşı savaşan Hermocrates’in hikayesi Atlantis’in hikayesine oldukca benzemektedir. Kim bilir verilmek istenen ileti Atina’nın bu muharebede niçin başarısız olduğudur. Fakat kitap yitik olduğundan bulunana kadar asla öğrenemeyeceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Atlantis’in Yeri En Sonunda Bulunmuş Olabilir!Khmer İmparatorluğunun Antik “Kayıp Şehri” Kamboçya Ormanında Ortaya çıkarıldıUzun Süredir Avrupa’nın Altında Gömülü Olan Kayıp Kıta Ortaya çıkarıldı

Kayıp Kıta Atlantis Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kayıp Kıta Atlantis Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla