yükleniyor...

Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kalıp tasarım, kalıp mühendisliği uygulamalarının ilk ve en önemli basamağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalıp tasarım tamamen tasarım üzerine uzmanlaşmış ve üst düzey eğitim ve bilgiye sahip kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Tasarım sürecine 3 boyutlu çizimler ile görseller hazırlanarak başlanmaktadır.

Tasarım aşaması son derece interaktif bir süreci içermektedir. Farklı fikirlerin ortaya konarak ortak bir ürünün ortaya çıkarılması bu sürecin temel amacıdır.

Özel yazılımlar tasarım sürecinde kullanılmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde elde edilen görseller ise farklılıklar gösterebilmektedir.

Tasarım sürecinde ortaya çıkarılmak istenen ürün için pek çok farklı materyal kullanılabilmektedir. Alüminyum döküm kullanılan materyal ya da uygulamaya örnek olarak verilebilmektedir.

Tasarım sürecinde ortaya çıkarılan ürünün yetkili birimler tarafından onaylanması ile de imalat sürecine geçilmektedir.

Kalıp Üretim Aşamaları Nelerdir?

 Kalıp tasarım sürecini oluşturan başlıklar şu şekildedir;

  • Modelleme
  • Tasarlama
  • Detay tasarım
  • Kalıp üretimi
  • Kalıp onay süreci

Belirtilen başlıkların eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapılması neticesinde kalıp tasarım işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Tasarım sürecinin her aşaması bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmekte ve olası hatalara anlık olarak müdahale edilebilmektedir.

Kalıp tasarımında alüminyum döküm kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Kalıp Tasarımı Nedir?

Kalıp tasarım nihai üretim prosedürlerinin belirlenmesini sağlayan çalışmalar bütünü olarak da ifade edilmektedir.

Kalıbın boyutunun belirlenmesi, kenarlıklarının ortaya çıkarılması, soğutma tekniklerinin ve ısıya karşı direncin belirlenmesi, hassasiyetin ortaya konması gibi çalışmaların üretimden önce yapılarak, ürüne nihai özelliklerin kazandırılması çalışmalarıdır.

Kalıp tasarım aşamasında belirlenen her bir nihai özelliğin detay tasarım aşamasında ürüne kazandırılması sağlanmaktadır.

Ürün tasarımının onaylanması sonucunda üretim aşamasına geçilmesi sağlanmaktadır. Tasarımın ortaya konmasında alüminyum döküm tekniklerinden de faydalanılabilmektedir.

Kalıp Üretimi

Kalıp tasarım süreci neticesinde kalıp üretimi için gerekli olan prosedürün oluşturulması sağlanır. CNC tezgâhlarında kalıp ile ilişikli tüm parçaların üretimi gerçekleştirilir. Üretilen parçaların montaj işlemi gerçekleştirilerek parçaların alıştırılması sağlanır.

Kalıp üretimi aşamasında gerekli olan tüm işlemler gerçekleştirilir. Kalıbın kapatılması ile beraber kalıbın tanımlana bilmesi amacı ile etiketleme işlemi gerçekleştirilir.

Kalıbın Gözden Geçirilmesi ve Onay Alma Süreci

Gerçekleştirilen kalıp tasarım süreci, kalıbın ortaya çıkarılması için talepte bulunan işletme ile beraber yönetilmektedir. İşlemin tüm aşamaları ve alınan notlar ilgili işletme ile paylaşılmaktadır. Yapılması gerekli olan değişiklikler ve iyileştirmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunulur. Tüm bu süreç sonunda ortaya konacak olan nihai ürünün yüksek kalitede ve kusursuz olması amaçlanmaktadır.

Tüm bu süreç sonunda ortaya konan ürünün ilgili işletme tarafından onaylanması ile beraber seri üretim için önemli bir basamak geçilmiş olmaktadır.

Kalıp oluşturulmasında alüminyum döküm tekniklerinden de yardım alınmaktadır. Alüminyumun son derece kolay işlenebilmesi kalıp oluşturulması sürecine katkı sağlamaktadır.

Yüksek kaliteye sahip ve kusursuz kalıpların ortaya konmasında https://www.altundokum.com.tr/ internet sitesi ziyaretçilerine destek sağlamaktadır.

Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla