yükleniyor...

Karidesler Hakkında Bilgi, Karides Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Denizlerin tam olarak soğuk bölgelerinde yaşayan karideslerin kendi türlerine ait bir şekilde yaşam koşullarına devam ederler. Buna bağlı olarak eklem bacaklı ailesine mevcut olan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Karideslerin tam olarak uzunlukları 6 ile 7 cm boyutlarında değişmektedir. Genel olarak 6cm olarak bilinmektedir.Eklem bacaklı ailesine ait olarak karideslerin dünya üzerinden en fazla tanınan tür olarak karşımıza çıkması söz konusudur. Karşımıza çıkması Penaeus kerathurus türü olarak karşımıza çıkar. Bu türün tam olarak Akdeniz karides olarak adlandırıldı bilinmektedir Ayrıca çil karides ve oluklu karides isimleri olarak da bilinmektedir.Karidesler Dünya üzerinde en çok Avrupa ülkelerin denizlerinde ve Kuzey Amerika ülkelerinin denizlerinde son derece fazla bir şekilde görülmektedir. Tam olarak gövde yapısının eklemli bir şekilde olması ile silindirik bir dış görünüme sahip olan karidesler dış etkenlerden korunmak için vücutlarının kalsiyum karbonattan meydana gelmiş olan bir katman ile kaplı olduğu bilinmektedir.Yaşam koşullarına uygun şekilde tuzlu veya tatlı sularda yaşayabilirler eklem bacaklı ailesinde 10 ayaklı olarak yaşamlarını sürdürmeleri son derece dikkat çeken özellikleridir farklı bir şekilde fiziksel görüntülerine sahip olmaları neticesinde bazı Evlerinde Akvaryum içerisinde beslemeyi tercih etmektedir lezzet açısından da son derece balık severler tarafından tercih edilen deniz canlıları arasında kendine yer edinir.Dünya üzerinde karides türünün 2500 adet olduğu ancak 300 kadarının bilindiği ve çeşitli alanlarda tercih edildi bilinmektedir ülkemiz denizlerinde tam olarak 60’a yakın karides türü bulunmaktadır 60’a yakın karides türünün sadece 7 tanesini ticari amaç olarak tercih edildiği bilinmektedir Fiziksel özellikleri başta olmak üzere iki parçadan meydana gelmiştir dişi ve erkek farklılık gösteren özellikleri mevcuttur.Karides balığının tam olarak vitaminleri saymakla bitmez. Birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan karidesin selenyum açısından son derece faydalı bir deniz ürünü olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Selenyum tam olarak birçok hastalıktan korunmak amacıyla tüketilmektedir. Buna bağlı olarak karidesin azımsanmayacak bir şekilde değerinin olduğunun kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.Kiloları ile başı dertte olan kişileri için ise son derece bulunmaz bir nimet görevi gerçekleştirmektedir. Çünkü protein deposu olarak önümüze çıkan karideslerin düşük kalorili olması beslenme açısından son derece sağlıklı olmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca karideslerin D vitamini ve kalsiyum açısından son derece zengin bir deniz canlısı olarak karşımıza çıktığını da belirtmek isteriz.Bunlara bağlı olarak dişlerin sağlıklı olmasını sağlarken ayrıca kemiklerinde sağlıklı olmasına sebebiyet verir. Karidesin tam olarak içerisinde omega 3 ile B12 vitamininde bulunduğunu belirtmek isteriz.

Karides Türleri

Deniz canlıları içerisinde bulunmuş olan karideslerin eklem bacaklılar gurubuna ait olduğu bilinmektedir. Bu karideslerin oldukça geniş bir şekilde türleri bulunmaktadır Bunlardan en çok bilinenleri insanlar tarafından tüketilen karideslere örnek verilirse;

  • Kiraz karides
  • Sakura karides
  • turuncu Sakura
  • mavi İnci
  • kristal karides
  • altın karides
  • çil karides bunlardan bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karides Yavrusu

Kiraz karidesler bitkili tanklar başta olmak üzere çok tercih edilen bir karides türüdür. Tercih nedeni ise iyi bir yosun yiyici olması, yaşamsal şartlarının sağlanmasının zor olmaması ve basit üreyebilmesidir. Kullanılacak yemlerin besleyici ve kaliteli yem olarak alınıp yemleme yaparak elde edilen üretimle Sakura Karides elde edilir.Kiraz karidesler sağlam canlılardır. Fakat her akvaryum canlısı gibi olgunlaşmamış yeni tanklarda barındırılması doğru değildir. Düzenli su değerleri birçok canlı amacıyla mühim bulunduğu gibi kiraz karidesler amacıyla de mühimdir.Kiraz karides bakacağınız tankın zemin malzemesi ya da kumunun koyu renkte olması bu canlıların renklerinin daha da dikkat çekici şekilde görülmesine yardımcı olacaktır. Bununla beraber karidesler için özel üretilmekte olan zemin malzemesi veya kumları kullanmanıza lüzum yoktur. Ekonomik ve ideal zemin malzemelerinden birisi hagen olarak da tanınan kara aquadeco kumdur.Karidesler amacıyla üretilmiş yemler ile bu canlıları besleyebilirsiniz. Bunlardan ayrı olan başka tür karidesler kiraz karidesler olarak bitkileri ve yosunları yeterince çok severler. Çünkü mosslar üstünde yetişen birtakım mikrobiyolojik canlılardan beslenirler. Bununla beraber üretim tarzı pipo filtre de kiraz karideslerin sevdiği bir donanımdır.Filtre süngeri üstündeki mikrobiyolojik canlılar ile de beslenirler. Çünkü tüketilmeyen yemler suda bozulmalara ve balık ve karidesler amacıyla zehirli olacak amonyum oluşumuna sebep olacaktır. Karidesler için besleme tüpü ve petri kabı ile kurmuş olacağınız bir düzenek ile karidesleri yeterli miktarda besleyebilir ve yemlerin parçalanarak kumun en alt dibine inip bozulmasını ve bundan dolayı su değerlerinizi bozmasını engelleyebilirsiniz. Moss tipleri ile beraber kiraz karideslerin başka karides tipleri gibi su üzeri bitkileri sevdiğini de söylemeliyiz.

Karides Yumurtası

Tatlı su Akvaryum Karides birtakım yönlerini bilinmemektedir, eşi benzeri olmayan bir üreme süreci vardır. Çoğu vakit çarpık ya da hatalı bilinir. Bu yazı tatlı su akvaryumu olan karidesin mümkün üreme süreci olarak tanımlamak amacıyla hazırlanmıştır.Önemli olan bir hususta karidesin çiftleşmesidir. Cinsiyetleri tanınan karidesler amacıyla çiftleşme kolaydır. Mesela kırmızı kiraz karides, Sarı Karides, Kartopu Karides ve başkaları amacıyla çiftleşme çok kolaydır. Ancak Kırmızı Goldflake Karides, Kardinal Karides, Harlequin Karides ve başkaları gibi çeşitler amacıyla çiftleşme son derece zor olabilir.Çiftleşme kuşkusuz yaşa bağlıdır. Bazı karidesler genç yaşta yavru verebilirken birtakım çeşitler amacıyla yetişkinleri bile çok zahmetlidir hem de imkânsız bile olabilir.Pek çok türde dişi genellikle erkekten daha büyüktür. Ayrıca, dişi genellikle daha çok renge sahiptir ve koyudur. Kırmızı kiraz karideste bulunduğu gibi dişi büyük ve koyu renklidir. Ve erkekte tam aksine ufak ve açık renkli olabilir. Dişi kiraz karideslerin bazı türlerinin sırtlarından aşağıya doğru giden bir satır görülebilir.

Karides Akvaryumu

Birçok karides türünün tatlı su akvaryumlarında bakımı kolaydır. Su koşulları geniş bir yelpazede olabilir.Vakitlerinin fazlasını bitki ve yaprakların üstünde meydana gelen alg ve micro organizmaları yiyerek geçirirler. Fakat bunu yapar iken yapraklara ve bitkilere muhakkak zarar vermezler. Çeşitli bitki çeşitleri ile problemsiz yaşarlar fakat Java Moss ve Java Fern en mutlu oldukları ve keyif aldıkları bitkiler arasındadır.

  • Karidesler akvaryum ortamında saklanabilecekleri
  • Bitkiler bu gereksinim amacıyla en ideal alanları bulmalarını sağlar.

Karidesler, üstünde hayat sürdürdükleri zemine (kum-substrat) duyarlıdırlar. Şayet zemin çok açık renk ise karidesin renkleri vakitle solacak ve hem de şeffaflaşacaktır. Koyu renkli zeminlerde renkleri koyulaşır. Renklerin canlı ve daha alımlı olması amacıyla pH dengesine, su ısısı skalasına ve detaylı yemler ile dengeli beslendiklerine ilgi ediniz.Karidesler iyi birer alg yiyicilerdir. Karbonhidrat ve protein yönünden zayıf, lif seviyesi yüksek yiyeceklerin seçimi önemlidir.Doğal ortamları gereği suya düşen ağaç yaprakları, böcekler karidesler doğrulusunda iştahla tüketilirler. Meşe, elma, kayın, ceviz, fındık, dut, kavak, söğüt ağaçlarının sonbaharda kendi kendine düşmüş olan yapraklarını ve kızılağaç kozalağı kullanabilirsiniz.Karidesler kabuk değiştirirken kalsiyum ve humik asit gereksinimi duyar. Kuru yapraklar humik asit (humus) içerdiği amacıyla yeni çıkan kabuğa faydalıdır. Hem de sindirimi de kolaylaştırır ve amacıyla birtakım maddeler antiseptik özellik taşıdığı amacıyla birtakım parazit ve mantarların oluşumunu engeller.

Karidesler Hakkında Bilgi, Karides Nedir, Özellikleri Nelerdir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Karidesler Hakkında Bilgi, Karides Nedir, Özellikleri Nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla