yükleniyor...

Kakule Bitkisi

Ana vatanı Güneydoğu Asya ve Hindistan olan kakule zencefil ailesine ait bir bitki olmaktadır. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan, her evde var olan bir baharat olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de yetişmemek ile birlikte dünyada safran ve vanilyadan sonra gelen en pahalı bitki olma özelliğine sahip olmaktadır.Kakule bitkisi genel olarak bataklık ormanlarda yetişmekte ve boyları 3 veya 4 metreye kadar uzamaktadır. Her yerde yetişmediğinden dolayı özel bir bitki olmakta ve bu yüzden kakule her an kolay bir şekilde bulunamamaktadır. Baharatçılarda ya da aktarlarda yer alan kakulenin toz halinin alınması ve tüketilmesi pek önerilmemektedir.Bunun nedeni de, bitki toz haline getirildikten sonra içerisinde yer alan vitaminini, kokusunu, aromasını ve mineral değerlerini kaybetmektedir. Kakule bitkisi alırken kabuklu hali ile meyve şeklinde alınması, etli kısımlarının açılarak çıkacak kakule tohumların mutfak robotundan geçilerek kullanılması hem daha sağlıklı olmakta hem de daha uygun bir yöntem olmaktadır.Diğer doğal bitkiler gibi kakule bitkisinin de çok fazla bir zararı olmamaktadır. Düzenli kullanım ve dengeli dozlar ile alındığında zarardan çok faydası olan bir bitki olarak bilinmektedir. Kakule bitkisinden yapılan çayların ya da yemeklerin sadece hamile bayanların ve emziren kadınların kullanmaması daha sağlıklı bir durum olmaktadır.İlk olarak kakule bitkisinden bahsedildiğinde kişiler kakule ne demek diye sormaktadırlar. Türkiye’de yetişmediğinden dolayı pek çok kişi bu bitkiye uzak kalmakta ve bilmemektedir. Ancak çok faydalı ve kişilerin ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaktadır.

Kakule Ne İşe Yarar?

Kakule bitkisi sadece yemeklerde ve tatlılarda kullanılmasının yanı sıra kişiler kakule ile çay ya da kahve de yapabilmektedir. Kişiler kakule çayı nasıl yapılır diye merak etmektedir.Diğer doğal bitkilerin çayları gibi kakule çayı yapılırken de kaynar suyun içerisinde birkaç yaprak kakule koyulmakta ve demlenmesi için ağzı kapalı bir şekilde 4 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında süzülerek, çayın sıcak bir şekilde içilmesi içerisinde ki vitamin ve minerallerin daha etkili bir şekilde faydalı olmasını da sağlamaktadır. Ayrıca kakuleden elde edilen tohumlar ile Türk kahvesi de yapılmakta ve pek çok kişi tarafından sevilerek içilmektedir.

Kakule Bitkisinin Faydaları

  • Zencefil bitkisinin bir ferdi olan kakule bitkisi karanfil ile benzerlik gösterdiğinden dolayı ağız kokusunu giderme de kullanılmaktadır. Özellikle soğan ve sarımsak yenildikten sonra ağza atılan birkaç diş kakule ile kısa süre içerisinde ağızda ki koku azalmaktadır. Karanfile oran ile daha etkili bir bitki olmaktadır.
  • Kakule meyvesinden elde edilen tohumlar ezildikten sonra elde edilen kakule tozu buruna çekildiğinde özellikle kış aylarında meydana gelen grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Sinüzit, bronşit gibi kronik rahatsızlıklara iyi gelmek ile birlikte boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca kakule çayı yapıldığında balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır.
  • Akciğerler için antiseptik özelliği olmaktadır.
  • Mide sorunlarına iyi gelmek ile beraber mideden kaynaklanan kronik migren rahatsızlıklarını da geçirmektedir.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemekte, var ise hastalıkların geçirilmesini sağlamaktadır.
  • Mideyi çalıştırmakta ve hazımsızlık nedeni ile oluşan gaz sorunlarına da iyi gelmektedir.
  • Böbrekleri temizlemekte, böbrek taşı oluşmasını engellemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.
  • Dizanteriyi tedavi etmektedir.

Kakule Fiyatı

Genel olarak kakule bitkisinin fiyatı alınacak yerlere göre değişkenlik göstermektedir. Zor bulunan ve ithalat edildiğinden dolayı 50 gram kakulenin ortalama 9 ile 12 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir.

Kakule Bitkisi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kakule Bitkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları