Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Karanfil Çiçeği

Karanfil Çiçeği

ABONE OL
24 Kasım 2022, 16:31:52

Karanfil deyince akla gelen, genel anlamda vazo çiçeği olan hangi tür karanfiller ise, İngilizcede de “Carnation” denince akla onlar gelir. Tüm dünyada kesme çiçek piyasasında büyük yeri ve önemi vardır.

Karanfil Çiçeği Bakımı

Karanfil çiçeği nasıl yetiştirilir? Sorusu, bu konuya ilgi duyan kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmektedir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları tür çeşitlerine, kültivarlarına bakılırsa -17°C ile -40°C dereceler arasında değişmiş olur. Karanfil tohumu, uzun süre ıslak toprağı sevmezler.Toprak bir hayli kurumadan önce sulamamalısınız. Onun yerine dallarına sisleme benzer biçimde su püskürtülmeli. Toprak çok kurumuş olduğu vakit sulamak gerekiyor. Önlem açısından suyu çok iyi süzdüren toprakta yetiştirilmeli ki suladığınız zaman suyu tutmasın. Sıcak günlerde akşamları su fısfıslamak iyi gelir. Su sisleme benzer biçimde olmalı, hortumla üstlerine su sıkmamalı.İyi bahçe toprağına torf eklemenin yeterince besleyici olacağını tavsiye edenler var. Aslında iyi karanfil doğal besleyiciliği yüksek toprakta olur. Birçok minerallere, elementlere ihtiyacı var. Uzun karanfillerin dik durabilmeleri için gerekenler yapılmalıdır. Karanfil çiçekleri solmaya yüz tuttuğunda hemen kesilip atılmalıdır ki yeni çiçekler açmaya devam edebilsin. Dalları dipten kesmeyin.Daha sonra, yeni çıkan yan saplar kaç tane ise bu tarz şeylerin yarısının tepeleri 5 santimetre yukarısından koparılır. Böylece karanfilin topyekûn döl verme girişimi engellenir. Neticede aylarca çiçek açmaya devam eder. Uç budamasında daha devam edilmemeli. Daha çok çiçek açsa bile kalite bir fazlaca düşecektir.İlkbaharda erkenden çiçeklenmiş uzun saplı karanfilin çiçeği solunca en tepeden kesip atın. Uzun olan kök, kökünden kırılmadan paralel bir şekilde sabit tutturulur. Çok hafif toprağa gömün. Yapraklar dışarda kalmalı. Böylece o dal boydan boya yaza kadar filizlenir ve çok sayıda yeni çiçekler açar. Bunu yapabilmek için karanfilinizi uzun dikdörtgen saksılarda yetiştirmelisiniz. Aynı şeyi yaz sonucunda denerseniz birçok yeni fide ve karanfil ağacı üretmiş olursunuz.

Karanfil Ne İşe Yarar?

Amaç, bir sap üstünde tek çiçek gelişmesini ve o beyaz karanfil çiçeği mümkün olduğu kadar iri olmasını sağlamaktır. Eğer birazcık büyüdükten sonrasında koparılırlarsa aynı yarar gerçekleşmez. Kapalı ve sıcak balkonlarda yetiştirilmesi zor olsa gerek. Gerçi karanfil bitkisi çeşidine ve toprağının özelliğine nazaran değişebilir.Karanfil bakımı, sonbahar erken süregelen yerlerde yaz sonundan itibaren, öteki yerlerde ekim- kasım aylarında, açık havada çelikle ya da yan sürgünleri ayırmakla yapılmalı. Kışın kapalı yerlerde yapılabilir fakat ortam ısısı gece en az 12, gündüz 15 – 20 dereceler civarında olmalı ve havalandırmaya çok ehemmiyet verilmeli. Kasım sonuna kadar yapılan üretimlerde mekânın direkt güneşten korunması gerekir.Çelik 10 – 15 cm uzunluğunda olmalı. En alttan iki boğum yerinin yaprakları arındırılmalı. Yaklaşık bir ayda köklenerek toprağa dikilecek hale gelirler. Diktikten sonrasında derhal sulanmalıdır. Kuru toprağı sevmesi sebebi ile de toprak kuru iken yalnızca karanfillerin kendilerinin sulanması, bu kapsamda oldukça önemlidir. Sulama aralıkları, toprağın kayda değer bir nem kaybı göstermesine göre ayarlanmalı.Yaz boyunca ve yaz nihayetinde uzun dallarını toprağa yatırıp hafifçe gömün – yapraklar dışarda duracak. Dal süresince çok sayıda fide kaynaklanır. Sonbaharda bunlar iyice gelişmiş oldukları süre birbirlerinden ayırın ayrı ayrı saksılara dikin. Karanfil çiçeği fiyatları oldukça pahalı olmakta olup bu sebeple de kişiler kendi evlerinde bu çiçeği yetiştirmek istemektedir. Son derece güzel bir kokuya sahip olan bu çiçek türü, evde yetiştirilmesi durumunda evin mis gibi kokmasına da olanak tanımaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments